Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSEU w Żychlinie - w kampanii „Drugie życie” [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska
ZSEU w Żychlinie
ZSEU w Żychlinie Andrzej Midor
ZSEU w Żychlinie - w kampanii „Drugie życie”. Uczniowie spotkali się z prof. UZ dr hab. n. med. Maciejem Głydą, głównym ekspertem medycznym kampanii oraz osobami po przeszczepie nerek – p. Barbarą Rewers i p. Janem Stępniakiem.

ZSEU w Żychlinie - w kampanii „Drugie życie”

Prof. Głyda, który jest ordynatorem Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Urologii w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu i Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie Transplantologii Klinicznej przybliżył fakty związane z przeszczepianiem narządów unaczynionych. Tłumaczył czemu służy przeszczepianie narządów. Przedstawił historię transplantacji na świecie i w Polsce. Wyjaśnił: kiedy można pobrać narządy do przeszczepu, co to jest śmierć mózgowa, w jaki sposób można pozyskać organy (od dawcy żywego, od dawcy zmarłego).

Profesor przedstawił również obowiązki lekarza oraz warunki prawne pobierania narządów celem przeszczepienia, wskazując na ważną rolę pisemnego oświadczenia woli. W dalszej części wykładu ekspert opowiedział o procedurze pobrania narządów i transplantacji, warunkach powodzenia przeszczepu, a także zwrócił uwagę na to, że transplantolodzy mają jednego groźnego wroga – czas. Na koniec profesor jeszcze raz podkreślił wagę pisemnego oświadczenia woli i poinformowania bliskich o swojej decyzji.

W drugiej części spotkania swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą, oczekiwaniem na przeszczep i z życiem po przeszczepie podzielili się ze zgromadzonymi: Jan Stępniak, skarbnik Polskiego Stowarzyszenia Sportu Po Transplantacji, który jest już blisko 11 lat po przeszczepie nerki i Barbara Rewers, która jest 12 lat po przeszczepieniu nerki. Jan Stępniak po transplantacji wstąpił do Polskiego Stowarzyszenia Sportu Po Transplantacji i jest aktywnym sportowcem, reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych. Bierze udział w biegach (m.in. Bydgoszcz na start!), czy triatlonie. Barbara Rewers, jak sama przyznała, po transplantacji stwierdziła, że skoro dostała drugie życie, to musi je szanować i dobrze wykorzystać, zaczęła więc uprawiać sport rowerowy.

Spotkanie zakończyły pytania ze strony publiczności, a przedstawicielki Szkolnego Klubu Wolontariatu wręczyły uczestnikom oświadczenia woli.

Organizatorzy spotkania: Justyna Arent oraz Anna Walkowiak opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu w ZSEU w Żychlinie

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto