Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa, publikacja i tort na 120. urodziny Tadeusza Kulisiewicza

BH
Wystawa, publikacja i tort na 120 urodziny Tadeusza Kulisiewicza
Wystawa, publikacja i tort na 120 urodziny Tadeusza Kulisiewicza MOZK
13 listopada o godz. 17 Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu zaprasza do Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 na obchody 120 urodzin kaliskiego grafika Tadeusza Kulisiewicza.

Tego dnia otwarta zostanie wystawa „Mistrz i uczniowie. Tadeusz Kulisiewicz i tradycje warszawskiej grafiki warsztatowej”. Będzie to okazja do zapoznania się z graficzną sztuką okresu międzywojennego. Po raz pierwszy w Kaliszu zostaną pokazane prace z kręgu twórców Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Ryt ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa przedstawia drogę artystycznego rozwoju Tadeusza Kulisiewicza od pierwszych prób rysunkowo-malarskich w kaliskim Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki (obecnie II Liceum Ogólnokształcące) poprzez naukę w Państwowej Szkole Sztuki Zdobniczej w Poznaniu i studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1923-1926). Centrum ekspozycji budują grafiki twórców z pracowni prof. Władysława Skoczylasa, zrzeszonych w przedwojennym Stowarzyszeniu Polskich Artystów Grafików Ryt, do którego należał Kulisiewicz. W tym kręgu sztuka kaliszanina dojrzewała, bardzo szybko osiągając poziom mistrzowski. Jego prace pokazywane na szerokim tle jednoznacznie odkrywają walor oryginalności. Trzeba jednak podkreślić, że wszyscy twórcy prezentowani w Kaliszu m.in. Edmund Bartłomiejczyk, Stanisław Ostoja Chrostowski, Tadeusz Cieślewski syn, Janina Konarska, Wiktoria Goryńska, Bogna Krasnodębska-Gardowska, należą do czołówki grafików okresu międzywojennego. To ich wspólna praca wykonana pod kierunkiem prof. Władysława Skoczylasa oraz indywidualne osiągnięcia zbudowały markę polskiej ksylografii w Europie.

Na wystawie prezentowane będą prace ze zbiorów własnych MOZK oraz Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Kaliska placówka mogła także liczyć na życzliwość kaliszan, którzy otworzyli swoje prywatne kolekcje. Ekspozycja czynna będzie do 30 stycznia 2020 r.

Zaprezentowany zostanie również katalog prac Tadeusza Kulisiewicza opracowany specjalnie z myślą o jubileuszu 120 urodzin artysty. Obszerna publikacja pt. „Tadeusz Kulisiewicz. 120 na 120” zawiera sto dwadzieścia specjalnie wyselekcjonowanych prac artysty pochodzących z rożnych okresów działalności artystycznej Kulisiewicza (wszystkie ze zbiorów MOZK) i stanowi swoiste podsumowanie jego drogi artystycznej. Wydanie albumu sfinansowane zostało przez Miasto Kalisz w ramach obchodów Roku Kulisiewicza. Publikację będzie można otrzymać nieodpłatnie.

Dodatkową atrakcją artystycznego popołudnia będzie z pewnością specjalnie na tę okazję przygotowany tort.

Cudowne właściwości polskiego octu jabłkowego

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto