W Wielkopolsce powstało osiem nowych ośrodków psychologiczno – terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. W których miastach?

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W Wielkopolsce powstało osiem nowych ośrodków psychologiczno – terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. W których miastach? (zdjęcie ilustracyjne).
W Wielkopolsce powstało osiem nowych ośrodków psychologiczno – terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. W których miastach? (zdjęcie ilustracyjne). Wojciech Wojtkielewicz / Polskapress
Od poniedziałku 17 kwietnia w Wielkopolsce działa osiem nowych ośrodków psychologiczno – terapeutycznych dla dzieci i młodzieży finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory było ich 17 w całym województwie.

Nowe ośrodki psychologiczno – terapeutyczne dla dzieci i młodzieży w Wielkopolsce to wynik reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada udzielanie pomocy na trzech poziomach referencyjnych. Pierwszy poziom to poradnie, w których pomocy małym i młodym pacjentom udzielają psychologowie, terapeuci środowiskowi i psychoterapeuci. Drugi poziom to poradnie specjalistyczne i pomoc lekarza psychiatry. Trzeci poziom to natomiast hospitalizacje w oddziałach psychiatrycznych, co jest działaniem ostatecznym.

Do tej pory w Wielkopolsce działało 17 takich ośrodków na pierwszym poziomie.

– Dzięki temu, że podpisaliśmy kolejne osiem umów, od 17 kwietnia w Wielkopolsce będzie działać 25 takich poradni, a docelowo chcielibyśmy, żeby było ich dwa razy więcej – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Ogłaszając ostatnie postępowanie konkursowe liczyliśmy na zawarcie większej liczby umów, ale tylko osiem podmiotów spełniło wymagane kryteria. Jesteśmy w trakcie przygotowywania konkursów uzupełniających na ten zakres świadczeń i liczymy na to, że wpłyną do nas prawidłowo i rzetelnie przygotowane oferty – dodaje.

Jak informuje Marta Żbikowska-Cieśla z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, o potrzebie zwiększania dostępu do pomocy psychologiczno-terapeutycznej dla dzieci i młodzieży świadczy poziom realizacji umów dotychczas działających ośrodków. W wielu przypadkach przekracza on 100 procent, stąd m.in. decyzja o tworzeniu kolejnych takich miejsc.

Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zakłada, że pacjenci pomoc znajdą blisko miejsca zamieszkania. Idealnym rozwiązaniem byłaby co najmniej jedna poradnia psychologiczno – terapeutyczna w każdym powiecie.

Gdzie powstaną nowe ośrodki psychologiczno – terapeutyczne dla dzieci i młodzieży?

  • Poznań ul. Mostowa 23A/28 - Centermed Poznań Sp. z o.o.
  • Poznań ul. Św. Michała 100 – Poradnia Specjalistyczna IPSIS
  • Czerwonak ul. Gdyńska 30 - Poradnia Specjalistyczna IPSIS
  • Września ul. Opieszyn 10 – NSZOZ „Cedromed”
  • Wągrowiec ul. Kościuszki 74 – Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Vivere
  • Grodzisk Wielkopolski ul. Zbożowa 26 - Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Vivere
  • Międzychód ul. Gen. Sikorskiego 20/1 – Centrum Wsparcia i Terapii Uzależnień i Współuzależnienia
  • Piła ul. Widok 2B/1 – Medtem Sp. z o.o.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie