Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Off Cinema: Człowiek - istota z instrukcją obsługi

Redakcja
Czwarty zestaw konkursowych filmów XIII Off Cinema jest – do tej pory – najmocniejszą częścią konkursu. Cztery filmy – każdy w innej stylistyce i inaczej zrealizowane, reprezentują bardzo równy i jednocześnie bardzo wysoki poziom.

Oglądając Otchłań Wojciecha Kasperskiego, kinowy ekran wydaje się zdecydowanie za mały. Surowa panorama syberyjskich gór jest nie tylko fascynującym tłem do opowiedzenia o współczesnym poszukiwaczu złota, ale gra w tym filmie równorzędną główną rolę. I chociaż całą historia skupia się właśnie na człowieku, to jest nierozerwalnie związana ze złotem, jakie w tych górach północnej Syberii można odnaleźć.

Człowiek – poszukiwacz przemierza ten bezkres, wyszukując złotych żył, przetapiając znaleziska, skrzętnie notując osiągnięcia (lub ich braki) z każdego dnia. Jest jednak zupełnie bezradny wobec przyrody. To nie jest człowiek – zdobywca, heroiczny bohater z radzieckich dokumentów, to jednostka podległa naturze, próbująca uzyskać jej skarby. I jest sam. W wędrówkach towarzyszy mu jedynie pies. Ponieważ "jak jest złoto to nie ma przyjaciół". Gdyby nie współczesne akcesoria – wykrywacz metalu czy telefon satelitarny – to opowieść Kasperskiego mogłaby rozgrywać się w każdych innych niż współczesne czasach.


Kadr z filmu "Otchłań"

Karolina jest modelką. Czy faktycznie jest tak, że samo to słowo pociąga za sobą skojarzenia z „istotami o małym rozumku”? Zdecydowanie tak, skoro nawet sama bohaterka Być kochaną Oli Janowskiej przyznaje, że każdy myśli, że modelka jest przede wszystkim głupia, po czym z rozbrajającą szczerością dodaje „a ja mam nadzieję, że nie jestem, a przynajmniej staram się tak nie wyglądać”. Jednak jeśli ktoś w filmie Janowskiej spodziewa się obrazu życia polskich modelek, wybiegów pełnych najnowszych kolekcji, tego blichtru, jakim karmi nas chociażby Fashon TV, to zawiedzie się srodze. „Być kochaną” to kameralne studium psychiki głównej bohaterki, inteligentnej młodej dziewczyny opowiadającej o swoich przeżyciach, o jej życiu w domu pełnym kobiet – babcia, matka, siostra, o rozwodzie rodziców i o pragnieniach. Tych nazwanych – karierze i tych tytułowych, do których widz powinien sam dotrzeć – o potrzebie bycia blisko z innymi osobami, o tym by być kochaną.


Kadr z filmu "Być kochaną"

Trzy kobiety – babka, matka i wnuczka wyruszają do Islandii, by odnaleźć grób dziadka, marynarza służącego na statku storpedowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej. W tej podróży po dalekim kraju towarzyszy im kamera. Nie przedstawia jednak wszystkiego. Kalina Alabrudzińśka skupiła się wyłącznie na tym, co związane jest z celem ich podróży. Zarejestrowane fragmenty rozmów dotyczą wyłącznie zmarłego dziadka – marynarza, albo rozterek związanych z niemożnością odnalezienia właściwej drogi, konkretnego cmentarza, czy wreszcie tego jednego nagrobka. Dzięki temu otrzymujemy intymny portret trzech kobiet – zachwycający formą i treścią. Kierunek: Islandia, to film wart zapamiętania i powtórnego obejrzenia.


Kadr z filmu "Kierunek: Islandia"

Czy człowiek potrzebuje Instrukcji obsługi? Może sobie nie zdajemy z tego sprawy – ale tak. Bo czy można w ciągu 17 minut przedstawić sens ludzkiej egzystencji w sposób skondensowany i przyswajalny dla każdego? Okazuje się, że jeśli autorka nazywa się Jana Mináriková, to jest to zadanie bardzo proste! Oczywiście, trzeba na początku przyjąć jakąś tezę, po co to wszystko robimy. U Minárikovej mamy założenie, że „to dzieło sztuki zostało stworzone na specjalny rozkaz Stworzeń z Planety Perelandra, które skontaktowały się z twórcami tego filmu w październiku 2007 roku. Jest to film instruktażowy nakręcony wyłącznie na ich użytek”. Dzięki temu w krótkiej formie przechodzimy przez wszystkie etapy ludzkiego życia – od narodzin, przez pożywienie i wydalanie, ubranie, związki intymne, do śmierci.


Kadr z filmu "Instrukcja obsługi"

Nakręcona trochę w konwencji teledysku opowieść zilustrowana została dynamicznie zmontowanymi obrazami ludzi pracującymi w różnych miejscach – poznajemy między innymi rzeźnika, stolarzy robiących trumny, hodowcę rybek, czy tez kontrolerkę jakości prezerwatyw. Za sprawą pozornie oderwanego od oglądanych obrazów komentarza otrzymujemy zaskakująco trafną diagnozę ludzkiej kondycji. Nie można pominąć bardzo literackiego języka jakim posługuje się autorka. Czytane przez lektora treści przywołują na myśl opowiadania Kilgore’a Trouta ze „Śniadania mistrzów” Kurta Vonneguta – i są równie śmieszne, momentami groteskowe, ale prawdziwe.

Czwarty zestaw konkursowych filmów XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Off Cinema możemy zobaczyć jeszcze raz – w czwartek, 20 listopada, o godz. 14 w Sali Kameralnej CK Zamek. Na wszystkie festiwalowe pokazy wstęp jest wolny.

Sprawdź program całego festiwalu.


XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Off Cinema

18-21 listopada 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto