Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz - grzebowisko dla zwierząt w Pile. Takich miejsc w Polsce nie ma zbyt wiele

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
od 16 lat
Utworzenie miejsca, które istnieje od kilkunastu lat nie było proste. Nowy administrator grzebowiska zapowiada, że ma się ono niebawem zmienić. Powstać mają m.in. alejki, czy oświetlenie.

W momencie powstania i zalegalizowania pilski cmentarz, zwany też w prawodawstwie grzebowiskiem dla zwierząt był wyjątkiem w skali kraju. Nadal tego typu miejsc nie ma w Polsce aż tak wiele. Różne źródła podają jedynie kilkanaście lokalizacji w kraju.

Jakub Ościk, manager firmy Animal Eden, która zarządza pilskim grzebowiskiem dla zwierząt opowiada w naszym materiale wideo, jak bardzo to miejsce ma się zmienić w przyszłości oraz o tym jaka jest procedura jeżeli chodzi o pochówek zwierząt.

od 16 lat

Cmentarz - grzebowisko dla zwierząt w Pile. Takich miejsc w ...

Jak podaje Wikipedia:

Pochówki zwierząt praktykowane były i są w wielu kulturach. W okresie predynastycznym starożytnego Egiptu grzebano mumifikowane zwierzęta różnych gatunków. Nie były to jednak pogrzeby dla upamiętnienia pochowanych zwierząt, lecz forma składania ofiary bóstwom. Na Syberii odkryto datowany na 7 tys. lat grób psa pochowanego w sposób noszący oznaki ceremonialności. Również z V wieku p.n.e. pochodzą liczne groby psów odkryte w Aszkelonie w Izraelu.

Co ciekawe najwięcej cmentarzy zwierząt znajduje się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Opinią bardzo luksusowego cieszy się działający od 1896 roku cmentarz dla zwierząt w Hartsdale dzielnicy White Plans, nieopodal Nowego Jorku. Spoczywają na nim m.in. dwa psy, których pochówek opłaciły instytucje: Armia amerykańska ufundowała pochówek i nagrobek jednemu z psów służących w US Army, natomiast innemu Liga Antywiwisekcyjna, jako ofierze wiwisekcji.

Z kolei w bazie amerykańskiej marynarki wojennej na wyspie Guam znajduje się cmentarz wojskowych psów, które oddały swe życie biorąc udział w walkach o wyzwolenie tej wyspy w 1944 roku. Pomagały żołnierzom jako posłańcy i zwiadowcy – sprawdzając jaskinie, umocnienia i szukając min pułapek. Wielu amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej zawdzięcza im swe życie.

- W nowożytnej Europie pierwszym oficjalnie otwartym cmentarzem zwierząt był londyński cmentarz na terenie Hyde Parku, otwarty w 1881 roku. Bardzo znany obiekt tego typu to założony w 1899 roku Cimetière des Chiens w Asnières we Francji, gdzie pochowano m.in. znanego bernardyna Barry’ego. Cmentarz ten istnieje do dziś i służy za miejsce spoczynku ponad 50 tys. zwierząt, głównie psów. Jeszcze przed I wojną światową otwarto podobny obiekt w Berlinie, przy ul. Müllera. Został on następnie przeniesiony do dzielnicy Stahnsdorf. Liczne są też prywatne, niewielkie cmentarze zwierzęce na terenach prywatnych posiadłości. W parku willi Wahnfried w Bayreuth wokół grobu Richarda Wagnera znajdują się mniejsze groby psów kompozytora. Cmentarz dla zwierząt stał się tematem powieści amerykańskiego autora horrorów Stephena Kinga: Smętarz dla zwierzaków, na podstawie której powstał również film. - podaje Wikipedia.

W naszym kraju

W Polsce cmentarze, a mówiąc ściślej zgodnie z prawodawstwem grzebowiska dla zwierząt domowych takich jak psy, koty, króliki, fretki, chomiki itp. istnieją od 1991 roku. Jednak na szerszą skalę działają dopiero od niedawna. Do lat 2000. zwłoki zwierząt domowych były zwykle grzebane na terenach prywatnych, w lasach itp. Obecnie jest to zabronione, a przepisy nakazują utylizację takich zwłok lub grzebanie ich na specjalnych grzebowiskach.

- Pierwszy w Polsce cmentarz dla zwierząt powstał w 1991 roku w Koniku Nowym pod Warszawą. Obecnie istnieje oficjalnie 15 takich cmentarzy w miejscowościach: Bydgoszcz, Sicienko, Toruń, Gorzów Wielkopolski, Rakszawa, Ropczyce, Rzędziany, Rybnik, Bytom, Piła, Kąty Wrocławskie, Halinów, Gdańsk, Słupsk, Szczecin, Świnoujście i Szymanów pod Wrocławiem. - podaje Wikipedia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cmentarz - grzebowisko dla zwierząt w Pile. Takich miejsc w Polsce nie ma zbyt wiele - Piła Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto