Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 czerwca. Dzień Dziecka ze sztuką w tle? Takie rzeczy tylko w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie! Zabierzcie dzieci na wystawę

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Obchodzone w Polsce 1 czerwca święto najmłodszych stało się pretekstem do zorganizowania wystawy prac Członków Związku Artystów Plastyków. Ekspozycja nosi tytuł „Świat dziecka – blaski i cienie”, ale zapraszamy na nią wszystkich widzów, bez względu na wiek.

1 czerwca. „Świat dziecka – blaski i cienie” – zabierzcie dzieci na wystawę do Centrum Kultury i Sztuki w

Koninie!

Na wystawie zobaczymy prace aż 27 artystów. Są one bardzo różnorodne – zaprezentowane zostaną obrazy, fotografie i rzeźby. Twórcy posługują się różnymi technikami i środkami wyrazu, ale łączy ich wspólny mianownik, jakim jest oczywiście dziecko. Na wernisaż zapraszamy w piątek 27 maja o 18:00 do CKiS przy Okólnej. Wystawę będziecie mogli oglądać do 15 czerwca. Rodzice – zabierzcie swoje dzieci… na wystawę!

Mimo że artyści odwołują się do różnych stylów, posługują się innymi technikami i używają rozmaitych środków wyrazu, to wspólnym mianownikiem prezentowanych prac jest oczywiście dziecko.

Symbolizuje ono początek, czystość, nieskażony stosunek do świata, spontaniczność i przyszłość. Tu symbolika dziecka i jego postać pojawia się w wielu aspektach i kontekstach. W jednych pracach dziecko, jako szczęśliwy, mały człowiek, ukazane zostało w sposób budzący radość i uśmiech. W innych pracach artyści wnikają w świat dziecka i jego problemy– te budzą ból i wzruszenie. Dzieciństwu towarzyszy bowiem nie tylko radość i zabawa, lecz niejednokrotnie także smutek, gorycz, a nawet cierpienie.

Sposób przedstawiania dziecka w sztuce każdej epoki odzwierciedla aktualne podejście do najmłodszych, myśl psychologiczną, pedagogiczną oraz najnowsze tendencje i techniki artystyczne.

Trudno uwierzyć, że przez stulecia dzieci rzadko były głównym tematem obrazów.

Dzieciństwo traktowano jako uciążliwy okres przejściowy, prowadzący do stania się pełnoprawnym człowiekiem, przez co dziećmi nieszczególnie się interesowano. Dopiero w wieku XVIII przestano uważać dziecko za kogoś w rodzaju niedoskonałej miniatury dorosłego. Wiek XIX to wzrost zainteresowania dzieciństwem, szczególnie w obszarze psychologii i rodzącej się pedagogiki. Powoli zmienia się model rodziny, a kontakty rodziców z dziećmi stają się bliższe i mniej oficjalne. Ślady tych przemian odnaleźć można w sztuce, która „odkrywa” dzieciństwo jako samodzielny temat.

Współcześnie studia nad dzieciństwem angażują wielu badaczy zajmujących się różnymi dziedzinami nauki. Pedagodzy, psycholodzy, socjolodzy, antropolodzy czy filozofowie dokonują teoretycznych i praktycznych analiz sytuacji, w których znajdują się dzieci. Dotyczy to nie tylko przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, ale również badaczy reprezentujących nauki prawne, ekonomiczne czy medyczne. Rozwija się idea pozwalająca dostrzec w dziecku podobny dorosłemu suwerenny i w pełni kompetentny podmiot oraz model wychowania, w którym jest ono traktowane jako jednostka autonomiczna, wartościowa sama w sobie.

Ewa Gbiorczyk – Prezes ZAP – mówi:

„Szczęście, radość, miłość lub nietolerancja, ból, krzywda czy odrzucenie może być pokazane za pośrednictwem dziecka. Autorzy prac nadali wyjątkowy wyraz młodym postaciom przedstawionym na swoich obrazach i fotografiach. Dziecko nie potrafi ukryć swoich uczuć, wszystkie emocje ukazuje swoim ciałem, grymasem lub samym spojrzeniem. Postacie mogą być przedstawione w uproszczony nawet symboliczny sposób - niemniej widz stanie przed dziełem sprowokowany do przemyśleń czy zadumy. W teraźniejszym świecie nadal obserwujemy dużą nietolerancję wobec mniejszych i słabszych istot. Często wymaga się bezwzględnego posłuszeństwa, nie poświęca się dzieciom wystarczającej uwagi z powodu ciągłego wyścigu. Dzieci cierpią i zamykają się w sobie. Uciekają do używek, buntują się. Przecież dzieciństwo może być szczęśliwe, pełne zdrowych i pięknych emocji. Dzieci są niewinne, to my dorośli jesteśmy za nie odpowiedzialni. Kochajmy je, pielęgnujmy, chrońmy. Niech w każdym małym spojrzeniu będzie widoczna radość i szczęście. Artyści Związku Artystów Plastyków serdecznie zapraszają na wystawę”.

1 czerwca. Dzień Dziecka ze sztuką w tle? Takie rzeczy tylk...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto