18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie kierunki studiów popularne? Zarządzanie i pedagogika

Paulina Dobersztyn
W PWSZ w Koninie już 150 osób zgłosiło chęć studiowania zarządzania, a 80 - pedagogiki
W PWSZ w Koninie już 150 osób zgłosiło chęć studiowania zarządzania, a 80 - pedagogiki Fot. Paulina Dobersztyn
Kampanie medialne i zachęty finansowe dla studentów, by wybierali kierunki ścisłe, nie odbiły się echem wśród konińskich studentów. Po pierwszym miesiącu rekrutacji już widać, że nadal króluje pedagogika i zarządzanie.

Większość uczelni w Polsce boi się niżu demograficznego, który zagląda do ich progów i oferuje coraz to nowe kierunki. Jednak na nic się to nie przydaje, bo studenci kierują się swoimi poglądami i wybierają sprawdzone kierunki.

- Wybieram się na pedagogikę, bo chcę zostać nauczycielką. Naukę skończę dopiero za pięć lat i liczę, że przez ten czas jakieś nowe miejsca pracy się znajdą. Jeśli nie, to poszukam pracy w innym mieście - tłumaczy Iga Majewska.

Najpopularniejsze kierunki PWSZ Konin

Mimo że rynek w Koninie pęka już w szwach od nauczycieli, pedagogów i zarządców, a o pracę coraz trudniej, wykształcenie wyższe cały czas ma swoją wartość.

- Do tej pory na listach rekrutacyjnych na kierunku zarządzanie mamy zapisanych już ponad 150 osób, na pedagogice jest ich ponad 80. Kolejnymi kierunkami, które cieszą się zainteresowaniem u nas jest fizjoterapia, praca socjalna, a dopiero potem mechanika i budowa maszyn - wylicza Wojciech Poznaniak, rektor PWSZ w Koninie. - Rynek koniński jest przesycony osobami z wykształceniem pedagogicznym czy marketingowym, ale studenci wolą iść na studia, niż siedzieć bezczynnie w domu. Poza tym pracodawcy patrzą na wykształcenie - dodaje Poznaniak.

Wielu pracowników uczelni twierdzi, że matematyka jest zbyt krótko na maturze, żeby odnotować zaraz wzrost zainteresowania kierunkami ścisłymi. - Studenci nadal wybierają kierunki takie, żeby nie było matematyki. Aby to myślenie się zmieniło musi minąć kilka lat. W zeszłym roku ukończyło PWSZ około 50 inżynierów. Mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej, bo to jest pewna przyszłość - tłumaczy rektor.

Ekonomia i zarządzanie w WSKM Konin

Podobnie sytuacja z wyborem kierunków kształtuje się w Wyższej Szkole Kadr Menedżerskich w Koninie. Tamtejsi kandydaci stawiają głównie na ekonomię i zarządzanie oraz administrację. - Wielu studentów, którzy chcą u nas studiować ma już pracę i podnoszą tylko swoje kwalifikacje. Nie kształcimy zatem bezrobotnych - wyjaśnia Dariusz Wesołowski, rektor WSKM. - Świeżo upieczeni maturzyści jeśli wybierają ekonomię, to z myślą o pracy w księgowości, otwarciu swojego biznesu czy robieniu analiz bankowych.

Kandydaci WSKM decyzję o studiowaniu pedagogiki tłumaczą na wiele sposobów. - Wielu z nich po pedagogice idzie do policji, zostaje instruktorami nauki jazdy. Patrzą na ten kierunek szerzej, niż jako o byciu nauczycielem - mówi Dariusz Wesołowski.

Nabór potrwa do września i wtedy poznamy ostateczne wybory tegorocznych kandydatów.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto