Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żyworódka pierzasta – właściwości. Jak pielęgnować tę roślinę? Żyworódka jest jak... domowa apteczka! Jak wykorzystać jej moc?

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) ma właściwości lecznicze. Może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Działa wiruso-, grzybo- i bakteriobójczo. A to nie koniec jej możliwości!
Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) ma właściwości lecznicze. Może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Działa wiruso-, grzybo- i bakteriobójczo. A to nie koniec jej możliwości! Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons
Żyworódka pierzasta – jakie właściwości ma ta roślina i jak ją pielęgnować? Kilkadziesiąt lat temu żyworódka cieszyła się ogromną popularnością, później nieco o niej zapomniano, ale teraz moda na nią powraca. To dobry trend, bowiem zdaniem wielu, roślina ta jest niczym domowa apteczka! Jakie właściwości ma żyworódka pierzasta i w jaki sposób można ją wykorzystać? Opcji jest naprawdę wiele.

Spis treści

Kalanchoe pinnata (żyworódka pierzasta) ma nietypowy sposób rozmnażania się. Po odłamaniu liścia i ułożeniu go na podłożu na jego brzegu pojawiają się rozmnóżki (pomiędzy ząbkami liścia). Roślinę można ukorzeniać też z łodygi. 

Pielęgnacja i nawożenie żyworódki pierzastej. Jak dbać o tę roślinę?

Żyworódka pierzasta (pinnata) jest rośliną z rodziny gruboszowatych.

Należy ją posadzić w dość głębokiej i szerokiej doniczce w ziemi do kaktusów lub uniwersalnej z dodatkiem piasku. Roślinę tę trzeba podlewać umiarkowanie kilka razy w tygodniu. Zbyt wielka ilość wody może spowodować gnicie korzeni.

Wraz z wodą od wiosny do jesieni należy dostarczać nawóz. Najlepiej sprawdzi się nawóz naturalny, np. pochodzący od dżdżownic kalifornijskich. Nawozy sztuczne są przeciwwskazane zwłaszcza wtedy, jeśli chcemy w celach leczniczych wykorzystywać jej liście.

Polecamy przeczytać

Żyworódka – uprawa. Jakie stanowisko sprawdzi się najlepiej?

Żyworódka dobrze czuje się na południowym lub południowo-zachodnim oknie. Zimą żyworódce trzeba dać odpocząć, czyli nieco ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia. Dobrze byłoby też wynieść ją do chłodniejszego pomieszczenia (nie powinno być tam jednak mniej niż 15 stopni Celsjusza).

Uwaga! Poza żyworódką pierzastą (Kalanchoe pinnata)istnieje również inna – żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) - na zdjęciu poniżej. Jednak jej właściwości lecznicze są mniejsze i należy ją stosować tylko zewnętrznie.
Nie mylmy tych dwóch gatunków, co jest nagminne (szczególnie w Internecie)

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać żyworódkę Daigremonta i jakie ma właściwości

Żyworódka Daigremonta na brzegach liści ma charakterystyczne rozmnóżki, które wyglądają jak małe, zielone perełki. Ten gatunek jest bardziej popularny
Żyworódka Daigremonta na brzegach liści ma charakterystyczne rozmnóżki, które wyglądają jak małe, zielone perełki. Ten gatunek jest bardziej popularny niż pierzasta, ale stosuje się go tylko zewnętrznie. Fot. _Alicja_ (Pixabay.com)

Właściwości lecznicze żyworódki pierzastej (kalanchoe pinnata). W jaki sposób można wykorzystać tę roślinę?

Uważa się, że żyworódka pierzasta ma silniejsze właściwości lecznicze niż aloes. Stosowana może być zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.
Wykorzystać można m.in.

  • świeży liść,
  • sok z rośliny,
  • nalewkę spirytusową,
  • maść,
  • krople.

Świeży liść żyworódki – zastosowanie

Można go użyć do bezpośredniego przyłożenia na chorobowo zmienioną skórę. Najpierw należy go odciąć od rośliny. Potem zdjąć z niego cienką błonkę. Przyłożyć do chorego miejsca, nałożyć na niego folię i zabandażować lub – jeśli jest to np. policzek – przyłożyć kawałek gazy i umocować ją plastrem. Kompres trzeba zmieniać co 4–5 godzin, aż do zagojenia leczonego miejsca. Przed przyłożeniem do skóry można też liść lekko zgnieść.

Zobacz: Jak uprawiać aloes? Zastosowanie aloesu

Sok z żyworódki – jak go przygotować?

Należy ściąć grube liście żyworodki, umyć, owinąć papierową serwetką i włożyć na tydzień do lodówki. Następnie zmiażdżyć i wycisnąć sok. Jest on już gotowy do użycia. Nie jest jednak zbyt trwały, więc należy go dość szybko zużyć. 

Nalewka spirytusowa z liści żyworódki

Jeśli jedną czwartą szklanki soku z liści żyworódki połączymy z jedną szklanką spirytusu, trwałość nalewki bardzo wzrośnie. W malutkich buteleczkach można ją przechowywać w lodówce co najmniej pół roku. Jeśli nalewka ma być przeznaczona do nacierań, zamiast spirytusu spożywczego można użyć salicylowego. 

Polecamy przeczytać

Maść z żyworódki – przygotowanie

Należy roztopić delikatnie 10 dag świeżego smalcu (smalec musi być bez soli). Gdy jest ciepły, ale już nie gorący, dodać łyżkę soku z żyworódki i wymieszać. Maść należy przechowywać w lodówce. Jeżeli chcemy poprawić jej zapach możemy dodać kilka kropli perfum. 

Mikstura z żyworódką na gardło

Wymieszać ze sobą dokładnie łyżkę masła, łyżkę smalcu i łyżkę miodu. Dodawać powoli do mikstury dwie łyżki soku z żyworódki. Stosować jedną łyżeczkę przed jedzeniem rano i kilka razy dziennie w małych porcjach przez kilka dni. Robiąc tak trzy razy w roku przez 10–12 dni, chronimy gardło.

Miodek z żyworódką na wzmocnienie organizmu

Jedną łyżkę miodu plus pół szklanki przegotowanej letniej wody wymieszać i pozostawić przez noc. Rano domieszać jedną łyżkę soku z żyworódki.

Pić wiosną i jesienią przez kilka dni na pół godziny przed posiłkiem. Miodek z żyworódką stosowany jest w celu wzmocnienia i uodpornienia organizmu.

Warto przeczytać: Te zapominane warzywa wracają do łask

Krople do nosa, uszu i oczu

Zmiażdżyć listek (uprzednio dobrze wypłukany), wycisnąć przez sterylną gazę sok i zakropić po 1 kropli do oczu dwa razy dziennie. Pieczenie szybko ustąpi. Kroplami można też zakropić nos, stosując po 2 kropelki 2 razy dziennie.

Ważne! Liście żyworódki należy obrywać palcami i miażdżyć, jeśli to potrzebne, drewnianymi przedmiotami. W kontakcie z metalem żyworódka traci swoje lecznicze właściwości.

Zastosowania zewnętrzne żyworódki – kiedy warto sięgnąć po tę roślinę?

W przypadku powierzchniowego uszkodzenia skóry, ale też głębokich zranień, ran ciętych i szarpanych, pęknięć sutków itp. należy przemyć chore miejsce sokiem z liści żyworódki lub zrobić z niego kompres. W przypadku oparzenia skóry można kilka razy dziennie przykładać gaziki nasączone żyworódkowym sokiem. Zaś przy trądziku, przecieramy twarz nalewką spirytusową rano i wieczorem.

Żyworódka pierzasta przyda się także w przypadku trudno gojących się ran i ropnych wyciekach. Obok kropli z soku z żyworódki należy codziennie pić po 20 kropli wyciągu z kasztanowca. Zaś na egzemę pomoże świeżo wyciśnięty sok. Przecieramy nim chore miejsce kilka razy dziennie. Chore miejsce dodatkowo smarujemy maścią z żyworódki.

W przypadku uporczywego łupieżu dobrze zrobi nacieranie co dwa dni skóry głowy sokiem lub nalewką z żyworodki.

Żyworódka pierzasta może także pomóc, gdy:

  • męczą nas dolegliwości reumatyczne. Wówczas kilka razy dziennie wcieramy sok lub nalewkę w bolące miejsce. Dodatkowo należy 3 razy dziennie pić 20 kropel soku lub zjadać liść (bez błony) odpowiadający dawce.
  • boli nas głowa. Rano i wieczorem skronie i czoło smarujemy sokiem lub nalewką rano. Kurację wzmocni picie dwa razy dziennie 20 kropel soku lub zjadać liść żyworódki (bez błony) odpowiadający dawce.

Właściwości lecznicze żyworódki pierzastej: zastosowanie wewnętrzne

W przypadku kataru parę razy dziennie należy zakropić do nosa po kilka kropel. W kilka minut po zakropieniu następuje gwałtowne kichanie.

 Roślina godna polecenia: Czystek działa zbawiennie na ludzki organizm

W przypadku anginy kilka razy dziennie, zaraz po posiłku, trzeba bardzo wolno żuć liść żyworódki. Efektem ubocznym jest uczucie drętwienia przełyku, które przejdzie po kilku minutach. Żucie liści pomaga też przy chrypce oraz krwawieniu z dziąseł. A co z bólem zęba? Do czasu wizyty u stomatologa – pomoże żucie liścia żyworódki lub włożenie w ubytek tamponiku nasączonego sokiem z liści.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żyworódka pierzasta – właściwości. Jak pielęgnować tę roślinę? Żyworódka jest jak... domowa apteczka! Jak wykorzystać jej moc? - RegioDom.pl

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto