Triduum Paschalne jest szczytem całego roku liturgicznego.
Kolekta wczorajszej Eucharystii wyjaśnia, że „obchodzimy pamiątkę najświętszej Wieczerzy, podczas której Twój Jednorodzony Syn, mając się wydać na śmierć, pozostawił Kościołowi nową wiekuistą Ofiarę i Ucztę swojej miłości”. Podczas liturgii w czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” w kościele donośnie rozbrzmiały dzwonki. Po nim wszelkie instrumenty zamilkły. Organy usłyszymy dopiero podczas uroczystej celebracji Wigilii Paschalnej w sobotnią noc.
„Będziemy rozważać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Naszego Pana. To wydarzenie zbawcze, które powinno dać nam silną wiarę” – mówił ks. Binda w wygłoszonej homilii. Nawiązując do odczytanych w czasie mszy fragmentów Pisma Świętego wyjaśniał sens paschalnych znaków: „Krew Baranka chroniła przed Aniołem Śmierci. O ile skuteczniej ochrania nas Krew Chrystusa przelana na Krzyżu! Pascha Żydowska nie kończyła się śmiercią baranka, ale spożyciem jego ciała. Jezus dał chleb uczniom mówiąc, « To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!» Gdy z wiarą spożywamy Jego Ciało i pijemy Krew, nasza wiara daje nam zbawienie. Jezus swoje zaproszenie kieruje do nas, mówiąc: «zostańcie tu i czuwajcie ze Mną». Ta liturgia zaprasza nas, byśmy intensywniej patrzyli na dłonie Chrystusa. Dłonie, które były tak otwarte w czasie Ostatniej Wieczerzy. One są bezpieczną przystanią. Tylko grzech nas oddziela” – stwierdził ksiądz przełożony, dodając: „Dziś dziękujemy Bogu za Jego kapłana, który siedzi w konfesjonale i mocą Jezusa Chrystusa odpuszcza grzechy”.
Wielki Czwartek jest dniem, gdy wspomina się nie tylko ustanowienie sakramentu Eucharystii, ale także kapłaństwa.
„Ten święty czas przypomina nam o bezgranicznej miłości Chrystusa do człowieka, do nas wszystkich.
W tym bardzo szczególnym dniu otoczmy gorącą modlitwą kapłanom, by wiernie wypełniali wezwanie Chrystusa” – odczytano w bazylice w komentarzu do liturgii. Komentator objaśnił także obrzęd mandatum, czyli umywania nóg, który miał miejsce po liturgii Słowa. Dwunastu mężczyzn, przedstawicieli różnych stanów Kościoła, którym przewodniczący liturgii obmył stopy, symbolizuje jego jedność. Znak ten uczy miłowania drugich tak, jak Chrystus nas umiłował. „Przez sakrament Chrztu Świętego wszyscy otrzymaliśmy udział w misji kapłańskiej Chrystusa” – przypominał komentator.
Na zakończenie wielkoczwartkowej liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiono w uroczystej procesji do Ołtarza wystawienia, który znajduje się w dolnej części bazyliki, w kaplicy Trójcy Świętej. Dziękując na obecność Chrystusa, Jego ofiarę miłość i służbę wobec ludzkości wierni mieli okazję trwać na adoracji do godziny 22.00. Po liturgii nastąpiło obnażenie ołtarza przypominające ogołocenie i całkowite uniżenie Chrystusa, które wprowadza w wyciszenie Wielkiego Piątku. Dziś ani w Wielką Sobotę nie będzie sprawowana Eucharystia.
W bazylice Najświętszej Mary Panny Licheńskiej w Wielki Piątek odbędzie się droga krzyżowa w intencji Ukrainy
(17.00). Liturgia na cześć Męki Pańskiej rozpocznie się o 18.00, natomiast Liturgia Wigilii Paschalnej zaplanowana została na godz. 21.00 od poświęcenia ognia przed bazyliką, a zakończy procesją rezurekcyjną na placu przed bazyliką. Prosimy na liturgię przynieść świece.
Spowiedź w bazylice w od godz. 10.00 do 17.45
Księża marianie zapraszają do wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego. Wszystkie liturgie będą transmitowane za pośrednictwem sanktuaryjnych mediów społecznościowych oraz na stronie:https://www.lichen.pl/
Wielki Piątek 2022 w Licheniu .Księża marianie zapraszają d...
Żródło informacji.Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?