Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Licheniu Starym wystartowały XIII Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym.

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Pierwszego dnia Mistrzostw o godzinie 20:00 tradycyjnie przez Licheń Stary przejechała parada pojazdów z łodziami. Tuż po paradzie o 22:30 rozegrana została pierwsza z siedmiu konkurencji: budowa wałów przeciwpowodziowych. Przed nami jeszcze dwa dni emocji i zmagań podczas rozgrywania kolejnych konkurencji. O mistrzowski tytuł rywalizuje 29 załóg druhen i druhów ochotników, a wśród nich 5 załóg kobiecych.

W piątek, 28 czerwca, nad malowniczym Jeziorem Licheńskim wystartowały XIII Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym organizowane przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Mistrzostwa rozgrywane są, w siedmiu podstawowych konkurencjach na wodzie i lądzie, w tym kategorii specjalnej, która stanowi niespodziankę Organizatora i jest opracowana przez Partnera Strategicznego.
W konkurencjach rozgrywanych z użyciem łodzi motorowych Mistrzostwa są rozgrywane z podziałem na klasy silników łodzi motorowych. Do startu w Mistrzostwach dopuszczone są łodzie motorowe w dwóch klasach mocy silnika, określonych w koniach mechanicznych (KM):
I klasa – do 49 KM
II klasa – od 50 KM
Oto zasady pierwszej konkurencji:
Załogi startują w składzie 4 osobowym.
Zadaniem załogi jest zbudowanie wału przeciwpowodziowego z 21 worków napełnionych piaskiem w 2/3 objętości.
Załoga staje na linii START/META, po prawej stronie linii startu wzdłuż bocznej linii toru ustawione są worki z piaskiem (tor I i II ta sama strona). W momencie startu jeden z zawodników biegnie do uruchomionego przez Organizatora przed startem konkurencji agregatu, i podłącza najaśnicę, której zapalenie jest sygnałem do rozpoczęcia konkurencji dla pozostałej części załogi, która wraz z zawodnikiem zapalającym najaśnicę w dowolny sposób przenosi worki, na oznakowane miejsce, gdzie wzdłuż wyznaczonej linii i w sposób określony w schemacie konkurencji, układa wał przeciwpowodziowy.
Szwy worków muszą być widoczne na zewnętrznych bokach wału. Sędzia zatrzymuje czas i zalicza konkurencję w chwili, gdy zbudowany wał "stoi", jest ułożony z 21 worków, a załoga przebiegnie linię START/META.
Konkurencja odbywa się przemiennie na dwóch torach, po zmroku przy sztucznym oświetleniu z wykorzystaniem zestawu oświetleniowego składającego się z agregatu i najaśnicy.
Przed rozpoczęciem konkurencji Organizator zbuduje wzorcowy wał (piramidę) w pobliżu linii budowy wału. Na miejscu konkurencji znajduje się 21 worków i 3 worki zapasowe (razem 24 worki) napełnionych piaskiem. Organizator uruchomi i zabezpieczy rezerwowy agregat i najaśnicę.
Zbudowany Wał przeciwpowodziowy musi "stać" do czasu zakończenia konkurencji i być ułożony solidnie i szczelnie. W przypadku przewrócenia się wału, przed zakończeniem konkurencji załoga musi ułożyć wał ponownie. Załoga po zakończeniu konkurencji nie wyłącza oświetlenia, tylko biegnie na linię start/meta. W szczególnych przypadkach konkurencja może być rozgrywana przy świetle dziennym, ale z użyciem agregatu prądotwórczego i najaśnicy.

Podczas kolejnych dwóch dni rozegranych zostanie kolejnych sześć konkurencji:
rzuty ratownicze kołem i rzutką ratunkową,
podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej,
wyścig łodzi wiosłowych,
holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową wraz z manewrowaniem,
podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej,
manewrowanie łodzią motorową – slalom
oraz konkurencja specjalna Waterfighters.

Mistrzostwa są formą intensywnego szkolenia niezbędnego w przygotowaniu do sprawnego prowadzenia działań ratowniczych, a ich celem jest:
Sprawdzenie stopnia wyszkolenia Strażaków Ochotników w zakresie ratownictwa wodnego i powodziowego.
Podnoszenie kwalifikacji poprzez rywalizację sportową.
Mobilizowanie do intensywnego szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego i powodziowego, zmierzającego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych.
Wymiana doświadczeń w zakresie akcji ratowniczych oraz zasad bezpieczeństwa na wodzie i nad wodą.
Przekazywanie społeczeństwu zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Integracja środowiska strażackiego z innymi służbami ratownictwa wodnego.
Popularyzacja idei i tradycji strażackich wśród społeczeństwa.

Partnerem Strategicznym Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym jest Aries Power Equipment Sp. z o.o. Generalny Przedstawiciel Honda Power Equipment i Honda Marine w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto