Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwone Noski dla uchodźców program „Uśmiech na Ratunek”

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Do Polski przybywają tysiące ukraińskich dzieci i ich najbliższych, którzy doświadczyli skutków wojny. Czerwone Noski uruchomiły skierowany do nich program „Uśmiech na Ratunek”, którego celem jest wsparcie dzieci w dochodzeniu do zdrowia po traumie wojennej, pozbywanie się strachu i lęku związanego z trudnymi przeżyciami. Klowni medyczni z Czerwonych Nosków swoimi działaniami wspierają ich dobrostan emocjonalny i psychiczny.

Czerwone Noski dla uchodźców

„Uśmiech na Ratunek” to nowy program Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, w ramach którego klowni medyczni odwiedzają dzieci dotknięte traumą szokową wskutek wojny w Ukrainie.

Poprzez terapię humorem Czerwone Noski wspomagają dzieci w procesie dochodzenia do zdrowia.

„Ponieważ mamy doświadczenie w pracy z kryzysami humanitarnymi, wiemy, że proces pomagania powinien mieć klarowną strukturę. Najpierw dziecko musi dostać coś do jedzenia i do picia, miejsce do spania, opiekę medyczną. Ale wkrótce potem konieczne są kolejne akcje. Po pierwszym szoku nagromadzona energia stresu i lęku chce znaleźć ujście. Zablokowana może prowadzić do załamania, depresji, napadów lękowych. Uwolniona: do zdrowia” – mówi Anna Wojtkowiak-Williams, Dyrektor Artystyczna Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

ZOBACZ TAKŻE

Klowni medyczni Czerwonych Nosków już pracują z dziećmi ukraińskich imigrantów nad uwolnieniem tej energii. Jak? W najbardziej przystępny dla nich sposób: poprzez zabawę, klownadę, terapię humorem.

„Pod koniec warsztatów jedna dziewczynka – Veronika - podeszła do mnie z balonikiem i dała mi go. Gdy spytałem, czy to dla mnie, pokiwała głową, że tak. Ogromnie się wzruszyłem, że dla dziewczynki, która straciła tak wiele i musiała uciekać ze swojego domu, nasza wizyta była tak ważna, że postanowiła dać mi coś w prezencie. Kiedy tylko dzieci przestają się bać, chcą się bawić”

– relacjonuje, po wizycie w tymczasowym Ośrodku Recepcyjnym dla Ukraińców, Tomasz Nowaczyk, klown medyczny w Fundacji.

Czerwone Noski prowadzą terapię humorem, która jest niezbędna w procesie dochodzenia do zdrowia przy traumie wojennej. To sprawdzona naukowo metoda pomocy hospitalizowanym dzieciom, ale i osobom z traumą szokową, np. wojenną. Podczas terapii humorem uczą dzieci klownady, sztuczek magicznych, angażując dzieci w zabawę redukują ich stres pomagając im tym samym w procesie samoregulacji.

ZOBACZ TAKŻE

Klowni z Czerwonych Nosków mają doświadczenie w działaniach w strefach kryzysu.

Od lat jeżdżą na misje Emergency Smile realizowane przez międzynarodowego partnera Fundacji - Red Noses International, by pomagać dzieciom imigrantów dotkniętych kryzysem humanitarnym, w tym wojną. Byli m.in. w ośrodkach dla uchodźców w Sudanie Południowym, Lesbos, Bośni czy Kirgistanie. Klowni Czerwonych Nosków przechodzą również długie przeszkolenie psychologiczne i medyczne.

W tej chwili Czerwone Noski już działają w Ośrodkach dla Uchodźców w okolicach Warszawy, w Tymczasowych Ośrodkach Recepcyjnych w Serocku, Ośrodku Otwartym Fundacji Dialog w Białymstoku, Stalowej Woli gdzie przebywają dzieci ewakuowane z ukraińskich domów dziecka, oraz w Michałowicach. Niebawem rozpoczną działania w Krakowie i Wrocławiu. Odwiedzają też SOS Wioski Dziecięce.

ZOBACZ TAKŻE

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku, powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 10 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię humorem dzieciom w szpitalach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Chorzowie. Klowni prowadzą również działania w innych miastach Polski.

Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.:

przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego. Podczas warsztatów artyści klowni z Czerwonych Nosków pokazują lekarzom i pielęgniarkom w jaki sposób, za pomocą prostych działań, wykorzystać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu. Program realizowany jest we współpracy ze środowiskiem medycznym. Noskowa E-Linia – to uruchomione w czasie pandemii spotkania on-line pary artystów-klownów z dzieckiem. Dzięki Noskowej E-Linii Czerwone Noski docierają do wszystkich dzieci, również tych zdrowych w ich domach, a także do podopiecznych innych instytucji

Czerwone Noski dla uchodźców program „Uśmiech na Ratunek”

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto