Spis treści
Zespół dworski w Grodźcu. Piękny i tajemniczy
W Grodźcu znajduje się opuszczony zespół pałacowo-parkowy o powierzchni 16.12 ha. Pierwszy pałac, którego szczątkowy ruiny zachowały się do dziś, został wzniesiony w 1639 roku dla Abraham Ciświckiego. Dziś mianem pałacu określana jest budowla z charakterystycznymi kolumnami – ta pojawiła się w drugiej połowie XVIII wieku.
Kolejnymi właścicielami pałacu była rodzina Jaskólskich. Później: Aleksander Kożuchowski, Franciszek Stadnicki.
Sześciokolumnowy portyk został dobudowany na początku XIX wieku dla kolejnych właścicieli, którymi była rodzina Bielińskich - Piotr Bieliński był ówczesnym wojewodą. W tym czasie (1810 r.) wybudowana została oficyna, czyli drugi budynek określany jako dwór, lub nowy pałac.
Następnie, w 1875 roku pałac został kupiony przez rodzinę Kwileckich, którzy unowocześnili swoją rezydencję. Budynek ten jest pierwszym i jednym z trzech zabytków znajdujących się na terenie zespołu.
ZOBACZ TAKŻE
Ostatni właściciel i losy pałacu po wojnie
Zespół dworski był w rękach Kwileckich do II wojny światowej, gdyż niewiele ponad miesiąc po jej rozpoczęciu, Stanisław Kwilecki został zamordowany przez Niemców poprzez strzał w tył głowy. Tego dnia zginęło również wielu innych ludzi, w tym właściciel fabryki Fajansów w Kole – Czesław Freudenreich oraz kierownik szkoły w Grodźcu – Józef Pechęrski.
Po zakończeniu wojny cały zespół dworski przejął skarb państwa. Umieszczono tam szkołę podstawową, a folwarkiem zarządzały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Później mieściło się tam także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, czego dowód zachował się do dziś. Przy głównych drzwiach wisi tabliczka informująca o tym, że taka instytucja się tam mieściła.
ZOBACZ TAKŻE
Olbrzymie drzewa dookoła pałacu
Oprócz budowli wzniesionych ludzkimi rękoma, zespół pałacowo-parkowy w Grodźcu ma o wiele więcej do zaoferowania. W parku płynie kanał, który w niektórych miejscach można przekroczyć lub pokonać idąc po grubej desce rozciągniętej nad taflą wody.
Najbardziej jednak fascynującymi elementami tamtego terenu, są olbrzymie drzewa, w tym dęby, których obwód pnia sięga do nawet 7 metrów. Na niektórych z nich możemy znaleźć małą tabliczkę informującą o tym, że drzewo jest prawnie chronione, jako pomnik przyrody.
Pałac czeka na lepsze czasy
Zespół dworski w Grodźcu od 2020 roku ma nową właścicielkę. Jest nim Ede Cassia Segnini Brandao Sapieha. Wcześniej sprawa dotycząca praw do posiadania majątku przez wiele lat ciągnęła się w sądzie, jednak doczekała się szczęśliwego finału. Kwestie prawne i plany na przyszłość zostały uzgodnione z prawowitą i byłą spadkobierczynią – Anną Kwilecką-Krzyżanowską.
ZOBACZ TAKŻE
Zespół pałacowy w Grodźcu stoi dziś w ruinie. Przy nim prywa...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Kolejny kraj afrykański przejęty przez Rosję. Komentarz