Nowoczesny budynek będzie całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, został także zaprojektowany z wykorzystaniem proekologicznych rozwiązań Nowoczesny budynek będzie całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, został także zaprojektowany z wykorzystaniem proekologicznych rozwiązań

Nowoczesny budynek będzie całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, został także zaprojektowany z wykorzystaniem proekologicznych rozwiązań. Stworzy przyjazne miejsce dla firm z Wielkopolski (© DC Centrum )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Prace przy budowie nowoczesnego budynku VR Inkubatora, który powstaje w Fałkowie w powiecie gnieźnieńskim są już zaawansowane. W czerwcu wprowadzą się tam przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki w biznesie.

  •  

    Skomentuj

W Fałkowie w gminie Łubowo powstaje VR Inkubator. Ani nazwa, ani miejsce nie są przypadkowe. Jest zlokalizowany w sąsiedztwie Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. Gdy budowa zostanie ukończona, posłuży początkującym przedsiębiorcom, którzy widzą swoją szansę na rynku między innymi w przedsięwzięciach związanych z wirtualną rzeczywistością.

Budynek na miarę XXI wieku


Sam budynek VR Inkubatora będzie wyróżniał się na tle otoczenia. Prosta bryła w stylu nowoczesnej stodoły będzie mieściła ponad 1400 m kw. powierzchni użytkowej na trzech kondygnacjach. Mimo, że obiekt jest spory, zastosowane rozwiązania sprawią, że jego wpływ na środowisko będzie niewielki. Posłużą temu m.in. zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne, które dostarczą potrzebnej energii czy system służący odzyskowi wody deszczowej.

W obiekcie, który zostanie oddany do użytku będą mieściły się biura, dwie duże sale do pracy nad wirtualną rzeczywistością, wyposażone w potrzebny sprzęt, taki jak gogle, kamery itp., sale konferencyjne, a także archiwum.
- Przewidzieliśmy także strefę dla rodziców z dziećmi, część wypoczynkową, ze sprzętem do ćwiczeń oraz kantynę - informuje Paweł Lewandowski, koordynator projektu, z firmy DC Centrum, odpowiedzialnej za całe przedsięwzięcie. - Chodzi o to, by VR Inkubator był komfortową przestrzenią do pracy pod każdym względem.

W inkubatorze przewidziano 60 miejsc do pracy biurowej. Znajdą się one zarówno w pomieszczeniach typu open space, jak i w tradycyjnych biurach, co pozwoli dostosować pomieszczenia do potrzeb konkretnej firmy.

Nie tylko dach nad głową


VR Inkubator będzie miejscem, w którym przedsiębiorcy będą mogli wynająć biuro, ale też korzystać z całej infrastruktury, w tym sal i sprzętu do pracy w wirtualnej rzeczywistości.
Ta kojarzy się głównie z rozrywką, jednak jej zastosowania są znacznie szersze. - To przyszłościowa dziedzina, wchodząca w skład jednej z sześciu inteligentnych specjalizacji województwa - mówi Lewandowski. - Może być stosowana w psychologii, jako narzędzie do leczenia fobii czy np. w przemyśle meblarskim, z którym także województwo wielkopolskie wiąże swoją gospodarczą przyszłość.
W VR Inkubatorze firmy, które mają pomysły na wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej znajdą warunki do rozwoju.
Ale to dopiero początek. - Będziemy świadczyć im także kompleksowe usługi doradcze oraz szkoleniowe - podkreśla Paweł Lewandowski. - Podzielimy się z nimi swoim doświadczeniem, choćby w poszukiwaniu pieniędzy na rozwój biznes. Możliwości jakie stwarzają fundusze europejskie to tylko jedna z dróg. Wskażemy także inne. Będziemy pomagali również w przygotowywaniu wniosków o granty, biznesplanów i innych potrzebnych dokumentów- mówi koordynator projektu.
Z budową VR Inkubatora wiąże się jeszcze jedno przedsięwzięcie. To inkubacja #25 przedsiębiorstw, które dziś są tylko pomysłami na biznes.
- W marcu zaczniemy nabór do tego projektu - informuje Paweł Lewandowski. - Później z 40 pomysłów na biznes wyłonimy 25, które otoczymy pełną opieką. Nowo powstałe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na obsługę prawną, księgową, usługi doradcze, a także dotację na środki trwałe - wyjaśnia.
Młode firmy będą korzystały z takiego wsparcia do końca grudnia 2022 roku.
Zarówno budowa VR Inkubatora, jak i projekt inkubacji nowych firm zostały dofinansowane pieniędzmi z Unii Europejskiej. Pochodziły one z puli Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl



                 



  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków