Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie. Zioła mogą być lekarstwem, a także suplementem diety

mz
Niektóre z tych ziół mamy w swoich domach, a inne rosną w naszym otoczeniu. Wszystkie z nich mogą być znakomitym lekarstwem.

Zioła mogą być lekiem lub suplementem diety. Przypominamy jednak, że w przypadku poważnych schorzeń, zawsze najpierw należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy również zamieniać regularnie przyjmowanych leków, przepisanych przez lekarza, na zioła bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Poznaj moc ziół:

  • Babka lancetowata - Bardzo łatwo ją znaleźć - rośnie praktycznie wszędzie: na łąkach, polach, przy lasach. Sok z liści babki lancetowatej działa bakteriobójczo, natomiast same liście przykłada się na rany na ciele, a także skręcenia czy zwichnięcia. Z suszonych liści można również przygotować napar, który działa kojąco na układ trawienny i moczowy.
  • Pietruszka - Pietruszka znana jest ze swoich właściwości moczopędnych. Stosuje się ją przy dolegliwościach zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej.
  • Pokrzywa - Pokrzywa znana jest ze swoich właściwości leczniczych przy schorzeniach reumatycznych. Słynie także ze swoich zdolności w oczyszczaniu organizmu, pomagając wydalić chlor i mocznik (ma właściwości moczopędne). Stosowana jest także ze względów kosmetycznych: pokrzywa chroni włosy przed wypadaniem, pomaga w walce z łupieżem i nadmierną potliwością.
  • Szałwia - Szałwia ma bardzo wszechstronne właściwości i często jest wykorzystywana w ziołolecznictwie. Pomaga w walce z problemami skórnymi, grzybicami, stosuje się ją także przy oparzeniach i ranach. Najbardziej znana jest ze swoich leczniczych właściwości przy chorobach jamy ustnej, gardła, dziąseł i w leczeniu anginy. Działa także przeciwzapalnie i hamuje nadmierną potliwość.
  • Mniszek lekarski - Mniszek lekarski - popularna roślina, którą można znaleźć praktycznie wszędzie, o bardzo szerokim zastosowaniu leczniczym. Substancje zawarte w mniszku lekarskim działają korzystnie na wątrobę, obniżają poziom cukru i cholesterolu w organizmie, a także wzmacniają układ odpornościowy. Mniszek lekarski pobudza także trawienie oraz zwiększa apetyt.
  • Dziurawiec - Dziurawiec znany jest ze swoich właściwości przeciwbólowych i antystresowych: uspokaja, uśmierza ból, leczy niepokoje i napięcia nerwowe.Przy stosowaniu dziurawca należy jednak uważać. Nie mogą go stosować m.in. kobiety w ciąży i karmiące piersią, czy osoby przyjmujące na stałe inne leki. Dlatego koniecznie przed zastosowaniem dziurawca należy skonsultować się z lekarzem.
  • Mięta - Mięta słynie ze swoich właściwości trawiennych. Pomaga na wzdęcia, brak apetytu, czy kolki jelitowe. Przynosi również ulgę osobom cierpiącym na migrenę i nerwobóle. Stosuje się ją także przy bezsenności.
  • Skrzyp polny - Skrzyp polny ma działanie wzmacniające, przeciwkrwotoczne, przyspiesza także gojenie się ran. Stosuje się go także przy problemach z przemianą materii oraz kłopotach z wypadaniem włosów.
  • Serdecznik - Serdecznik obniża ciśnienie, odpręża i uspokaja. Pomaga na stany lękowe i bezsenność. Można go także stosować przy problemach z trawieniem, wzdęciach i bólach brzucha.
  • Rumianek - Rumianek powinien się znaleźć w każdej domowej apteczce. Napar z rumianku pomaga w problemach z trawieniem, biegunką i wzdęciami. Można też przemywać nim rany, krosty, owrzodzenia, opuchlizny (często stosowany przy leczeniu zapalenia spojówek). Jest delikatny dla skóry, nie powoduje podrażnień, nie uczula. Bardzo często stosuje się go u niemowląt.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdrowie. Zioła mogą być lekarstwem, a także suplementem diety - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto