Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny dla wielkopolski na lata 2021-2027 Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny dla wielkopolski na lata 2021-2027

Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny dla wielkopolski na lata 2021-2027. Wielkopolska będzie miała do dyspozycji ponad 2,1 mld euro (© UMWW)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wielkopolska będzie miała do dyspozycji ponad 2,1 mld euro w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027. Komisja Europejska zaakceptowała nowy program.

  •  

    Skomentuj

- To oznacza, że możemy już przystępować do jego realizacji - mówił marszałek Marek Woźniak podczas konferencji Fundusze Europejskie dla Wielkopolski, która odbyła się w Poznaniu. - To będzie program bardziej wyrafinowany i stawiający przed nami wyższe wymagania. Chodzi tu zarówno o wyższy wkład własny w projekty, jak i nie tak szerokie jak dotąd spektrum interwencji.

Pieniądze z trzech źródeł


Pieniądze, którymi będzie dysponowała Wielkopolska pochodzą z trzech źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1 251 999 208 euro), Europejskiego Funduszu Społecznego (487 598 161 euro) oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (414 808 447 euro). Te ostatnie pieniądze są przeznaczone dla Wschodniej Wielkopolski, przed którą stoi wielkie zadanie - odejście od gospodarki opierającej się na wydobyciu węgla kamiennego.

W sumie, kwota, którą będziemy mieli do dyspozycji jest o ponad 300 mln euro niższa niż w perspektywie 2014- -2020, ale wyższa o pół miliarda euro od tej, którą nasze województwo dysponowało w latach 2007-2013.

- Przez 18 lat, od wejścia do Unii Europejskiej, dzięki funduszom polityki spójności Unii Europejskiej, Wielkopolska zmieniła się - podkreślał Marc Lemaitre, dyrektor generalny ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej. - PKB na głowę mieszkańca wzrosło z 54 proc. średniej unijnej w 2004 roku do 83 proc. w roku 2020, regionalna stopa bezrobocia wynosi obecnie 2,7 proc. i jest najniższą w Polsce oraz jedną z najniższych w Europie. Dzięki znakomitym wynikom gospodarczym Wielkopolska wyszła z grupy regionów słabiej rozwiniętych w Europie i dołączyła do regionów w okresie przejściowym - zaznaczył.

Ta zmiana oznacza jednak nie tylko nieco mniej pieniędzy, ale i większe wyzwania. - Taka jest zasada w Unii Europejskiej, że regiony, które radzą sobie lepiej otrzymują mniejsze wsparcie - zaznaczył marszałek Woźniak.

Dla przyszłych beneficjentów oznacza to także konieczność wyższego niż dotąd, wynoszącego 30 proc. udziału własnego w przedsięwzięciach dofinansowywanych z unijnych funduszy.

Projekty, które będzie można realizować z unijnym wsparciem będą miały także nieco inny charakter.

- Wielkopolanie słyną nie tylko z przedsiębiorczości, ale także efektywności i rozwagi w gospodarowaniu pieniędzmi - podkreślał Marc Lemaitre. - Znajduje to odzwierciedlenie w nowym programie w postaci odejścia od tradycyjnych dotacji na rzecz szerszego wykorzystywania instrumentów finansowych. 11 proc. budżetu zostanie przeznaczona na preferencyjne gwarancje, pożyczki i instrumenty kapitałowe. Fundusze odnawialne będą przynosiły korzyści przez wiele dziesięcioleci. Podstawowe projekty infrastrukturalne schodzą na dalszy plan. Teraz oczekujemy, że przyszli beneficjenci będą myśleć nieszablonowo. Jesteśmy przekonani, że wielkopolscy przedsiębiorcy, władze lokalne, organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni i gospodarczy będą siłą napędową zielonej i cyfrowej transformacji - mówił.

Zielona, cyfrowa, bardziej obywatelska


Taka ma stawać się Wielkopolska w najbliższych latach.

- Kładziemy silny nacisk na zeroemisyjność, ochronę klimatu, wszelkie kwestie dotyczące obniżania emisji dwutlenku węgla w naszej przestrzeni - podkreślał Marek Woźniak. - Silny też jest komponent społeczny, a w jego ramach interwencje w sfery edukacji, zdrowia czy kultury. To filary naszego programu regionalnego - zaznaczył.

Pieniądze, które mamy do dyspozycji zostały podzielone na 13 osi priorytetowych. Największa kwota, bo 437,8 mln euro zostanie przeznaczona na oś pn. „Fundusze europejskiej dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym”, 398,2 mln euro to pieniądze na sprawiedliwą transformację Wielkopolski Wschodniej, 331,1 mln euro będą stanowiły „Fundusze europejskie dla zielonej Wielkopolski”. Kolejne osie priorytetowe to m.in. wsparcie infrastruktury (193 mln euro), „Lepiej połączona Wielkopolska w UE” (191,2 mln euro), a także gospodarka, którą zasili kwota 186,6 mln euro. Na zrównoważoną mobilność miejską przeznaczono 170,2 mln euro.

Całkowitą nowością jest instrument pn. „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność”. 50 mln euro, które zostały na nie przeznaczone pozwoli realizować przedsięwzięcia zarówno o charakterze społecznym, jak i infrastrukturalnym realizowane za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania. Faktycznie więc, decyzje o sposobie zagospodarowania tych pieniędzy będą podejmowali sami mieszkańcy regionu.

Filarem nowego programu operacyjnego jest zielona transformacja, która pozwoli Wielkopolsce osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2050 roku. (Wielkopolska Wschodnia planuje dojść do neutralności klimatycznej już w 2040 roku i tym samym stać się pierwszym regionem w Europie, który wykona to zadanie).

Na dotacje będą mogły liczyć więc przedsięwzięcia związane z odnawialnymi źródłami energii i gospodarką w obiegu zamkniętym. Ważnym elementem będą też inwestycje w ekologiczny transport - począwszy od infrastruktury rowerowej, przez bezemisyjne środki transportu miejskiego, po kolej. Dofinansowywane będą także przedsięwzięcia termomodernizacyjne, mające na celu dostosowanie regionu do zmian klimatu czy poprawę efektywności gospodarki wodno-ściekowej.

Fundusze dla gospodarki będą przeznaczone przede wszystkim na dotacje na działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw oraz rozwój e-usług. Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw nastąpi zarówno przy wykorzystaniu dotacji, jak i instrumentów finansowych.

Fundusze europejskie pomogą także wyrównywać szanse na rynku pracy, zdobywać nowe umiejętności, a także rozwijać edukację. Nowością będą programy skierowane do migrantów, takie jak organizacja kursów języka polskiego, doradztwo prawne, psychologiczne i inne.

Nie zapomniano także o osobach z niepełnosprawnościami, seniorach czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ich celem będzie zapewnienie jak najlepszej jakości usług w środowisku lokalnym, poza instytucjami.

Podobnie jak w poprzednich latach, pieniądze będą rozdzielane w trybie konkursowym. Pierwszych ogłoszeń o konkursach można spodziewać się już wiosną. Będą dotyczyły m.in. termomodernizacji, ekonomii społecznej, usług zdrowotnych.

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Już wkrótce kolejne pieniądze z Unii Europejskiej trafią do Wielkopolan

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)