Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wielkopolska z tradycją": Chodzież i gmina Chodzież w albumie o tradycji i folklorze (FOTO)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
PolskaPress - wydawca „Głosu Wielkopolskiego” i „Chodzieżanina” - przygotowuje wyjątkową publikację z udziałem dwóch gmin z naszego powiatu. Chodzieska ceramika i rzemiosło oraz tradycje gminy Chodzież trafią na łamy książki

Pielęgnowane przez zespoły folklorystyczne tańce i śpiewy regionalne, gwara, zwyczaje, tradycyjna kuchnia, drewniane kościółki, wiatraki, zagrody i chłopskie chałupy... To, co najpiękniejsze w tradycji naszego regionu, zostanie zaprezentowane na łamach niezwykłego albumu.

Wielkopolska tradycja jest najczęściej z estymą pielęgnowana, od pokoleń zadbana i dokładnie udokumentowana. To nasza duma. Nie bez przyczyny, bo regiony Polski, które mogą się pochwalić tak bogatą i niepowtarzalną historią i folklorem, można policzyć na palcach jednej ręki.

W przygotowywanej przez firmę PolskaPress książce „Wielkopolska z tradycją” można będzie przeczytać o wszystkim tym, co Wielkopolanie przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie, a z czego jesteśmy - niezmiennie i od lat - dumni.

Na łamach publikacji znajdą się między innymi informacje o chodzieskiej ceramice i rzemiośle. Korzenie tej pierwszej sięgają ponad półtora wieku wstecz - a wszystko zaczęło się około roku 1852, czyli w momencie, gdy ówczesny właściciel Chodzieży hrabia Otto Koenigsmarck postanowił sprzedać chodzieski zamek dwom niemieckim kupcom, Ludwikowi Schnorrowi i Hermanowi Mullerowi z Frankfurtu nad Odrą.

Nowi posiadacze zamku Grudzińskich wybudowali w jego obrębie fabrykę fajansu. Jej początki były niestabilne, bo zakład kilkukrotnie zmieniał właścicieli, lecz te burzliwe losy nie przeszkodziły chodzieskim wyrobom w zdobyciu uznania i renomy wśród użytkowników.

Z Chodzieżą związana jest też wielowiekowa tradycja rzemieślnicza. Rzemiosło istniało w Chodzieży jeszcze przed otrzymaniem praw miejskich, jednak dopiero przywilej Władysława Jagiełły z 1434 roku dał miastu nowy bodziec gospodarczy - zarówno dla handlu, jak i dla działalności rzemieślników. Już wtedy odnotowano istnienie 18 rzemiosł.

Gmina Chodzież będzie miała z kolei okazję pochwalić się w książce działalnością swoich kół gospodyń i zwyczajami dożynkowymi - w tym niezwykle efektownymi wieńcami.

Publikacji będą towarzyszyły materiały wideo, nakręcone podczas tegorocznych dożynek w Oleśnicy oraz w Dziale Historii i Tradycji Miasta Chodzieży.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto