Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawni nauczyciele powiatu konińskiego. Archiwalne zdjęcia z prywatnego archiwum. Dziś Światowy Dzień Nauczyciela

To zdjęcie wykonano na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w szkole podstawowej w Wysokiem w gminie Kramsk. Wśród dzieci widać dwie nauczycielki: Marię Łuczyńską, ówczesną kierowniczkę szkoły, bardzo cenioną przez lokalną społeczność i nauczycielkę Zofię Bryl.
To zdjęcie wykonano na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w szkole podstawowej w Wysokiem w gminie Kramsk. Wśród dzieci widać dwie nauczycielki: Marię Łuczyńską, ówczesną kierowniczkę szkoły, bardzo cenioną przez lokalną społeczność i nauczycielkę Zofię Bryl. Prywatne archiwum rodzinne
Z okazji przypadającego na 5 października Światowego Dnia Nauczyciela publikujemy unikatową galerię zdjęć z prywatnego archiwum pewnej mieszkanki powiatu konińskiego. Niektóre z fotografii, na których uwieczniono m.in. ówczesnych nauczycieli, wykonano ponad 100 lat temu.

Nauczyciele z dawnego (i bardzo dawnego) Konina i okolic - uwiecznieni w kadrze

Prezentowane powyżej zdjęcie wykonano w 1918 roku w legendarnym dziś zakładzie fotograficznym Marcello Pęcherskiego. Widać na nim uczennicę i nauczycielkę - Stasię i Tanię.

Stasia i Tania. Konin 1918 rok.
Marcello Pęcherski

Dziewczyna z końskim ogonem to 15-letnia wówczas Stasia Jankowska z miejscowości Biechowy, a krótkowłosa, młoda kobieta obok niej, to wiejska, rosyjska nauczycielka, bardzo dobra dla swoich polskich podopiecznych, rozumiejąca ich potrzebę nauki wszystkiego co polskie. Ponoć miała na imię Tania, ale tego nie wiadomo na pewno. Nazwiska nikt już nie pamięta.

ZOBACZTAKŻĘ

Dalsze losy nauczycielki ze zdjęcia

W roku 1918 tuz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Tania opuściła powiat koniński. Nie wiemy czy wróciła do bolszewickiej już wtedy Rosji, czy osiadła w innej części Polski. Stasia ze wzruszeniem wspominała ją do końca życia. Zmarła w 1992 roku. Możliwe, że powyższa fotografia została wykonana przed wyjazdem nauczycielki.

ZOBACZ TAKŻE

To zdjęcie wykonano na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w szkole podstawowej w Wysokiem w gminie Kramsk. Wśród dzieci widać dwie nauczycielki: Marię Łuczyńską, ówczesną kierowniczkę szkoły, bardzo cenioną przez lokalną społeczność i nauczycielkę Zofię Bryl.

Dawni nauczyciele powiatu konińskiego. Archiwalne zdjęcia z ...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto