Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kramsk: Poznajcie tutejsze Koła Gospodyń Wiejskich

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Stowarzyszenie Klub Seniora i Juniora w Kramsku powstało 4 października 2006 roku i jest organizacją kobiet wiejskich z terenu sołectwa Kramsk, którym przyświeca idea pielęgnowania dziedzictwa kulturowego, lokalnego i kulinarnego. Prezesem jest Halina Rogowska, sołtys sołectwa Kramsk. Specjalnością Stowarzyszenia są regionalne potrawy, które odtwarzają w oparciu o swoje wspomnienia oraz popularyzacja rękodzieła artystycznego: robótek szydełkowych, haftów richelieu, czy obrazów wyszywanych na kanwie .

Członkowie biorą udział w konkursach gminnych oraz powiatowych i niejednokrotnie są ich laureatami. Otrzymały nagrodę główną Grand Prix w konkursie plastycznym na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową „Anioły” i nagrody za szopkę wykonaną z makaronu, liści, piaskowca i mydła. Wygrały też konkurs „Jeden dzień w sołectwie” w Poznaniu za „Kaczkę w sosie słodko kwaśnym z kluseczkami”. Stowarzyszenie zajęło także drugie miejsce w konkursie wieńcowym w Dożynkach Gminno-Parafialnych w Kramsku oraz trzy razy pierwsze miejsca w konkursach kulinarnych „Najciekawsza Potrawa Regionalna i Tradycyjna”.

Stowarzyszenie jest inicjatorem imprezy cyklicznej „Kramskie Wybijanie Żuru” oraz imprezy plenerowej „Feta z banią” finansowanej z projektu „Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Stowarzyszenie realizuje szereg działań skierowanych do całej społeczności ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży. Za aktywną działalność społeczną, zaangażowanie i promocję Stowarzyszenie otrzymało odznaczenie za zasługi dla powiatu konińskiego.
Stowarzyszenie Klub Seniora i Juniora w Kramsku powstało 4 października 2006 roku i jest organizacją kobiet wiejskich z terenu sołectwa Kramsk, którym przyświeca idea pielęgnowania dziedzictwa kulturowego, lokalnego i kulinarnego. Prezesem jest Halina Rogowska, sołtys sołectwa Kramsk. Specjalnością Stowarzyszenia są regionalne potrawy, które odtwarzają w oparciu o swoje wspomnienia oraz popularyzacja rękodzieła artystycznego: robótek szydełkowych, haftów richelieu, czy obrazów wyszywanych na kanwie . Członkowie biorą udział w konkursach gminnych oraz powiatowych i niejednokrotnie są ich laureatami. Otrzymały nagrodę główną Grand Prix w konkursie plastycznym na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową „Anioły” i nagrody za szopkę wykonaną z makaronu, liści, piaskowca i mydła. Wygrały też konkurs „Jeden dzień w sołectwie” w Poznaniu za „Kaczkę w sosie słodko kwaśnym z kluseczkami”. Stowarzyszenie zajęło także drugie miejsce w konkursie wieńcowym w Dożynkach Gminno-Parafialnych w Kramsku oraz trzy razy pierwsze miejsca w konkursach kulinarnych „Najciekawsza Potrawa Regionalna i Tradycyjna”. Stowarzyszenie jest inicjatorem imprezy cyklicznej „Kramskie Wybijanie Żuru” oraz imprezy plenerowej „Feta z banią” finansowanej z projektu „Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Stowarzyszenie realizuje szereg działań skierowanych do całej społeczności ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży. Za aktywną działalność społeczną, zaangażowanie i promocję Stowarzyszenie otrzymało odznaczenie za zasługi dla powiatu konińskiego. Gmina Kramsk
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Nie zabraknie w nim gospodyń z gminy

Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet.

Album

Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

"Głos Wielkopolski" oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Na łamach naszej publikacji opowiemy o zadaniach i inicjatywach podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich. W tej wyjątkowej książce zaprezentujemy rolę współczesnej kobiety w małych społecznościach. Znajdą się tam przepisy na pyszne dania, rady jak własnoręcznie przygotować dekorację stołu, ale przede wszystkim opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

Na łamach książki przedstawione zostaną m.in. koła gospodyń z gminy Kramsk.

O Gminie

Kramsk jest wsią położoną we wschodniej Wielkopolsce, wpółnocnowschodniej części powiatu konińskiego, wchodzącą w pas Krainy Wielkich Dolin. To stolica gminy opowierzchni 132 km2 liczbie mieszkańców 11 401. Składa się na nią trzydzieści sołectw. Jej dawną nazwę Krampsko lub Krąpskołączy się ze strumieniem Krąpinia, Krompina lub też faktem, że okoliczne polaiłąki były terenem zalewowym Warty. Kramsk oznacza: krępę, krąpę, wyniosłość, suchą, sterczącą ponad moczarami, czyli grąd. Pierwotna nazwa miejscowości przekształciła się z czasem w Kramsko, aż w końcu przybrała formę dzisiejszą. Pierwsza wzmianka o ziemi kramskiej pochodzi z początków XIII wieku.

Wieś należała do uposażenia kościoła katedralnego w Płocku, a następnie przeszła w posiadanie klasztoru Bożogrobców w w Miechowie. Wciągu wieków wielokrotnie zmieniała właścicieli, trafiając także w ręce pruskie i niemieckie. Najcenniejszym zabytkiem jest neobarokowy kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Kramsku. Wzniesiony w 1844 roku z przepiękną polichromią autorstwa Antoniego Szułczyńskiego. W gminie warto zobaczyć mogiłę w lesie nieopodal Rudzicy, gdzie podczas II wojny światowej stracono półtora tysiąca Żydów oraz głaz narzutowy w Anielewie zwany ,,Olbrzymem Anielewskim’’, z którym wiąże się o kalaną legenda o Diable Rogatko. Gmina ma charakter typowo rolniczy. Użytki rolne zajmują 76 proc. powierzchni. Rolnictwo jest rozdrobnione, oparte na wielokierunkowej produkcji rolnej. Dominuje uprawa zbóż oraz kukurydzy, a także hodowla trzody chlewnej i bydła. Na terenie gminy działalność prowadzi około 669 przedsiębiorców. W miejscowości Chmielnik funkcjonuje jeden z największych oddziałów Poznańskich Zakładów Zielarskich ,,Herbapol”, obsługujący wschodnią część województwa wielkopolskiego.

Sieć wodną gminy tworzą rzeki Warta i oraz Kanał Grójecki, który łączy Wartę z Jeziorem Lubstowskim i Kanał Morzysławski będący łącznikiem. Warty z jeziorem Gopło. Krajobraz gminy urozmaicają powstałe w ostatnich latach stawy, w których hoduje się ryby. Na terenach pokopalnianych powstał zbiornik wodny powierzchni 33 hektarów. Przez gminę przebiegają piesze i rowerowe szlaki turystyczne: „Nadwarciański szlak rowerowy”, „Pętla dookoła

Konina”, „Szlak łącznikowy Konin –Grąblin’’ oraz „Bursztynowy szlak Rowerowy”.

Na terenie gminy funkcjonuje 25 obiektów sportowo -rekreacyjnych, są to: place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska (sportowe, wielofunkcyjne, piłkarskie), Orlik, sala sportowa i hala sportowa. Gminny Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna w Kramsku prowadzą szeroką działalność kulturalną.Działają tutaj zespoły ludowe i śpiewacze, takie jak:

„Świętojanki”, ,,Winniczanki’’, „Sentymentalne serca”, ,,Kramska kapela podwórkowa”, Zespół „Bravo”, Zespół wokalny „Dzieci Kujaw”, zespół taneczny „Mażoretki” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Na terenie gminy intensywnie rozwija się budownictwo domów jednorodzinnych, szczególnie w miejscowościach położonych blisko granicy gminy z miastem Konin, takich jak Rudzica, Wola Podłężna, Grąblin oraz Anielew. Świadczy to o tym, że coraz więcej osób, uciekających od miejskiego gwaru i zgiełku, znajduje tu spokojne i komfortowe miejsce dożycia. Ciągłej rozbudowie podlegają gminne wodociągi oraz sieć kanalizacyjna
i drogowa, co bez wątpienia przyciąga kolejnych chętnych do osiedlenia się tutaj na stałe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto