Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolutorium PWSZ. Spełnią marzenie chorego Antka

Paulina Dobersztyn
Chory chłopiec chce wyjechać do Londynu
Chory chłopiec chce wyjechać do Londynu Fot. Paulina Dobersztyn
Największa i najstarsza uczelnia wyższa w Koninie w miniony weekend pożegnała 685 absolwentów siedmiu kierunków. Nietypowym absolutorium okazało się to, na którym z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową żegnali się studenci informacji naukowej i bibliotekoznastwa, filologii angielskiej i filologii germańskiej. Żacy bowiem zamiast kwiatów dla wykładowców zebrali pieniądze i wręczyli symboliczny czek choremu 10-letniemu Antkowi z Konina, podopiecznemu Fundacji "Mam marzenie".

- Wszyscy tegoroczni absolwenci PWSZ przekazali naszej fundacji pieniądze, które mieli przeznaczyć na kwiaty dla swoich profesorów. Ku mojemu zaskoczeniu studenci na obronę prac licencjackich przynosili mi świnki skarbonki. To niesamowity gest z ich strony - mówi Roma Fimińska-Banaszyk, wolontariuszka Fundacji "Mam marzenie" i dyrektor Instytutu Ekonomicznego w PWSZ w Koninie. - Nie wiemy jeszcze jaką sumę udało nam się zebrać. Pieniądze nadal są liczone. Dzięki nim Antek poleci do Londynu ze swoją mamą. Jest to już piąte dziecko, któremu pomogli absolwenci PWSZ w Koninie.

Fundacja "Mam marzenie" opiekuje się dziećmi, które cierpią na choroby zagrażające życiu. Marzenie 10-latka z Konina spełni się już we wrześniu.

- Antek długie lata spędził w szpitalu. Kiedy pojawiły się nowe sprzęty medyczne, które umożliwiły mu powrót do domu postanowił podróżować - tłumaczy pani Barbara, mama Antka. - Wymyślił sobie, że będzie odwiedzał stolice europejskie. Stąd marzenie o Londynie. Już nie może doczekać się obejrzenia na własne oczy Big Bena, Tamizy czy odwiedzenia Muzeum Figur Woskowych. Uwielbia uczyć się języka angielskiego i z chęcią posłucha jak rodowici mieszkańcy Londynu się nim posługują. Fascynuje go także lewostronny ruch na wyspie.

Niespełna 700 studentów PWSZ wsparło Antka

Akcja fundacji pod hasłem "Zamieńmy kwiatki na marzenia" bardzo spodobała się konińskim studentom.

- Wyszliśmy z założenia, że kwiaty szybko więdną a marzenia pozostają. Myślę, że umożliwienie małemu chłopcu długo oczekiwanej podróży jest znacznie lepsze niż wręczenie komuś kwiatka - tłumaczy Mateusz Pieczyński, absolwent filologii angielskiej.

W konińskiej PWSZ uczy się ponad trzy tysiące młodych ludzi na 14 kierunkach i 40 różnych specjalnościach. Uczelnia z trzynastoletnią tradycją dotąd wykształciła blisko osiem tysięcy osób i nie zamierza zwalniać tempa.

- Absolutoria to szczególny dzień, zwłaszcza kiedy się żegna pierwszych absolwentów nowych kierunków. Należą do nich studenci kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo - mówi Marek Naglewski, prorektor PWSZ w Koninie. - Myślimy już o nowych specjalnościach. Zamierzamy wkrótce otworzyć kierunek architektura wnętrz - dodaje Naglewski.

Zdaniem Jerzego Jasińskiego, prorektora elekta PWSZ w Koninie, oferta uczelni jest dostosowywana do oczekiwań społeczności lokalnej. - Największą popularnością cieszą się zarządzanie i pedagogika. To kierunki z wielkimi tradycjami i zapewne podczas rekrutacji to właśnie tu będzie najwięcej chętnych - wyjaśnia Jerzy Jasiński. - Poza tym pracujemy ciągle nad tym, by w najbliższych trzech latach uruchomić studia drugiego stopnia. Zaczniemy od jednego kierunku, ale żeby to zrobić musimy zabezpieczyć kadrę naukową.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto