18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kleczew. Na terenach pokopalnianych powstaje park rozrywki

Andrzej Kulej
Prace na terenie byłej odkrywki dobiegają końca. Kleczewianie będą mogli korzystać z parku już od początku listopada
Prace na terenie byłej odkrywki dobiegają końca. Kleczewianie będą mogli korzystać z parku już od początku listopada Fot. Andrzej Kulej
Dwa tory do wyczynowej jazdy quadami o łącznej długości jednego kilometra, park linowy, dwie plaże, cztery pomosty, wiata z grillem, pięć km ścieżek rowerowych, amfiteatr i zielona szkoła, to tylko część tego, co powstaje na terenach pokopalnianych w Kleczewie. Posadzonych zostanie również 12 tysięcy roślin. Pierwszy etap inwestycji kosztuje 4,6 miliona zł. W kolejnych etapach ma powstać stok narciarski, park wokół miasta i akwen o powierzchni 500 ha.

Przekształcanie terenu byłych odkrywek wokół Kleczewa zostały podzielone na kilka etapów. Pierwszy z nich objął teren kilkaset metrów za główną siedzibą kopalni. Jest to około 40 ha (po prawej stronie jadąc od strony Konina), na których powstanie mnóstwo atrakcji. Główną część zajmuje zbiornik wodny, który już w przyszłym sezonie będzie kusił kleczewian m.in. dwoma plażami, czterema pływającymi pomostami, wypożyczalnią sprzętu do uprawiania sportów wodnych.

- Zanim weszliśmy na plac budowy teren wyglądał jak księżycowy krajobraz. Teraz powoli zaczyna przypominać to park - mówi Kamil Kryszak, który kieruje robotami. - Wszelkie prace zgodnie z harmonogramem zostaną ukończone do końca października, a termin oddania do użytku zaplanowany jest na początek listopada. Nie przewidujemy żadnych opóźnień.

Pierwszy etap zostanie oddany do użytku w listopadzie

Poza tym na terenie byłej odkrywki powstają m.in. dwa tory do wyczynowej jazdy quadami o łącznej długości jednego kilometra (pierwszy ma około 400 m, drugi 600 m), park linowy urządzony na specjalnych palach, plac zabaw dla dzieci, pięć kilometrów ścieżek rowerowych, ścieżki piesze, amfiteatr i zielona szkoła. Oczywiście ustawiona zostanie też mała architektura m.in. ławki i kosze na śmieci. Do dyspozycji wypoczywających będzie też parking.

Teren ma być kompleksowym miejscem wypoczynku dla mieszkańców miasta i przyjezdnych. Koszt wykonania pierwszego etapu to 4,6 miliona zł, z czego 3,2 mln to unijne dotacje.

- Posadzimy tu hurtowe ilości roślin. Będzie ich aż 12 tysięcy - zapowiada Kamil Kryszak.. - Myślę, że niewiele osób pozna to miejsce w momencie oddania go do użytku. Nie będzie widać, że to teren po byłej odkrywce, a jeszcze parę lat temu trudno byłoby w to uwierzyć. Już teraz jest to ulubione miejsce wędkarzy, a jedno z kół wędkarskich regularnie zarybia ten zbiornik wodny.

Koszt prac to 4,6 miliona zł

To dopiero początek. W kolejnych etapach zagospodarowane zostaną pozostałe odkrywki wokół Kleczewa. Na górce, która powstała z wydobytej z kopalni ziemi, powstanie stok narciarski. Jest szansa, że zostanie on pokryty igielitem, tak żeby można było z niego korzystać także latem. Na terenach pokopalnianych ma powstać jeszcze park, który otoczy miasto. Ukoronowaniem pracy ma być ogromny, bo 500-hektarowy zbiornik wodny.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto