Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

,,Niebezpieczni dżentelmeni” najlepszym debiutem tegorocznego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Zakończył się 32. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koniński Dom Kultury. Publiczność uznała za najlepszy debiut 2023 roku obraz w reżyserii Macieja Kawalskiego ,,Niebezpieczni dżentelmeni”.

Film ,,Niebezpieczni dżentelmeni” w reżyserii Macieja Kawalskiego zdaniem widzów 32. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY, jest najlepszym długometrażowym debiutem reżyserskim mijającego roku.

Podczas przeglądu zobaczyliśmy 10 polskich debiutów, obejrzeliśmy cztery pokazy specjalne, spotkaliśmy się z twórcami filmów oraz wysłuchaliśmy koncertu polskiej muzyki filmowej. Polskie debiuty oglądaliśmy w Kinie Centrum w KDK od 22 do 25 listopada.

Zdaniem zdecydowanej większości widzów 32. PPFF DEBIUTY, na miano najlepszego filmu debiutującego reżysera filmu pełnometrażowego, zasłużył obraz Macieja Kawalskiego ,,Niebezpieczni dżentelmeni”.

,,W debiutanckim filmie Macieja Kawalskiego groteska spotyka się z kinem przygodowym, a kryminał idzie pod ramię z komedią absurdu. I choć opowieść o zakopiańskim śledztwie prowadzonym przez literackich mistrzów nie jest dziełem spełnionym, broni się jako świadectwo reżyserskiej odwagi i nieokiełznanej wyobraźni”

– napisał o ,,Niebezpiecznych dżentelmenach” Bartosz Staszczyszyn z Culture.pl

Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina… /opis dystrybutora/

Maciej Kawalski jest reżyserem i scenarzystą. Z wykształcenia jest również lekarzem. Jego filmy krótkometrażowe i reklamy były nagradzane na wielu festiwalach. Pierwszy pełnometrażowy scenariusz Macieja Kawalskiego ,,,The Clearing” dostał się do Sundance Screenwriters Lab Semi-Finals i następnie wszedł preprodukcję ze Stanisławem Dziedzicem i Brian’em Frankish’em, producentem nominowanego do Oscara filmu ,,Field of Dreams”. Jego pełnometrażowy debiut reżyserki ,,Niebezpieczni dżentelmeni” obejrzało w kinach 300 tys osób.

Andrzej Seweryn powiedział, że praca z Maciejem Kawalskim to przygoda. Tomasz Kot zgodził się zagrać już w jego krótkometrażowym filmie „Atlas” w 2018roku, i ponownie w fabularnym debiucie długometrażowym „Niebezpieczni dżentelmeni”.

Podczas 32. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY obejrzeliśmy także:

Chleb i sól, reż. Damian Kocur;Na twoim miejscu, reż. Antonio Galdamez Munoz; Polowanie, reż. Paweł Chmielewski; Skołowani, reż. Jan Macierewicz; W nich cała nadzieja, reż. Piotr Biedroń; Masz ci los, reż. Mateusz Głowacki; Pokolenie ikea, reż. Dawid Gral;, Radio Story, reż. Maciej Hydr oraz Horror Story, reż. Adrian Apanel.

Gośćmi Debiutów byli reżyserzy Paweł Chmielewski (Polowanie), Dawid Gral (Pokolenie ikea), Maciej Hydr (Radio Story) oraz Adrian Apanel (Horror story). Rozmawialiśmy także z producentką filmu ,,W nich cała nadzieja” Beatą Pisulą i edukatorską filmową Dianą Dąbrowską ,,Chleb i sól”

Widzowie Kina Centrum spotkali się również z aktorami: Magdaleną Wieczorek (W nich cała nadzieja), Adą Izydorczyk i Janem Aleksandrowiczem-Krasko (Pokolenie ikea) oraz Jakubem Zającem (Horror story).

Odbyły się pokazy edukacyjne dla uczniów szkół średnich, pokazy specjalne filmów: Chłopi, Miało Cię nie być, Jedna dusza oraz Johnny. Odbył się także koncert polskiej muzyki filmowej z udziałem Moniki Urlik, który zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją Barwy Kultury.

Partnerami 32. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUITY w Kinie Centrum Konińskiego Domu Kultury byli:

Miasto Konin, sieć kin Europa Cinemas, Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz firmy Kupiec S.A i Vin-Kon.

,,Niebezpieczni dżentelmeni” najlepszym debiutem tegoroczneg...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto