Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu wmurowano akt erekcyjny pod Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego [ZDJĘCIA]

PILAR
W Poznaniu wmurowano akt erekcyjny pod Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego
W Poznaniu wmurowano akt erekcyjny pod Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego Waldemar Wylegalski
Na działce przy ulicy Jana Pawła II w Poznaniu powstaje Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego. Choć gotowy jest na razie tylko wykop pod przyszłe laboratoria, to nowa siedziba Poznańskiego Centrum Superkomputerowo- Sieciowego ma być gotowa już za dwa lata.

Na placu budowy arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił kamień węgielny pod budowę centrum. Później podpisano akt erekcyjny, który został szczelnie zamurowany w kamieniu węgielnym.

Zobacz też: Inwestycje w Poznaniu

Prof. Jan Węglarz, dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego ze swoimi współpracownikami już od pięciu lat zabiegał o budowę Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego. Umowa pozwalająca rozpocząć inwestycje została podpisana jednak dopiero przed dwoma miesiącami. Centrum jest dofinansowane z pieniędzy Unijnych zatem jego budowa musi skończyć się za dwa lata, bo pieniądze pochodzą z perspektywy finansowej UE na lata 2007-13.

- Budujemy drugie płuco Internetowej Doliny Warty. Pierwsze pracuje nieopodal na Politechnice Poznańskiej. Szkoda, że dopiero po pięciu latach walki, bo tego typu ośrodki powinny być priorytetem nie tylko dla nauki - mówił prof. Węglarz.

Uroczystość zbiegła się z 20-leciem PCSS, w którym w 1993 roku pracowało 6 osób. Dziś jest ich 50 razy więcej a centrum prowadzi 130 projektów badawczych. Mogłoby być ich więcej, ale przez brak miejsca w budynkach Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, przy której działa centrum nie może się rozwijać - dzięki inwestycji przy Jana Pawła II ma się to zmienić.

- Oprócz laboratoriów powstanie centrum danych oraz biurowiec. Koszt inwestycji łącznie ze specjalistycznym wyposażeniem to ponad 90 mln zł - informuje dr Maciej Stroiński, zastępca dyrektora PCSS.

- Internet optyczny, to najważniejsza nić życia, która łączy miliony urządzeń jakie nas otaczają. Do wymiany tych wszystkich sygnałów potrzebne są superszybkie łącza takie jak światłowody i sieci nowej generacji- to przyszłość internetu - dodaje.

W Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego naukowcy mają zajmować się pracami z zakresu teleinformatyki związanymi ze strukturami chmurowymi, obliczeniami rozproszonymi (modny ostatnio tzw. cloud computing) oraz digitalizacją. Co ważne badania nad tymi technologiami mają być od razu wiązane z ich praktycznym zastosowaniem. W grę wchodzi m.in. telemedycyna, e-środowisko, e-administracja oraz nowe media i ich przyszłość, czyli technologie 3D i materiały wideo w rozdzielczość 4K (dwukrotnie lepsza jakość niż Full HD). Według założeń PCSS laboratoria mają być również dostępne przy innowacyjnych projektach prowadzonych również przez przedsiębiorców.

PCSS jest operatorem światłowodowej, krajowej sieci naukowej PIONIER oraz miejskiej POZMAN. W ramach PCSS działa również Centrum Komputerów Dużej Mocy Obliczeniowej.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


Zabraliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto