Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska Press Photo: wernisaż wystawy nagrodzonych i wyróżnionych dzieł

Sona Ishkhanyan
W holu głównym Muzeum Początków Państwa Polskiego odbył się wczoraj wernisaż pokonkursowej wystawy „Wielkopolska Press Photo 2016”. Wyeksponowane zostały zdjęcia nagrodzone i wyróżnione, wśród których znaleźli się także fotografowie z Gniezna - Dawid i Waldemar Stube oraz wydarzenia związane z naszym miastem.

Wielkopolska Press Photo: wernisaż wystawy nagrodzonych i wyróżnionych dzieł

„Wielkopolska Press Photo 2015” jest dorocznym starciem dorobku fotoreporterów z całego województwa. Skupia prace najlepszych i stwarza okazje prezentowania w wystawach pokonkursowych. Konkurs zainicjowany został w 2000 roku, jest analogią założonego w 1955 roku konkursu World Press Photo – największego i najbardziej prestiżowego dorocznego konkursu ukazującego najlepsze prace fotografii prasowej z całego świata. W składzie jury „Wielkopolska Press Photo” co roku zasiadają najbardziej znani fotoreporterzy z całej Polski i zagranicy. Przewodniczącym jury w 2016 roku został Marek Lapis, wybitny fotograf pochodzący z Gniezna. Jest on laureatem wielu prestiżowych nagród, a jego zdjęcia publikuje prasa na całym świecie. - W tym roku jury pod moim przewodnictwem oceniało prace 75 autorów, którzy przysłali 1162 prace, w tym 238 zdjęć pojedynczych i 134 zestawy - informuje Marek Lapis.

Pokonkursowa wystawa, zawierająca wyróżnione fotografie, po raz drugi gości już w Muzeum Początków Państwa Polskiego, w tym roku zaraz po ekspozycji w Poznaniu. Wśród nich znalazły się fotografie Dawida i Waldemara Stube z Gniezna. To kolejne sukcesy na koncie braci.

- Gniezno ma bogatą tradycję fotograficzną. Tutaj pobierałem pierwsze lekcje fotografii przez duże "F" - od Jerzego Sieczkowskiego w MOK, byłego fotografa Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Stąd wywodzi się 3 fotoreporterów tygodnika WPROST: Mariusz Stachowiak, Karol Mikuła i moja skromna osoba. Działają tutaj od wielu lat bracia Dawid i Waldek Stube, którzy oprócz prowadzenia własnego studia zaczęli aktywnie działać na polu fotodokumentu i fotoreportażu. Odnosząc pierwsze sukcesy w kilku edycjach WPP oraz na prestiżowym ogólnopolskim konkursie Grand Press Photo. Jak będą konsekwentni, mogą osiągnąć dużo...tylko od nich to zależy: czy starczy im wytrwałości, Pasji i determinacji - twierdzi Marek Lapis. Na końcu dodaje jeszcze, że szczególnie go cieszy fakt, że w Gnieźnie prężnie działa także środowisko fotografów amatorów.

Wyróżnienie w kategorii Życie codzienne zdobiło zdjęcie pt. "Porodówka" autorstwa Dawida Stube. - Zdjęcie zostało wykonane w gnieźnieńskim szpitalu. Pokazuje trudne warunki odwiedzin i przede wszystkim brak intymności dla matek. To jest główne zadanie fotografii prasowej, aby była informacją. Fotografia prasowa jest jedna z form komunikacji. Żyjemy w społeczeństwie obrazkowym, w którym coraz więcej informacji przekazywanych jest nam za pomocą obrazu. W zawodzie fotoreporter najważniejsze jest być wiarygodnym , wytrwałym i odważnym w podejmowaniu decyzji - mówi Dawid Stube. -Wyróżnienie ma dla mnie ogromne znaczenie. Wtedy wiem, że moja praca, która jednocześnie jest moją pasją, ma sens. Cieszę się, że wystawa po raz kolejny odbywa się także w Gnieźnie - dodaje fotograf.

Wśród wyróżnionych fotografii znalazło się także dzieło Waldemara Stube pt. "Sztywny Pal Azji". Zdjęcie zostało zrobione podczas jednego z koncertów w gnieźnieńskim Klubie Muzycznym Młyn. - Bardzo się cieszę, że to już kolejny raz kiedy nasze zdjęcia zostały zauważone w konkursie Wielkopolska Press Photo. Wyróżnione zdjęcie zrobiłem podczas koncertu zespołu Sztywny Pal Azji. 3 inne zdjęcia zakwalifikowały się do wystawy pokonkursowej, które można zobaczyć na wystawie w muzeum początków państwa polskiego - mówi Waldemar Stube. - Myślę, ze dobrze się stało, że taka wystawa może zawitała do Gniezna i mam nadzieję, że na stałe wpisze się w kalendarzu wystaw - dodaje.

- Prace fotograficzne barci Stube są dojrzałe, ale wymagają jeszcze trochę szlifu i więcej odwagi w podejmowaniu tematów. Widać w nich otwartość na rzeczywistość, ale musza bardziej zaznaczyć swoje osobiste piętno twórcy - mówi Marek Lapis o twórczości Dawida i Waldemara.

Cząstką gnieźnieńska w tegorocznej edycji konkursu Wielkopolska Press Photo jest szczególnie zaakcentowana. Wśród ekspozycji zdjęć znalazła się także fotografia Sashy Bool wykonana przez Bartka Busza podczas Festiwalu Grajków Ulicznych w Gnieźnie, a więc widzimy, że Gniezno stało się inspiracją także dla fotografów nie pochodzących z naszego miasta.

Na wernisażu, jako gość honorowy, obecny był także Władysław Nielipiński, z pochodzenia gnieźnianin, kulturoznawca, animator kultury i fotograf, jest instruktorem ds. fotografii w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W ubiegłym roku także członek jury w konkursie WPP 2015. Jemu zawdzięczamy m.in inicjację współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z Poznania i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Wystawa czynna będzie do 26 lutego. Zapraszamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto