Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolne obowiązkowe

Monika KACZYŃSKA
Pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy, którego wymiar zależy od stażu pracy oraz – w szczególnych sytuacjach życiowych Na pierwszy urlop wypoczynkowy pracownik może się wybrać po minimum 6 miesiącach ...

Pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy, którego wymiar zależy od stażu pracy
oraz – w szczególnych sytuacjach życiowych

Na pierwszy urlop wypoczynkowy pracownik może się wybrać po minimum 6 miesiącach pracy. Wtedy przysługuje mu połowa jego wymiaru – uzależnionego od całego stażu pracy. Jednak nawet osoba, która uprawnień do urlopu wypoczynkowego jeszcze nie nabyła może skorzystać z dni wolnych w szczególnych, regulowanych przepisami okolicznościach żywciowych. Wtedy przysługuje jej – zależnie od sytuacji – dzień lub dwa pełnopłatnego urlopu okolicznościowego.

Na ślub lub pogrzeb

Dwa dni urlopu okolicznościowego przysługują z okazji własnego ślubu, śmierci któregoś z członków najbliższej rodziny – współmałżonka, dziecka, któregoś z rodziców. Do dwóch dni wolnego ma prawo także ojciec, któremu urodziło się dziecko.
Jeden dzień urlopu okolicznościowego przysługuje z powodu śmierci teścia, teściowej, dziadka, babci, brata lub siostry, a także z powodu ślubu dziecka. Jeden dzień wolny przysługuje także wtedy, gdy umrze osoba będąca na utrzymaniu pracownika bądź pod jego bezpośrednią opieką, nawet jeśli nie jest z nim spokrewniona.
Składając wniosek o urlop okolicznościowy trzeba być przygotowanym na udokumentowanie zdarzenia, które do niego uprawnia. W dziale kadr mogą poprosić więc o odpowiednie zaświadczenie z USC, odpis aktu urodzenia, ślubu czy zgonu.
Za urlop okolicznościowy przysługuje pełne wynagrodzenie – jakby pracownik był w tym czasie w pracy

Urlop przymusowy

Pracownik, któremu przysługuje urlop wypoczynkowy, musi go wykorzystać. Pracodawca nie ma przewidzianych prawem możliwości, by mu za niego zapłacić. (To możliwie jedynie przy rozwiązywaniu umowy o pracę). Nie może też odmówić jego udzielenia, ale termin musi być wcześniej uzgodniony. Pracodawca w uzgodnieniu z pracownikami i organizacją związkową przygotowuje plan urlopów i podaje go do wiadomości. W jaki sposób to nastąpi – zależy od obyczajów panujących w danym zakładzie pracy. Z równym skutkiem może to być wywieszenie planu na tablicy ogłoszeń, jak i zostawienie do wglądu w dziale kadr. Niezależnie od przyjętej formy plan ten wiąże zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Każdą zmianę trzeba więc uzgodnić, a żadna ze stron nie może tego zrobić bez poważnych przyczyn.
Tylko w wyjątkowych sytuacjach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Wtedy jednak musi zwrócić mu poniesione już koszty. Jeśli pracownik nie zastosuje się do polecenia powrotu z urlopu może to grozić nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto