Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele polskiej wsi przyjadą do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W tym roku pielgrzymka będzie miała wyjątkowy charakter

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
W najbliższą niedzielę do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przybędą przedstawiciele polskiej wsi z doroczną pielgrzymką sołtysów. W tym roku pielgrzymka będzie miała wyjątkowy charakter ze względu na 20. rocznicę śmierci bpa Romana Andrzejewskiego, który był krajowym duszpasterzem rolników.

Sołtysi przyjadą do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Głównym punktem msza święta

W niedzielę, 9 lipca, w licheńskim sanktuarium odbędzie się 31. Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich. W tym roku pielgrzymka będzie miała wyjątkowy charakter ze względu na 20. rocznicę śmierci bpa Romana Andrzejewskiego, który był krajowym duszpasterzem rolników.

Już od godz. 9.30 w domu pielgrzyma Arka w Licheniu rozpocznie się spotkanie, na którym bpa Andrzejewskiego wspominać będą jego przyjaciele oraz osoby należące do Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, w tym m.in. Ireneusz Niewiarowski, Sławomir Siwek, ks. Ireneusz Juszczyński czy Artur Balazs.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki będzie uroczysta Msza Święta sprawowana o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w intencji sołtysów.

Po zakończonej Eucharystii poczty sztandarowe oraz delegacje, które przybyły na pielgrzymkę, przemaszerują pod pomnik św. bpa Romana Andrzejewskiego, aby uczcić jego pamięć i złożyć kwiaty na jego grobie.

Bp Roman Andrzejewski do Domu Ojca odszedł 20 lat temu, 7 lipca 2003 roku. Jego dewizą biskupią były słowa: Humana divinis ("Ludzkie ku Boskiemu"), a dewizą życiową - hasło „Uszanuj pracę drugiego”. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany w sanktuarium licheńskim, które ukochał i w którym był częstym gościem jako Krajowy Duszpasterz Rolników.

Urodzony 19 lutego 1938 r. w Morzyczynie Roman Andrzejewski, w latach 1981-2003 pełnił obowiązki biskupa pomocniczego włocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1961 przyjął we Włocławku, a biskupie - 20 grudnia 1981.

W latach 1968–1970 pracował jako prefekt ds. wychowania we włocławskim seminarium. W latach 1974–1982 wykładał literaturę łacińską i łacinę kościelną na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL-u. Był również wieloletnim profesorem łaciny i patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Wydał ponad 150 prac naukowych z filologii klasycznej i patrologii. Był współautorem przekładu Dziejów Apostolskich w Biblii poznańskiej. W latach 1974-75 kształcił się w Papieskim Instytucie Altioris Latinitatis przy Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. W tym czasie pracował także jako spiker sekcji polskiej Radia Watykańskiego.

W latach 1988–1996przewodniczył Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. Działał również w innych komisjach Episkopatu, m.in. ds. Duszpasterstwa Ogólnego, ds. Liturgii, Podkomisji ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Zmarł nagle, w wieku 65 lat, prawdopodobnie na atak serca. Pogrzeb odbył się w licheńskim sanktuarium, w piątek, 11 lipca 2003 r.

Przedstawiciele polskiej wsi przyjadą do Sanktuarium Matki B...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto