Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorilanej pamiętają o swoim patronie

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” uczcili 8 kwietnia urodziny gen. Stanisława TACZAKA – patrona 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorilanej. Generał TACZAK był pierwszym, naczelnym dowódcą powstania wielkopolskiego.

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorilanej pamiętają o swoim patronie

Z okazji urodzin, 8 kwietnia dowódca 12 WBOT, płk Zbigniew TARGOŃSKI, złożył na grobie patrona wielkopolskich terytorialsów kwiaty. Żołnierze brygady pamiętają o swoim patronie i dbają o kultywowanie tradycji oraz pamięci dziedziczonej po powstańcach wielkopolskich. 26. stycznia przypada święto brygady, bo właśnie tego dnia, w 1919 roku, na placu Wilhelmowskim (dziś Wolności), powstańcy wypowiedzieli wraz z gen. Józefem Dowborem- Muśnickim słowa roty w obecności tłumnie zgromadzonych mieszkańców. Moment przysięgi upamiętnia tablica na płycie placu. Tradycyjnie, 26. stycznia, na placu Wolności, w 12 WBOT odbywają się przysięgi wojskowe nowych terytorialsów.

Gen. Stanisław TACZAKUrodził się 8 kwietnia 1874 roku w Mieszkowie.

Był pierwszym naczelnym dowódcą powstania wielkopolskiego, podpułkownikiem Armii Wielkopolskiej, później generałem brygady Wojska Polskiego. Swoją charyzmą i kompetencjami potrafił zjednać sobie i zintegrować żywiołowo powstające oddziały podczas powstania wielkopolskiego. 2 lipca 1919 objął dowództwo 11 pułku Strzelców Wielkopolskich.

Podczas Bitwy Warszawskiej, w dniach 23–26 sierpnia 1920 pełnił obowiązki dowódcy 17 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej.

31 marca 1924 awansował na stopień generała brygady. W 1925 roku zamieszkał w Gnieźnie i objął dowództwo 17 Dywizji Piechoty. Gdy w 1930 roku został przeniesiony w stan spoczynku, wrócił do Poznania. Po wybuchu II wojny światowej, postanowił ponownie włożyć mundur i pomóc w obronie Ojczyzny. Pojechał do Gniezna, by zgłosić się w dowództwie Armii „Poznań”.

Chwilę później, w Łowiczu, dostał się do niewoli.

Uwolniony został w 1945 roku. Następnie przyjęty w szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zmarł 2. marca 1960 roku w Malborku i tam go pochowano. Po ekshumacji jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha przy kościele św. Józefa i klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu. Gen. Stanisław Taczak został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Od stycznia 2019 roku, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej nosi jego imię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto