Bezpłatne badania wzroku pod kątem zaćmy przy Konińskim Domu Kultury w mobilnym punkcie

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
fot. Fot. Polskapresse
Udostępnij:
We wtorek w godzinach 10.00 -18.00 mieszkańcy Konina będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy w mobilnym punkcie badania wzroku, zlokalizowanym na skwerze przy Konińskim Domu Kultury, pl. Niepodległości 1 w Koninie.

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Konina będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Bezpłatne badania wzroku pod kątem zaćmy będą przeprowadzane 23.11.2021 w mobilnym punkcie badania wzroku, zlokalizowanym na skwerze przy Konińskim Domu Kultury, pl. Niepodległości 1 w Koninie.Badania, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19, odbywać się będą w godzinach 10.00 -18.00.

Liczba miejsc jest ograniczona - zapisy na badania będą prowadzone o godz. 10.00.

Zakres badania okulistycznego wykonywanego podczas akcji: komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, sprawdzenie ostrości wzroku z korekcją wg odczytu z autorefraktometru, badanie w lampie szczelinowej, bez mydriazy, badanie dna oka.

Zaćma w województwie wielkopolskim

Na podstawie danych epidemiologicznych można szacować, że na zaćmę w województwie wielkopolskim rocznie zapada około 84 tys. osób. Tymczasem liczba zabiegów usunięcia zaćmy jest znacznie niższa niż liczba zachorowań, a pandemia dodatkowo bardzo negatywnie wpłynęła na liczbę przeprowadzonych operacji. W 2020 roku było ich 17 888, blisko 40 procent mniej niż w 2019 roku (29 971), a dane z pierwszej połowy 2021 roku wskazują, że liczba operacji w tym roku utrzymuje się na podobnie niskim poziomie, co w roku ubiegłym (z danych NFZ wynika że w okresie od stycznia do czerwca 2021 w województwie wielkopolskm wykonano 10 834 zabiegów usunięcia zaćmy).

Skąd taki spadek?

Pacjenci z zaćmą albo wypadli z kolejki, bo nie zgłosili się na zabieg w wyznaczonym terminie i nie ustalili nowego terminu, albo zostali zdiagnozowani, ale zrezygnowali z leczenia z obawy przed

COVID-19. Spora grupa chorych w ogóle nie została zdiagnozowana z powodu problemów z dostępem do lekarza POZ, a bez skierowania od lekarza POZ nie można zapiać się na wizytę w poradni okulistycznej z kontraktem z NFZ. Sytuację dodatkowo pogarszają długie kolejki do poradni okulistycznych, które nie zmniejszają się mimo zniesienia limitów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

Nie bez znaczenia jest również brak wiedzy

o tym, że skierowanie na refundowany zabieg usunięcia zaćmy może wystawić lekarz udzielający świadczeń poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. wizyta prywatna). Wielu pacjentów zdecydowałoby się na prywatą płatną wizytę, która dostępna jest znacznie szybciej niż w AOS, gdyby wiedzieli, że mogą dostać skierowania da refundowany zabieg.

Odwlekanie wykonania zabiegu prowadzi do dalszego rozwoju choroby, pogorszenia się wzroku, a nawet jego całkowitej utraty. Eksperci ostrzegają, że zaćma w zawansowanym stadium rozwoju jest trudniejsza w leczeniu i wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Dlatego warto jak najszybciej rozpocząć proces diagnostyki i leczenia.

Badanie okulistyczne daje możliwość wykrycia zaćmy w jej początkowym stadium i wczesne rozpoczęcie leczenia, dlatego warto kontrolować wzrok u okulisty przynajmniej raz w roku. W zdrowym oku światło dostaje się do niego przez rogówkę, następne przechodzi przez naturalną soczewkę i jest skupiane na siatkówce, dając nam ostry, wyraźny obraz. Zaćma, wrodzona lub rozwijająca się wraz z wiekiem powoduje zmętnienie soczewki, a wtedy przepływ światła jest zaburzony. Powstałe zmętnienia i plamki obszarów w przezroczystej soczewce oka, znacząco utrudniają promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a to z kolei upośledza ostrość wzroku. – zapewnia dr n. med. Krzysztof Balcerczak Kierownik Oddziału Okulistycznego Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

Obecnie kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy w większości ośrodków są bardzo krótkie.

Terminy i placówki, które oferują leczenie zaćmy „na NFZ” można sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl - w polu „świadczenie” w wyszukiwarce należy wybrać „Zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) a następnie wybrać województwo i miasto. W tej samej wyszukiwarce, wybierając świadczenie „poradnia okulistyczna”, można też sprawdzić listę poradni okulistycznych z kontraktem z NFZ w danym mieście.

Kampania „Mamy zaćmę na oku” została zorganizowana prze firmę Alcon Polska, a jej Partnerem jest Polski Związek Niewidomych. Więcej informacji na temat kampanii, a także na temat zaćmy i jej leczenia jest dostępnych na stronie www.zacmanaoku.pl oraz na profilu „Mamy zaćmę na oku” na FB.

O Alcon

Alcon pomaga ludziom widzieć doskonale. Jesteśmy światowym liderem w obszarze okulistyki z historią sięgającą ponad 70 lat. Oferujemy szerokie portfolio produktów z obszaru z chirurgii okulistycznej oraz ochrony wzroku, ponieważ wierzymy, że doskonały wzrok pomaga ludziom żyć pełnią życia. Każdego roku nasze produkty pomagają ponad 260 milionom osób ze 140 krajów na całym świecie, dotkniętych takimi schorzeniami jak zaćma, jaskra, choroby siatkówki oraz wadami wzroku. Nieustannie angażujemy się w poszukiwanie nowych rozwiązań, partnerską współpracę z specjalistami oraz organizację programów zwiększających dostęp do dobrej jakości opieki okulistycznej. Więcej na www.pl.alcon.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie