Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Turek. Poznajcie tutejsze Koła Gospodyń Wiejskich

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Koło gospodyń wiejskich w Pęcherzewie oficjalnie działa od 26 marca 2019 roku. Przed powstaniem koła, podejmowane były różnorodne przedsięwzięcia z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej oraz grupy Odnowy Wsi Pęcherzewa, której zdecydowaną większość stanowią członkowie koła. Od samego początku działalności pęcherzewskie koło jest niezwykle aktywne. Jego kulinarnym znakiem firmowym są „pechęrzewskiebomby”, a także serniki przygotowywane na organizowane co roku stoisko dożynkowe. Te dwie potrawy stanowią wizytówkę Pęcherzewa. 26 kwietnia 2019 roku KGW „Pęcherzew” włączyło się w pomoc przy organizacji III Nocnego Turnieju Charytatywnego dla Basi i Konrada. Udzielona pomoc polegała na upieczeniu czterech ciast na licytację, z której dochód został przeznaczony na finansowe wsparcie tych dwojga. W czerwcu tego samego roku KGW wzięło udział i zdobyło II miejsce w konkursie „Najładniejszy sobótkowy wianek”. Konkurs organizowany był przez MDK w Turku. W kolejnym konkursie pod nazwą „Święto chleba” – chleb upieczony przez gospodynie otrzymał wyróżnienie jako „Najlepszy chleb domowy”. KGW „Pęcherzew” wzięło udział w popularyzowaniu gwary Wielkopolski Wschodniej na festiwalu „Nasza kultura i tożsamość”, dokonując prezentacji scenicznej zatytułowanej „Ziuta, Biniu, Locha” w listopadzie 2019 roku. Po zakończeniu remontu wnętrza
świetlicy wiejskiej w Pęcherzewie, członkowie koła aktywnie uczestniczyli w pracach porządkowych i dekoracyjnych. 23 listopada 2019 roku dokonano jej uroczystego otwarcia: odbyła się część oficjalna, artystyczna oraz integracyjna. W 2020 roku koło włączyło się w przygotowanie integracyjnych spotkań czytelniczych czy mini rajdu rowerowego. Z okazji 102. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, koło za-
inicjowało akcję polegająca na fotograficznym przedstawieniu przez mieszkańców różnych form świętowania.
W grudniu 2020 roku koło ogłosiło konkurs „Pęcherzewski Bałwan”. Wspólnie z sołtysem i radą sołecką opracowano regulamin, zaprojektowano dyplomy oraz dokonano zakupu nagród dla zwycięzców i uczestników. Środki na nagrody zostały wzięte z bezzwrotnej pożyczki udzielonej kołu przez PUP w Turku.
Pomysłowość i chęć działania członków koła jest ciągle niespożyta. To lokalni patrioci – zauważający potrzebę dalszego rozwoju Pęcherzewa, którego centrum logistycznym jest świetlica wiejska.
Koło gospodyń wiejskich w Pęcherzewie oficjalnie działa od 26 marca 2019 roku. Przed powstaniem koła, podejmowane były różnorodne przedsięwzięcia z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej oraz grupy Odnowy Wsi Pęcherzewa, której zdecydowaną większość stanowią członkowie koła. Od samego początku działalności pęcherzewskie koło jest niezwykle aktywne. Jego kulinarnym znakiem firmowym są „pechęrzewskiebomby”, a także serniki przygotowywane na organizowane co roku stoisko dożynkowe. Te dwie potrawy stanowią wizytówkę Pęcherzewa. 26 kwietnia 2019 roku KGW „Pęcherzew” włączyło się w pomoc przy organizacji III Nocnego Turnieju Charytatywnego dla Basi i Konrada. Udzielona pomoc polegała na upieczeniu czterech ciast na licytację, z której dochód został przeznaczony na finansowe wsparcie tych dwojga. W czerwcu tego samego roku KGW wzięło udział i zdobyło II miejsce w konkursie „Najładniejszy sobótkowy wianek”. Konkurs organizowany był przez MDK w Turku. W kolejnym konkursie pod nazwą „Święto chleba” – chleb upieczony przez gospodynie otrzymał wyróżnienie jako „Najlepszy chleb domowy”. KGW „Pęcherzew” wzięło udział w popularyzowaniu gwary Wielkopolski Wschodniej na festiwalu „Nasza kultura i tożsamość”, dokonując prezentacji scenicznej zatytułowanej „Ziuta, Biniu, Locha” w listopadzie 2019 roku. Po zakończeniu remontu wnętrza świetlicy wiejskiej w Pęcherzewie, członkowie koła aktywnie uczestniczyli w pracach porządkowych i dekoracyjnych. 23 listopada 2019 roku dokonano jej uroczystego otwarcia: odbyła się część oficjalna, artystyczna oraz integracyjna. W 2020 roku koło włączyło się w przygotowanie integracyjnych spotkań czytelniczych czy mini rajdu rowerowego. Z okazji 102. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, koło za- inicjowało akcję polegająca na fotograficznym przedstawieniu przez mieszkańców różnych form świętowania. W grudniu 2020 roku koło ogłosiło konkurs „Pęcherzewski Bałwan”. Wspólnie z sołtysem i radą sołecką opracowano regulamin, zaprojektowano dyplomy oraz dokonano zakupu nagród dla zwycięzców i uczestników. Środki na nagrody zostały wzięte z bezzwrotnej pożyczki udzielonej kołu przez PUP w Turku. Pomysłowość i chęć działania członków koła jest ciągle niespożyta. To lokalni patrioci – zauważający potrzebę dalszego rozwoju Pęcherzewa, którego centrum logistycznym jest świetlica wiejska. Gmina Turek
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Nie zabraknie w nim gospodyń z gminy Turek.

Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet.

Album

Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

"Głos Wielkopolski" oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Na łamach naszej publikacji opowiemy o zadaniach i inicjatywach podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich. W tej wyjątkowej książce zaprezentujemy rolę współczesnej kobiety w małych społecznościach. Znajdą się tam przepisy na pyszne dania, rady jak własnoręcznie przygotować dekorację stołu, ale przede wszystkim opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

Na łamach książki przedstawione zostaną m.in. koła gospodyń z gminy Turek, która jest bardzo urokliwa.

O Gminie

Turek-miasto w klimacie Mehoffera To tu odbywają się najważniejsze wydarzenia z życia kulturalnego, sportowego, rozrywkowego i gospodarczego w Powiecie Tureckim. W Turku warto zobaczyć. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z największymi dziełami sztuki sakralnej w skali europejskiej-witraże,polichromie i obrazy olejne Józefa Mehoffera Ławeczkę Józefa Mehoffera przedstawiającą mistrza siedzącego na ławce i w zamyśleniu wpatrującego się w kościół, będący w dużej części jego dziełem Muzeum, w którym zgromadzone są eksponaty dokumentujące dzieje tkactwa w Turku, twórczość Józefa Mehoffera,a nawet znaleziska archeologiczne Rynek miasta, uznawany za jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce, z uwagi na wielokolorowe dywany kwiatowe. W Turku warto przeżyć. Turkowskie Prezentacje Teatrów Ulicznych-3 maja każdego roku na ulicach miasta odbywają się spektakle najlepszych teatrów ulicznych z Polski i Europy Festiwal "Mehofferowskie Klimaty"-w każdy trzeci weekend września miasto przeniesione zostaje w lata dwudzieste i lata trzydzieste ubiegłego stulecia. Koncerty, piknik, konkursy i zabawy z epoki odbywają się na starówce i w parku miejskim Biegi Niepodległości startują każdego roku 11 listopada. Biegają w nich tysiące sportowców i amatorów z kraju i zagranicy od lat 3 do 103.

Siłą terenów wiejskich są ludzie. To aktywni mieszkańcy stanowią największy potencjał naszej gminy. Aktywni lokalni liderzy skupiają się wokół kół gospodyń wiejskich. To one organizują wiele działań o charakterze kulturalnym, sportowym i charytatywnym, wykazując przy tym dbałość o kultywowanie tradycji. W niniejszej publikacji prezentujemy, ze względu na jej ograniczoną formę, niektóre działania naszych kół. Budowanych międzypokoleniowych relacji międzyludzkich, pozytywnych emocji towarzyszących licznym działaniom czy w końcu wdzięczności mieszkańców nie sposób przelać na papier i oddać fotografiami. Doceniając wkład kół gospodyń wiejskich w aktywizację naszych mieszkańców, zapraszam zarówno na organizowane przez nie wydarzenia, jak i do włączenia się w ich działalność

.
- zaprasza Wójt gminy Turek, Karol Mikołajczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto