Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w konińskich szkołach. Więcej miejsc w żłobku i przedszkolach

Ola Braciszewska
Dariusz Wilczewski i Urszula Miłosz-Michalkiewicz zmieniają konińską oświatę
Dariusz Wilczewski i Urszula Miłosz-Michalkiewicz zmieniają konińską oświatę Fot. Ola Braciszewska
Nowe miejsca w jedynym miejskim żłobku, przedszkola bez listy rezerwowej, zmniejszenie liczby oddziałów w szkołach, a do tego nowoczesne place zabaw przy kilku konińskich podstawówkach. Taka oświatowa rewolucja już we wrześniu.

Od kilku lat do żłobka przy ul. Sosnowej, do którego może zostać przyjętych ponad stu najmłodszych koninian ciągle były kolejki. Takiej sytuacji nie będzie w tym roku. Dzięki pomocy miasta i dofinansowaniu z ministerstwa, udało się wyremontować pomieszczenie pralni i stworzyć dodatkowo 25 miejsc dla dzieci.

- Z programu "Maluch" otrzymaliśmy ponad 119 tys. zł na adaptację pomieszczeń w żłobku. Z kasy miasta włożyliśmy 190 tys. zł i przystosowaliśmy pierwsze piętro - mówi Dariusz Wilczewski, wiceprezydent Konina.

Na tym dobre informacje dla rodziców się nie kończą. Sytuacja polepszyła się również w przedszkolach. Od września ruszy bowiem siedem dodatkowych oddziałów. Dzięki temu do placówek miejskich pójdzie o ponad 200 dzieci więcej niż w ubiegłym roku. - Będziemy mieli 2623 maluchów w przedszkolach. Dzieci w wieku objętym wychowaniem przedszkolnym jest 2982, a więc 87 procent maluchów będzie uczęszczać do naszych placówek. To ogromny sukces miasta - mówi Urszula Miłosz-Michalkiewicz, kierownik wydziału oświaty Urzędu Miasta w Koninie. - Chodzenie do przedszkola będzie procentować w przyszłości. Od najmłodszych lat dziecko jest uspołeczniane, uczone bycia w grupie, przyzwyczajane do nawyków - dodaje.

Zmiany czekają też wszystkie szkoły. W podstawówkach liczba oddziałów się zmniejszy z 207 do 194. Wynika to z dyrektyw, jakie władze miasta przedłożyły dyrektorom szkół podstawowych. - Rezygnujemy z mało licznych klas. Liczba dzieci w oddziałach się zmniejszy. Nie ukrywamy, że jest to dla nas korzystniejsze. Małe oddziały są bardzo drogie w utrzymaniu - mówi Miłosz-Michalkiewicz. - W gimnazjach będziemy mieli o 10 uczniów więcej niż w ubiegłym roku. Zmniejszyliśmy tam też liczbę oddziałów ze 117 do 110 - dodaje kierownik oświaty.

Podobnie rzecz się ma ze szkołami ponadgimnazjalnymi, do których w ubiegłym roku chodziło niespełna 7680 uczniów. Od września będzie ich o ponad stu mniej w 260 klasach.

Nowy rok szkolny rozpocznie ponad 17 515 młodych ludzi, a kształcić ich będzie 1600 pedagogów

Dzieci uczące się w czterech szkołach podstawowych we wrześniu poza nauką będą mogły liczyć na dobrą zabawę. Przy SP nr 4, 5, 6 i 8 powstają, a przy SP nr 3 już powstał nowoczesny plac zabaw. Tam, poza zjeżdżalniami i drabinkami, maluchy podczas przerw międzylekcyjnych będą mogły pokonywać specjalne tory przeszkód. Place zabaw w SP nr 5 i 8 zostaną otwarte jeszcze w sierpniu, a przy SP nr 6 i 4, jesienią. Budowa parków zabaw dla dzieci w około 50 procentach została sfinansowana ze środków miasta, a w połowie z programu "Radosna szkoła".

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto