Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Przemoc domowa wobec kobiet, to realny problem”. W ratuszu odbyła się ważna konferencja dla pań. Jak mogą pomóc policjanci?

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
8 marca w Dniu Kobiet w ratuszu miejskim spotkały się przedstawicielki płci pięknej, by wysłuchać wykładów na temat radzenia sobie z przemocą domową. - Jest bardzo dużo kobiet, które to ukrywają w swoich czterech ścianach i takie informacją nie wypływają – mówił asp. Sebastian Wiśniewski z konińskiej policji. Jak mogą pomóc policjanci? To powinna wiedzieć każda kobieta, która doznaje przemocy w domu.

Spis treści

Przemoc domowa wobec kobiet. Jak sobie radzić z tym problemem?

Podczas piątkowej konferencji dla pań w sali sesyjnej ratusza miejskiego policjantka, adwokat i psycholog opowiadały o tym, jak kobiety powinny radzić sobie z problemem przemocy domowej. Niestety, jak podkreślali nasi rozmówcy, jest ro realny problem, który często nie jest zgłaszany.

- Jest bardzo dużo kobiet, które to ukrywają w swoich czterech ścianach i takie informacją nie wypływają. Stanowczo mówimy „nie” przemocy domowe, a kobietom mówimy, by otwierały się na informacje przekazywane policji, by zgłaszały każdą sytuację, w której dochodzi do takiej przemocy

– mówił asp. Sebastian Wiśniewski z KMP w Koninie, który zaznaczył, że policja jest organem mającym na celu pomaganie w rozwiązywaniu tego typu konfliktów rodzinnych i wymierzeniu sprawiedliwości sprawcom tych przemocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Policjanci mogą teraz znacznie bardziej pomóc pokrzywdzonym kobietom

Od 15 sierpnia 2023 roku policjanci mają znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o przeciwdziałanie i zapobieganie przemocy domowej. Dzięki nowelizacji ustawy policjant ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc domową natychmiastowy zakaz zbliżania się na wyrażoną w metrach odległość, lub zakaz kontaktowania się z osobą poszkodowaną.

Także jeżeli osoba doznająca przemocy domowej uczęszcza do szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, uprawia sport lub pracuje, policjant ma prawo wydać wobec sprawcy zakaz wstępu na teren danej placówki.

W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

ZOBACZ TAKŻE

„Przemoc domowa wobec kobiet, to realny problem”. W ratuszu ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto