Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin - Skrócą czas udzielania pomocy zawałowcom

Ola Braciszewska
Ola Braciszewska
W konińskim szpitalu działa już specjalny system, który przyspieszy udzielanie pomocy osobom z zawałami serca. Czas dotarcia pacjenta do poradni hemodynamiki ma się dzięki temu zmniejszyć z czterech do dwóch godzin.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie przystąpił do wielkopolskiego sytemu wykorzystania telemedycyny w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych. Ze środków Marszałka Województwa Wielkopolskiego zakupione zostały nowoczesne defibrylatory, w które zaopatrzono konińskie karetki pogotowia. Dzięki systemowi każdy pacjent, skarżący się na ból w mostku, będzie mógł mieć zrobione badanie EKG jeszcze w karetce. Wynik badania będzie natychmiast odczytany przez lekarza znajdującego się w szpitalu i, zanim pacjent trafi do poradni, ustalone będzie jego leczenie.

– To bardzo prosty system, który skróci czas udzielania pomocy chorym. Teraz od momentu rozpoznania zawału serca do znalezienia się pacjenta na oddziale mijają cztery godziny. Chcemy, żeby cały proces zajmował dwie godziny – mówi Grzegorz Wrona, pełnomocnik marszałka ds. ochrony zdrowia. – Za rok będziemy chcieli podsumować jak ten system faktycznie się sprawdza – dodaje.

Oszczędność czasu to zdaniem Romualda Ochotnego, zastępcy ordynatora oddziału kardiologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, niezwykle ważna sprawa w przypadku zawałów.

– To złoty czas – mówi Ochotny. – Zawał może przydarzyć się każdemu z nas i trzeba ludzi nauczyć szukania pomocy, a nie przeczekiwać – dodaje.
Od stycznia w konińskiej lecznicy działa poradnia hemodynamiki i angiograf. Specjalistyczny sprzęt pomaga lekarzom ratować życie pacjentów z zawałami, których miesięcznie do szpitala trafia około 80.

– Możemy już zatrzymywać zawał i cieszę się, że teraz będziemy mogli robić to jeszcze skuteczniej i szybciej. Nowy system skieruje do nas zapewne kolejnych chorych, nie tylko z Konina i okolic – mówi Cezary Kiser, ordynator kardiologii w WSZ w Koninie.

Na zakup defibrylatorów, sprzęt diagnostyczny i stacje odbiorcze, które umożliwią natychmiastowy przepływ informacji Urząd Marszałkowski w Poznaniu wydał ponad 400 tys. zł. Jak poinformował Grzegorz Wrona, specjalistyczny sprzęt znajduje się już we wszystkich karetkach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koninie.

– Pierwsze transmisje EKG już poszły. System w Koninie działa – zapewnia Cezary Kiser.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto