Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia Bożego Narodzenia 2022. Spędźmy ten czas razem. Historia kolacji wigilijnej i ciekawostki na jej temat

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Pixabay
Jak co roku, 24 grudnia, Polacy całymi rodzinami zasiadają do kolacji wigilijnej. Tego magicznego wieczoru dzielimy się opłatkiem życząc sobie samych wspaniałości, zajadamy się tradycyjnymi potrawami i obdorowujemy prezentami. W naszym kraju zwyczaj ten jest dość młody, jednak na świecie wieczerza wigilijna ma znacznie dłuższą historię.

Spis treści

Wigilia w Polsce. Historia i tradycje

Tradycja zasiadania do kolacji wigilijnej w Polsce jest stosunkowa młoda, ponieważ rozpoczęła się w XVIII wieku. Dzień ten poprzedza przyjście na świat Jezusa Chrystusa, które świętowane jest przez następne dwa dni.

Wigilia w Polsce, zgodnie z tradycją, rozpoczyna się od pojawienia się na niebie „pierwszej gwiazdki”, co nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która miała wskazać drogę do miejsca narodzin Jezusa trzem królom – Kasprowi, Melchiorowi i Baltazarowi.

Wigilię 24 grudnia obchodzona jest przez wyznawców chrześcijaństwa w trzech różnych kościołach:

  • rzymskokatolickim,
  • starokatolickim,
  • protestanckim.

Z kolei grekokatolicy i wyznawcy prawosławia wigilię obchodzą 6 stycznia, gdyż korzystają z kalendarza juliańskiego. W kościele ormiańskokatolickim wieczerza przypada 5 stycznia.

ZOBACZ TAKŻE

Święto narodzin Jezusa, zamiast bóstwa solarnego

Początki obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia sięgają IV wieku naszej ery. Narodziny Chrystusa wyznaczono na 25 grudnia – ten sam dzień, w którym Rzymianie świętowali narodziny Mitry – Boga Słońca.

Przedstawiciele ówczesnego kościoła wybrali ten dzień na rocznicę narodzin Jezusa, aby wyparł on święto Rzymian. Oczywiście ich plan się powiódł.

ZOBACZ TAKŻE

Wigilijny karp ma 70 lat

Tradycja podawania karpia na wigilijnym stole przez Polaków rozpoczęła się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Z racji trudnej sytuacji ekonomicznej w kraju po wojnie, ówczesny minister gospodarki Hilary Minc, wymyślił, że dobrym sposobem na porodzenie sobie z głodem będzie zarybianie akwenów rybą tanią w utrzymaniu, czyli karpiem.

Akcja Hilarego Minca „Karp na każdym stole wigilijnym” powiodła się na tyle, że dziś nie wyobrażamy sobie przedświątecznej kolacji bez tej ryby.

Ubieranie choinki. W Polsce najpierw dotarły do Gdańska

Zwyczaj ubierania świątecznego drzewka pochodzi z Alzacji, czyli regionu leżącego na granicy Niemiec i Francji. Początki tej tradycji miały miejsce w XV wieku, a w następnym stuleciu zaczął on rozpowszechniać się na inne kraje, w tym Polskę. Pierwszym polskim miastem, w którym chrześcijanie zaczęli ubierać choinkę, był Gdańsk.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto