Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozważni i romantyczni nie tylko w Walentynki – policja przestrzega przed matrymonialnymi oszustami

Klaudia Cicha
Klaudia Cicha
Fot. Pixabay
Nie da się ukryć, że Internet, szczególnie w czasie pandemii, ułatwia nam wiele spraw. Bez wychodzenia z domu zapłacimy rachunki, zrobimy zakupy czy weźmiemy udział w ciekawym wydarzeniu transmitowanym na żywo. Nie dziwi również fakt, że za jego pośrednictwem coraz częściej znajdujemy miłość. Jest tylko jedno ALE. Nigdy nie mamy pewności kto naprawdę siedzi po drugiej stronie. Jak zatem nie dać się oszukać i oprócz leczenia złamanego serca nie musieć borykać się z problemami finansowymi?

W poszukiwaniu ukochanej osoby

Potrzebę miłości i bliskości odczuwa każdy. Żyjąc w ciągłym pędzie i zapracowaniu coraz częściej nie mamy czasu na spotkania towarzyskie w realnym świecie. Pandemia również dołożyła dwoje 3 grosze do tego, że częściej wybieramy konferencję online zamiast wspólnej kawy w kawiarni. Niektórzy natomiast, będąc zmęczonymi poszukiwaniem drugiej połówki oraz ciągłymi zawodami, wolą wybrać nowszą metodę i miłości szukają na portalach randkowych. Często wybierane są także (nie tylko przez młodych) aplikacje randkowe. Po jej włączeniu i skorygowaniu pod nasze preferencje, za pośrednictwem telefonu możemy zadecydować z kim chcielibyśmy nawiązać kontakt i być może dłuższą znajomość, a komu jednak podziękujemy. Niestety jak dobrze wiemy Internet i aplikacje nie są wykorzystywane jedynie przez uczciwe osoby, ale także przez oszustów, w tym tych matrymonialnych. Leczenie złamanego serca po oszuście, który okazał się być starszym o 30 lat mężczyzną z żoną i dwójką dzieci wydaje się być błahe przy utracie wszystkich oszczędności czy zdrowia.

Matrymonialni oszuści

Jak podaje policja ich ofiarami są już nie tylko kobiety, ale także coraz częściej mężczyźni.

Z reguły oszuści wykorzystują obietnicę uczucia, aby wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Bardzo często romansują z osobami, które są bardziej podatne na emocjonalną manipulację. Na portalach randkowych wyszukują osoby starsze i samotne, które są bardziej ufne i posiadają mniejsze doświadczenie w korzystaniu z internetowych serwisów randkowych – czytamy w komunikacie policji.

Oszuści działający w Internecie sądzą, że są anonimowi, a w ich historię uwierzy każdy. Zwykle zadają wiele pytań, by później grać na emocjach poznanej osoby. Oszuści również opowiadają szczegóły ze swojego życia, jednak są to części specjalnie przygotowanej historii, dzięki której uda im się wyłudzić pieniądze. Niedługo później fałszywa miłość życia znika razem z wykradzionymi oszczędnościami.

Jak rozpoznać oszusta?

Wydaje się, że jest to trudne, jednak policja przypomina by w nawiązywaniu nowych kontaktów pozostać czujnym i zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Oszust:

  • używa nieprawdziwych zdjęć. Najbardziej skuteczni okazali się oszuści, którzy byli znani z kradzieży zdjęć prawdziwych ludzi, dzięki czemu stawali się bardziej wiarygodni,
  • szybko wyznaje uczucia o dozgonnej miłości po zaledwie kilku godzinach, mówi o wierności, stałej relacji, którą chce z Tobą mieć - to powinno być sygnałem ostrzegawczym,
  • przekierowuje rozmowy poza serwis randkowy, ponieważ wiele portali randkowych posiada specjalne mechanizmy służące wykrywaniu oszustów, dlatego często nakłania swoje ofiary do przeniesienia rozmowy na popularny komunikator lub chce uzyskać Twój numer telefonu czy adres e-mail.
  • nie dąży do spotkania w realnym świecie, przyjmuje tożsamość osób, które budzą zaufanie, ale zazwyczaj musi pracować za granicą (wojskowi, pracownicy organizacji humanitarnych, dyplomaci, lekarze, biznesmeni). Zapewnia to doskonałą wymówkę, dlaczego nie może się z Tobą spotkać osobiście,
  • pyta o sytuację materialną i pieniądze. Na początku będą to prośby o drobne kwoty na niezbędne naprawy czy leki, które nie będą budzić większych podejrzeń, jednak dla każdego powinien być to sygnał ostrzegawczy. Aby uwiarygodnić swoją historię dzielą się informacjami o schorowanych krewnych, tragediach, śmierci rodzinnej, urazach lub innych trudnościach. Gdy osoba zorientuje się, że padła ofiarą oszusta, ten znika z jej życia wraz z pieniędzmi.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto