Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynalazki warszawskich studentów. Z jednego końca Polski na drugi w pół godziny?

Redakcja
Wynalazki warszawskich studentów. Z jednego końca Polski na drugi w pół godziny?
Wynalazki warszawskich studentów. Z jednego końca Polski na drugi w pół godziny? Politechnika Warszawska
Wynalazki warszawskich studentów zyskują coraz większy rozgłos. Dzięki pracy i pasji naukowców, absolwentów i studentów uczelni technicznych, być może w przyszłości będziemy mogli podróżować z Krakowa do Gdańska jedynie w 35 minut , a także nosić ubrania z materiałów zawierających kuloodporną ciecz.

Wynalazki warszawskich studentów. Z jednego końca Polski na drugi w pół godziny?

W pół godziny z południa na północ
Aktualnie z Krakowa do Gdańska jedziemy około 5,5 godziny. Czas podróży skrócił się, dzięki wprowadzonym kilka lat temu pociągom Pendolino. W przyszłości być może i one zostaną zastąpione przez jeszcze szybszy transport. Pracuje nad tym grupa naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Absolwenci stołecznej uczelni opracowali koncepcję pojazdu, który jest czymś pomiędzy samochodem a samolotem. Dzięki niemu szybciej moglibyśmy się przemieszczać pomiędzy miastami. Wynalazek nosi nazwę Hyperloop. "Jest to kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco redukujemy opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne." - piszą jego autorzy.

Gdyby technologia została zastosowana w Polsce, podróż z Krakowa do Gdańska skróciłaby się do...35 minut. Na razie pierwszym sukcesem absolwentów Politechniki jest udział w finale konkursu na naddźwiękowy pojazd lądowy, który odbył się w USA. Młodzi naukowcy mają nadzieję, że na tym się nie skończy i kiedyś ich pomysł uda się zrealizować.

Kuloodporna odzież
Studenci stołecznej uczelni technicznej mogą poszczycić się też innymi wyróżnieniami. Dwie grupy wynalazców zostały nominowane w prestiżowym plebiscycie Soczewki Fokusa. Ich pomysły trafiły do kategorii "innowacje techniczne".

Jednym z nominowanych jest projekt kuloodpornej cieczy, który powstaje dzięki współpracy naukowców Politechniki Warszawskiej Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi. Opracowany materiał będzie mógł zostać użyty tam, gdzie konieczne będzie maksymalne rozproszenie energii. Będą to więc nie tylko kamizelki kuloodporne, ale też odzież sportowa, ochrony przeciwuderzeniowe, podkłady stosowane przy budowie mostów, czy zderzaki montowane w pociągach.

Ochrona kart płatniczych
Drugim wynalazkiem, który znalazł się w gronie nominowanych do Soczewek, jest portfel z włókna węglowego. Jego wykonaniem zajął się startup Carbon Workshop, który powstał z inicjatywy absolwentów Politechniki Warszawskiej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Projekt nosi nazwę "sCARBonka" i służy do ochrony kart płatniczych. Wcześniej studenci zasłynęli m.in. ze stworzenia pojazdu, który na jednym litrze paliwa przejechał aż 659 km.

Ponaddźwiękowa rakieta i osiąganie granic kosmosu
Również studenci z Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej mają się czym pochwalić. Zaprojektowali oni ponaddźwiękową rakietę, dzięki której będzie można prowadzić badania na dużej wysokości. To samo koło naukowe ma na swoim koncie też inny ciekawy projekt. Scope 2.0, bo tak się nazywa, to urządzenie, które przyczepione do balonu stratosferycznego może dotrzeć aż do granicy kosmosu, czyli na wysokość 35 km nad powierzchnią Ziemi i tam prowadzić badania atmosfery.

Rodzynkiem wśród warszawskich wynalazców jest student Warszawskiej Akademii Technicznej, Marcin Markowski. Wspólnie z Joachimem Jakubasem z Akademii Górniczo-Hutniczej i Grzegorzem Koperem z Politechniki Krakowskiej stworzyli tzw. blood analyser. Dzięki niemu, wstępnie można określić ludzką grupę krwi. Ratownicy w czasie groźnego wypadku mogą zyskać taką wiedzę już w 3 minuty i, co za tym idzie, działać szybciej.

Czytaj też: Wynalazki polskich studentów. Oni to mają głowę nie od parady! [PRZEGLĄD]



Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto