Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki 2024. Na Moście Toruńskim w Koninie jest ich coraz więcej. Ten pomysł jest wart każdej kłódki

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Walentynki 2024. Tak wyglądają kłódki zakochanych w Koninie.

Według legendy zwyczaj wieszania takich kłódek pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio. Zwyczaj został spopularyzowany przez pisarza Federico Moccia w powieści Tylko ciebie chcę (Ho voglia di te) z 2006.
Walentynki 2024. Tak wyglądają kłódki zakochanych w Koninie. Według legendy zwyczaj wieszania takich kłódek pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio. Zwyczaj został spopularyzowany przez pisarza Federico Moccia w powieści Tylko ciebie chcę (Ho voglia di te) z 2006. Krzysztof Nowak
Jak zbudować trwały związek? Dziś 14 luty, a więc obchodzimy święto zakochanych - Walentynki. Niektórzy wierzą, że należy powiesić na moście kłódkę z imionami wybrańców. Rytuał ten kultywuje się w wielu krajach na świecie. W Koninie takie kłódki zdobią od lat Most Toruński nad bulwarem nadwarciańskim.

Koninianie, wzorem mieszkańców innych miast, wyznają swoje uczucia na moście Toruński nad Wartą

Zwyczaj czepiania kłódek miłości przywędrował do Polski z południa Europy. A dokładniej z Florencji. Według jednej z teorii na pomysł ten wpadli uczniowie placówki Sanita in Costa San Giorgio. Zabierali oni zamki ze szkolnych szafek, nanosili wyznania miłosne, a następnie zawieszali na moście Złotników (Ponte Vecchio). Klucze od zamku rzucano do rzeki. Zwyczaj stał się popularny za sprawą książek „Trzy metry nad niebem” (1992) oraz „Tylko ciebie chcę” (2006), które napisał włoski pisarz i scenarzysta Federico Moccia.

Zakochani koninianie wzorem krakowian czy poznaniaków, przypinają do mostu Turuńskiego kłódki z wygrawerowanymi imionami.

Te metalowe zamki są symbolem ich wielkiego uczucia. Po przypięciu kłódki, zauroczeni sobą koninianie kluczyki wyrzucają do Warty. Wierzą bowiem, że taki rytuał pozwoli na to, że ich związek będzie szczęśliwy i trwały. Nam udało się wypatrzyć dopiero dwie takie kłódki, ale wszystko wskazuje na to, że ta tradycja się rozpowszechni. Oleńka i Piotr postanowili przypieczętować swoje uczucie dokładnie 14 lutego, jak można wyczytać z graweru na jednej z nich.

ZOBACZ TAKŻE

Według mnie to bardzo sympatyczny gest. Jeśli młodzi ludzie chcą zamanifestować światu swoje uczucie to dobrze, że nie malują farbami po ścianach, nie skrobią murów czy ławek szkolnych – twierdzi Marta z Konina. Myślę, że powoli zarówno Bulwary, jak i most Toruński dorobią się swoich własnych tradycji, a na razie te kopiowane też mi się podobają.

Zastanawiam się co będzie, gdy ta piękna miłość wygaśnie?

Zakochani wyrzucili klucze do rzeki, więc odpięcie staje się niemożliwe. Mam nadzieję, że nie będą niszczyć mostu z tego powodu, więc kłódka zostanie i będzie pamiątką po tej drugiej osobie – mówi Łukasz .

Większości mieszkańców Konina spodobała się taka tradycja i liczą, że kłódek z co raz więcej będzie przybywać.

Na balustradach lądują kłódki różniące się wielkością, materiałem i wykonaniem. Czasem trafiają się małe dzieła sztuki zauważa. Na przykład te w kształcie serduszek. Lub te pozłacane, z pięknie wygrawerowanymi imionami wybrańców. Ale tuż obok nich wiszą zwykłe kłódki, z koślawymi inicjałami, wydrapanymi gwoździem, bądź nabazgrane markerem.

Walentynki 2024. Tak wyglądają kłódki zakochanych w Koninie.

Według legendy zwyczaj wieszania takich kłódek pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio. Zwyczaj został spopularyzowany przez pisarza Federico Moccia w powieści Tylko ciebie chcę (Ho voglia di te) z 2006.

Walentynki 2024. Na Moście Toruńskim w Koninie jest ich cora...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto