Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Koninie też oglądaliśmy zaćmienie Słońca. Księżyc przykrył je częściowo w 2022 roku. Kiedy następne?

Marcin Maliński
Marcin Maliński
25 października 2022 roku w Polsce, w tym w Koninie, mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie słońca. Choć księżyc nie przykrył wtedy tarczy złotego globu w całości, co mogli obserwować ostatnio mieszkańcy m.in. Stanów Zjednoczonych, to i tak było to bardzo widowiskowe i udało się wykonać parę ciekawych zdjęć. Na czym polega ich sekret? Zapraszamy do naszej galerii!

Zaćmienia słońca 2022 za nami

To niesamowite zjawisko, które nie zdarza się zbyt często, mogliśmy obserwować 25 października 2022 roku, między godziną 11.15 a 13.30. Z kolej największy poziom przysłonienia Słońca przez tarczę Księżyca trwał około 15 minut – pomiędzy 12.15 a 12.30.

Pogoda nie dopisała na tyle, aby móc obserwować cały proces zaćmienia. Ciemne chmury jednak momentami rozsuwały się dając obserwatorom kilka sekund na wykonanie choćby paru fotografii.

ZOBACZ TAKŻE

Kiedy kolejne zaćmienie Słońca?

Niestety zjawisko to nie jest zbyt częste. Ostatnie zaćmienie w Polsce mogliśmy obserwować 10 czerwca 2021 roku. Nie było ono jednak tak widowiskowe – oczywiście nie licząc poziomu zachmurzenia – jak to, które obserwowaliśmy dziś. W ubiegłym roku było to tylko płytkie zaćmienie częściowe.

Astronomiczne prognozy wskazują, że kolejne zaćmienie słońca będziemy mogli obserwować dopiero 29 marca 2025 roku.

Potrzebny jest dobry sprzęt, wiedza i dużo cierpliwości

Po raz kolejny mogliśmy liczyć na naszego zaprzyjaźnionego fotografa, który specjalizuje się w zdjęciach w dużym zbliżeniu – Bartka Strasza. Tym razem miał on duży powód, by wyjść na taras swojego domu ze swoim długim obiektywem. Dobry aparat, to nie jednak nie wszystko. Co jeszcze jest potrzebne, by wykonać zdjęcie słońca takiej jakości?

- Do fotografii słońca używam specjalnej folii, która zatrzymuje 99 proc. światła. Zaglądając przez nią gołym okiem nie jesteśmy w stanie zobaczyć nic, oczywiście poza słońcem. Folie nakłada się na obiektów, co pozwala na wykonanie zdjęcie w fajnej jakości.

- mówił Bartek Strasz, amator fotografii kosmosu z Konina.

Na obiektywie założony jest specjalny filtr słoneczny, który zatrzymuje 99 proc. światła.

Marcin Maliński

Do wykonania zdjęcia obiektu takiego jak słońce, oprócz dobrego obiektywu i specjalnej folii, niezbędny jest także statyw, dzięki któremu można uzyskać odpowiednią stabilizacje. Wykonanie takich fotografii „z ręki” nie jest niemożliwe, jednak bardzo trudne - takie sesje, to doskonały test na cierpliwość.

Jak wyjaśnia nam Bartek, jego hobby nie należy do tanich. Jest jeszcze mnóstwo elementów, które chciałby mieć w swoim posiadaniu, co pomogłoby mu w rozwoju swojej pasji, na czym skorzystamy my wszyscy. W tym celu założył internetową zbiórkę „na marzenia”, którą można znaleźć klikając w ten link.

ZOBACZ TAKŻE

W Koninie też oglądaliśmy zaćmienie Słońca. Księżyc przykrył...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto