Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Najważniejsze informacje techniczne dla wyborców. Jak poprawnie oddać głos?

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
archiwum NAM
15 października wybierzemy swoich przedstawicieli do Sejmu i do Senatu. Tego dnia weźmiemy również udział w referendum. Adam Plichta, komisarz wyborczy w Kaliszu mówi jak od strony technicznej poprawnie oddać głos.

- W Polsce wzięcie udziału w wyborach czy w referendum jest prawem, a nie obowiązkiem obywatela. A będąc już w lokalu wyborczym mamy prawo wziąć udział w głosowaniu tylko do jednego czy dwóch wybranych organów. Na przykład obywatele mogą chcieć wziąć udział w wyborach do Senatu, ale nie chcieć wziąć udziału w wyborach do Sejmu – mówi Adam Plichta, Komisarz Wyborczy w Kaliszu.

Podobnie jest z udziałem w referendum. Możemy zdecydować się nie wziąć w nim udziału lub też odpowiedzieć tylko na pytania referendalne, a nie zagłosować.

- Każdorazowo jednak swoją decyzję trzeba przedstawić, oświadczyć Obwodowej Komisji Wyborczej, która wiedząc o tym, jakie karty do głosowania wyborca chce wziąć, stosowne karty wyda lub jeśli wyborca podejmie decyzję o tym, że chce wziąć udział w głosowaniu tylko do jednego organu czy tylko w referendum lub tylko w wyborach, to komisja takiej karty – referendalnej lub wyborczej nie wyda i dokona odpowiedniej adnotacji na spisie wyborców o tym, że wyborca stosownej karty na przykład nie pobrał. Jest to niezbędne po to, żeby później, rozliczając się z otrzymanych kart będą wiedzieli z jakiego powodu liczba kart w wyborach parlamentarnych i referendum jest różna -tłumaczy Adam Plichta.

Jak oddać poprawnie głos w wyborach 2023?

Głos na wybranych posłów i senatorów będziemy mogli oddawać w godz. od 7.00 do 21.00. Należy pamiętać, aby mieć ze sobą dowód osobisty.

Komisja wyda nam trzy karty do głosowania – z listą kandydatów do Sejmu, listą kandydatów do Senatu oraz z listą tematów referendalnych. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Następnie karty trzeba wrzucić do urny. Z kolei w referendum na każde z pytań będzie można udzielić tylko jednej odpowiedzi: TAK lub NIE.

Jeśli chcemy udać się do lokalu wyborczego i zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu 2023, to musimy widzieć, w którym obwodzie jesteśmy wpisani na listę wyborców. Warto sprawdzić to w Centralnym Rejestrze Wyborców.

- Może być na przykład tak, że jesteśmy w jednym miejscu zameldowani na pobyt czasowy, a w innym na pobyt stały. Wówczas będą widnieli w odpowiednim spisie wyborców wygenerowanym dla zameldowania na pobyt stały, dlatego rekomenduję, żeby sprawdzić czy wyborca jest ujęty w stałym obwodzie głosowania – podpowiada Adam Plichta.

Wystarczy zalogować się do mObywatel.gov.pl. Wybrać sekcję Twoje dane, a następnie Centralny Rejestr Wyborców. Można też zamówić dane z rejestru. A wtedy otrzymać je na swoją skrzynkę ePUAP.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2023. Najważniejsze informacje techniczne dla wyborców. Jak poprawnie oddać głos? - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto