Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Konin. Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza na film ,,Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Niezwykła opowieść o ludzkim losie, ze świetną rolą Bogusława Lindy i poruszającą muzyką Wojciecha Kilara. Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego to ostatni film ogólnopolskiego przeglądu Krótka historia polskiego kina. Projekcja filmu w sobotę,18 listopada o godz 15:45 w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury.

Krótka Historia Polskiego Kina: ,,Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie Centrum

Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają 18 listopada (sobota), na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Jako ostatni w projekcie pokażemy film z 1981 roku - ,,Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Film został zatrzymany przez cenzurę i z trudem torował sobie drogę do publiczności. W roli głównej Bogusław Linda.

autoplay

Krótka Historia Polskiego Kina to wyjątkowy projekt, który pozwala szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pomysł zrodził się z miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. Od lutego tego roku Kino Centrum prezentowało na dużym ekranie filmy Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Były to m.in. ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958), ,,Pociąg” Jerzego Kawalerowicza (1959), ,,Zezowate szczęście" Andrzej Munka (1960), czy ,,Gorączka” Agnieszki Holland (1981).

Ostatnim filmem w cyklu będzie ,,Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Witek Długosz (Bogusław Linda), student medycyny, zrządzeniem przypadku przeżywa trzy różne warianty swojego losu. Być może to nie przypadek, a spadek po zmarłym przy porodzie bracie bliźniaku albo symboliczna data i miejsce urodzin – 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu – skazują go na silne oddziaływanie współczesnej historii. W zależności od tego, czy złapie uciekający pociąg na stacji Łódź Fabryczna, czy nie - los przekieruje go na inne tory: aktywności w partii lub działalności w opozycji. W pociągu Witek poznaje starego komunistę (T. Łomnicki), który mimo doświadczeń stalinizmu namawia go do wstąpienia do PZPR, a kierownictwo partii dostrzega w nim potencjał młodego działacza. Nie złapawszy pociągu, Witek wpada w ręce sokisty i dostaje karę - pracę społeczną, przy której poznaje młodych opozycjonistów. Przyłącza się do grupy „Latającego Uniwersytetu”, drukuje podziemną prasę, wspiera robotników. Może też w ogóle odmówić udziału w biegu historii - jako zdolny młody lekarz cieszy się zaufaniem dziekana i ma możliwość podjęcia pracy naukowej. Trzeci wariant – postawy neutralnej wobec biegu wydarzeń w Polsce u progu lat 80. okaże się niemożliwy do rozwinięcia.

Krzysztof Kieślowski, twórca filmu nie podkreślał podziałów politycznych w ówczesnej Polsce, ale dowodził, że przyzwoitość możliwa jest niezależnie od miejsca po stronie barykady. Krótki i tragiczny trzeci wariant – wycofania z zaangażowania i wewnętrznej emigracji w PRL –zgodnie z intencją twórcy, skazuje bohatera na porażkę, a nawet unicestwienie. Film zatrzymany przez cenzurę z trudem torował sobie drogę do publiczności.

Krótka Historia Polskiego Kina to cykl prezentowany w najlepszych kinach studyjnych w Polsce, w tym w Kinie Centrum

.
Filmy wyselekcjonował Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. Do tej pory można było obejrzeć je właściwie wyłącznie w telewizji. Dzięki projektowi Krótka Historia Polskiego Kina przekonujemy się jakie wrażenie robią na dużym ekranie, czy się zestarzały, czy może przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

Warto dodać, że niezwykle ciekawym elementem projektu jest poprzedzający seanse wykład wideo Tomasza Kolankiewicza, w którym prezentuje on sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.

Bilety: 10 zł
Oto lista tytułów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu:

 • 1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
 • 2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
 • 3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia, 16.30
 • 4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja, 17.30
 • 5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca, godz. 15.00
 • 6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia, godz. 16.00
 • 7. Aria dla atlety - Filip Bajon – 1979 – 16 września, godz. 16.00
 • 8. Gorączka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października, godz. 15.30
 • 9. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981 – 18 listopada, godz. 15.45

  Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto