W Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego w Poznaniu i Swarzędzu osoby z zaburzeniami psychicznymi otrzymają kompleksową pomoc całkowicie nieodpłatnie W Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego w Poznaniu i Swarzędzu osoby z zaburzeniami psychicznymi otrzymają kompleksową pomoc całkowicie nieodpłatnie

W Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego w Poznaniu i Swarzędzu osoby z zaburzeniami psychicznymi otrzymają kompleksową pomoc całkowicie nieodpłatnie. Nie ma także konieczności posiadania skierowania (© 123 rf)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dwa Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego będą służyły mieszkańcom Poznania i części powiatu poznańskiego. Ich działanie zostanie sfinansowane z unijnej dotacji w ramach WRPO 2014+ .

  •  

    Skomentuj

Łącznie ponad 14 milionów złotych pozwoli sfinansować działanie dwóch Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego. Umowy o dofinansowanie zostały w tym tygodniu podpisane. Działanie centrów sprawi, że osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich rodziny będą miały dostęp do kompleksowej, a co najważniejsze, całkowicie bezpłatnej pomocy. Nowe placówki są tym cenniejsze, że obejmą opieką także tych, którym najtrudniej otrzymać skuteczną pomoc w problemach natury psychicznej: kobiety w okresie okołoporodowym oraz dzieci i młodzież.

Otwarcie na dialog


Centrum Zdrowia Psychicznego Drews obejmie opieką 360 dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi i drugie tyle członków ich rodzin.
- Szczególną uwagę poświęcamy kobietom z zaburzeniami okołoporodowymi - wyjaśnia Agnieszka Drews. koordynator-ka projektu. - To grupa osób, którym bardzo trudno uzyskać pomoc w systemie publicznej służby zdrowia, a tego typu zaburzenia zdarzają się coraz częściej. I jest to bardzo szerokie spektrum problemów, o których się nie mówi lub mówi bardzo niewiele - podkreśla.

Mowa nie tylko o stosunkowo dobrze znanej depresji poporodowej, ale też takich zaburzeniach jak tokofobia (lęk przed porodem) czy problemy natury psychicznej związane z urodzeniem dziecka z niepełnosprawnością czy poronieniem. - Obecnie kobiety zmagające się z tego typu problemami nie mają dokąd udać się po pomoc. Bardzo często barierą, by skorzystać choćby z konsultacji psychologicznej są pieniądze - mówi Agnieszka Drews. - My będziemy świadczyć pomoc kompleksowo i, co nie mniej ważne, bezpłatnie.

Siedziba Centrum znajduje się przy ul. Wojskowej w Poznaniu. Tam jednak będzie przede wszystkim punkt zgłoszeniowy. - Stosujemy metodę otwartego dialogu - tłumaczy koordynatorka projektu. - To nasz zespół jeździ do pacjenta do domu i rozmawia z nim i z domownikami. Zaburzenia psychiczne pacjenta dotykają nie tylko jego samego, ale też jego otoczenie. Cierpi cała rodzina - podkreśla.

Oprócz pomocy specjalistów Centrum zaoferuje też udział w grupach wsparcia, zajęciach socjoterapeutycznych, warsztatach. Będzie funkcjonował również oddział dzienny.
- Przewidujemy, że oprócz pacjentów, których obejmiemy opieką skonsultujemy jeszcze około dodatkowych 300 osób - dodaje Agnieszka Drews.

Dla dzieci i dorosłych


Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Swarzędzu. Bliżej Ciebie! otoczy opieką zarówno dorosłych jak i dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi z siedmiu gmin powiatu poznańskiego. Oprócz Swarzędza jest to Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Murowana Goślina i Pobiedziska.

Konieczną pomoc dostanie 350 pacjentów i 250 osób z ich otoczenia. Pierwszą osobą, z którą zetknie się pacjent trafiający do Centrum będzie koordynator. To on, po dokładnym wywiadzie będzie ustalał jaki rodzaj pomocy jest potrzebny i on przez cały czas pozostawania pacjenta pod opieką ŚCZP będzie czuwał nad przebiegiem procesu zdrowienia, umawiał konieczne konsultacje ze specjalistami itp. Pomoc będzie kompleksowa i oczywiście całkowicie bezpłatna.

Co ważne, podobnie jak w przypadku Centrum Drews, by zgłosić się po pomoc nie będą potrzebne żadne skierowania. - Szczególnie zależy nam na osobach, którym najtrudniej otrzymać skuteczną pomoc - mówi Joanna Michalak, prezes Instytutu Psychoedukacji realizującego projekt wraz z powiatem poznańskim i Fundacją Ciszum. - My mamy możliwości, by otoczyć ich wszechstronną opieką.
Centrum będzie miało dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjnie: w Zalasewie - dla dzieci i młodzieży oraz w Swarzędzu, dedykowany dorosłym.


obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl



                 
  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków