Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyspa Opatowicka i kolorowe jeziorka kandydatami na

AS
Kolorowe Jeziorka - Szmaragdowe
Kolorowe Jeziorka - Szmaragdowe Władysław Krupa
W czasie wakacji na łamach National Geographic Traveler będzie trwał plebiscyt 7 nowych cudów Polski. Redakcja miesięcznika wyłoniła 35 najciekawszych, a wciąż niewystarczająco znanych miejsc w Polsce, na które można głosować do 15 września br. Które wejdą do ścisłej siódemki, a która atrakcja okaże się „cudem numer jeden”? Wyniki plebiscytu poznamy w październiku br.

– „Cudze chwalicie, swego nie znacie” mówi stare, polskie przysłowie. I sporo w nim racji – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika NG Traveler. – Polska jest nie tylko najfajniejsza, ale w dodatku bardzo szybko się zmienia. W ostatnich latach odkrywamy na nowo wiele zapomnianych zabytków, odnawiamy je i robimy z nich prawdziwe turystyczne perły. Wreszcie doceniamy też wspaniałą polską przyrodę. Właśnie dlatego postanowiliśmy ogłosić plebiscyt 7 nowych cudów Polski. Wiele z tych miejsc może stać się prawdziwym magnesem dla podróżników z kraju i zagranicy.

– Dzięki trosce samorządów i dotacjom z Unii Europejskiej polskie regiony zyskują nowe oblicze. Wyszukując kandydatury do plebiscytu konsultowaliśmy się głównie z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi oraz przedstawicielami samorządów. Wyszliśmy z założenia, że to właśnie społeczności lokalne wiedzą najlepiej, co w ich okolicy jest najcenniejsze – dodaje Marcin Dzierżanowski z redakcji NG Traveler.

Wśród kandydatów w plebiscycie "7 nowych cudów Polski" są dwa miejsca z Dolnego Śląska - kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich oraz wrocławska Wyspa Opatowicka.

Zobacz również: Perły w Koronie - dolnośląskie zamki i pałace

Kolorowe jeziorka. Dolnośląskie / Rudawy Janowickie
Jedno z najpiękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone, swój kolor zawdzięczają występowaniu w wodzie związków chemicznych, a to za sprawą górnictwa, a ściślej – łupków pirytonośnych, które były przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX w. Do cudnych jeziorek można dojść zielonym szlakiem z Wieściszowic.

Wyspa Opatowicka. Dolnośląskie / Wrocław
Przed wojną znana jako wyspa miłości, dziś przyciąga miłośników przyrody i adrenaliny. Znajdują się tam dzikie tereny, które należą do zespołu krajobrazowo-przyrodniczego. Gąszcz starych drzew, obecność rzadkich gatunków chrząszczy sprawia wrażenie dżungli. Wystarczy jednak przejść na drugą stronę, by znaleźć się w kilometrowym parku linowym. A wszystko to w obrębie miasta.

Jakie jeszcze miejsca Dolnego Śląska zasługują na miano CUDU POLSKI? Czy nasze kandydatury mają szansę na zwycięstwo?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto