Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawę "Miłe złego porządki" Artura Żmijewskiego można oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu ZDJĘCIA, WIDEO

Bartłomiej Hypki
Wystawa "Miłe złego porządki" Artura Żmijewskiego w Galerii Tarasina w Kaliszu
Wystawa "Miłe złego porządki" Artura Żmijewskiego w Galerii Tarasina w Kaliszu Bartłomiej Hypki
Wystawa "Miłe złego porządki" to próba zmierzenia się artysty z przemocą. Artur Żmijewski, poprzez prezentowaną w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu serię fotografii oraz film, chce zmierzyć się z własną bezradnością wobec przejawów agresji.

- Przemoc się znaturalizowała, zuniwersalizowała. Zajmowanie się nią, na pewno jest zmaganiem się z własną bezradnością - tłumaczy Artur Żmijewski.

Dla niego początkiem pracy jest przyglądanie się skutkom tej przemocy, zniszczeniom i zniekształceniom jakie czyni.

- Ludzkie działania zostawiają ślady – przekształcone krajobrazy, zdeformowane rzeczy, okaleczone ciała, zdeformowana przyroda. Moje działanie artystyczne miałoby polegać na "wyabstrachowaniu" z tych zniszczeń jakiejś wizualnej formuły, pewnych kształtów, które choć abstrakcyjne, to jednak przenosiłyby traumę dewastacji - wyjaśnia artysta.

Twórca zadaje sobie pytanie - Czy to do czegoś to zmierza? Jaki jest sens? I ocenia, że jest nim samo rozważanie, pamiętanie przemocy i ciągłe przywoływanie jej skutków, żeby to nie umykało.

O artyście

Artur Żmijewski. Artysta sztuk wizualnych związany z Fundacją Galerii Foksal, jeden z przedstawicieli sztuki krytycznej w Polsce. W latach 1990-95 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Filmem „Powtórzenie” reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Od 2006 roku był przez kilka lat redaktorem artystycznym pisma „Krytyka Polityczna”. Dziś współpracuje z nim jako szeregowy redaktor. Jest laureatem prestiżowej nagrody Ordway Prize (2010) przyznawanej wspólnie przez New Museum w Nowym Jorku oraz organizację Creative Link for the Arts; nagrody Fondazione Sandretto Re Rebaudengo Per L’Arte w 2000 roku oraz nagrody TVP Kultura w kategorii „Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne”. Do jego najgłośniejszych prac należą: Oko za oko (1998), Berek (1999), Lekcja śpiewu 2 (2003), KR WP (2000), Na spacer (2001), Nasz Śpiewnik (2003), 80064 (2004), Polak w szafie (2006), Katastrofa (2010), Msza (2011). Jest także autorem filmu Oni pokazywanego w ramach Documenta 12. w Kassel w 2007 i filmu Spojrzenie, pokazywanego w Kassel w ramach Documenta 14. Jest także autorem cyklów filmowych Demokracje i Wybrane prace. Był kuratorem 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej (2012). W 2013 roku został laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Zwiedzanie wystawy

Wejście do Galerii jest bezpłatne oraz nieograniczone czasowo. Zwiedzanie wystawy wymaga używania przez zwiedzających środków ochrony osobistej: maseczek (lub tuneli, przyłbic) oraz rękawiczek. Galeria zapewnia płyn do dezynfekcji rąk, rękawiczki i jednorazowe maseczki. Wystawę będzie można oglądać do 28 listopada.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wystawę "Miłe złego porządki" Artura Żmijewskiego można oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu ZDJĘCIA, WIDEO - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto