MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koninianie oddadzą hołd w 160 rocznicę śmierci Ojca Maksymilian Tarejwo

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Prezydent Miasta Konina oraz Towarzystwo Przyjaciół Konina zachęca do wspólnego złożenia kwiatów w rocznicę śmierci Ojca Maksymiliana Tarejwo. W Piątek, 19 lipca 2024 r. godz. 18.00 odbędzie się wspólny przemarsz z kościoła Św Bartłomieja w Koninie pod pomnik na Wale Tarejwy.

Prezydent Miasta Konina zachęca do wspólnego złożenia kwiatów

Przed nami 160. rocznica śmierci o. Maksyma Tarejwy w Koninie.. Z tej okazji w Piątek, 19 lipca 2024 r. godz. 18.00. prezydent miasta Konina Piotr Korytkowski oraz Towarzystwo Przyjaciół Konina zapraszają mieszkańców do wspólnego przemarszu z kościoła Św Bartłomieja w Koninie i złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy na Wale Tarejwy.

160 lat temu, 19 lipca 1864 r., został powieszony przez Rosjan Maksymilian Tarejwo (1834-1864) kapucyn z klasztoru w Lądzie. Kapelan powstańczy oddziału Kazimierza Mielęckiego oraz Edmunda Taczanowskiego. Uczestnik dwóch bitew pod Pyzdrami (14.04.1863) i Ignacewem (8.05.1863). Więziony w Koninie (prawdopodobnie przy ul. Wodnej).

Do zakonu Kapucynów wstąpił 9 czerwca 1854 r. w Lubartowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w Warszawie, w 1860 r. Znany był z płomiennych kazań o charakterze patriotycznym. Po wybuchu Powstania Styczniowego o. Tarejwo przyłączył się do oddziału Kazimierza Mielęckiego, a potem uczestniczył w pierwszej kampanii gen. Edmunda Taczanowskiego.

Znano go pod pseudonimem Ksiądz Maks, Dąb lub Piorunek. Pełnił głównie rolę kapelana, ale też zachęcał do walki. Koordynował wiele działań kurierskich i przemytniczych (broń i zaopatrzenie dla powstańców). Bliskość granicy ułatwiała mu działalność konspiracyjną (klasztor w Lądzie leżał na granicy Królestwa Kongresowego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego). W czasie bitwy pod Ignacewem został ranny.

Józef Oksiński, dowódca powstania na ziemi łódzkiej, mianował o. Maksa naczelnikiem organizacji ludowej w powiecie konińskim. Aresztowano go w nocy z 15 na 16 czerwca 1864 i przetransportowano do więzienia w Koninie. Sąd polowy skazał go na powieszenie. Zarzucano mu podżeganie z ambony do buntu. Egzekucji dokonano 19 lipca w Koninie, w rejonie dzisiejszego Wału Tarejwy. O. Maks z różańcem w dłoni zawołał: “Niech żyje Polska!” Orkiestra zagrała “Boże caria chrani...” Miejsce zbrodni rosyjscy żołnierze stratowali końmi i pełnili tam straż przez tydzień. Dziś znajduje się tam symboliczna mogiła kapłana. W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, wśród wielu fotografii powstańców jest także portret o. Maksymiliana Tarejwo.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto