Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W lasach pojawił się nowy szkodnik. Przekraska sosnówka po raz pierwszy została wykryta na terenie Nadleśnictwa Międzychód

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W lasach pojawił się nowy szkodnik. Przekraska sosnówka po raz pierwszy została wykryta na terenie Nadleśnictwa Międzychód.
W lasach pojawił się nowy szkodnik. Przekraska sosnówka po raz pierwszy została wykryta na terenie Nadleśnictwa Międzychód. Sławomir Woźniak - Zakład Ochrony Lasu w Szczecinku / Krzysztof Sobkowski
W Puszczy Noteckiej, na terenie Nadleśnictwa Międzychód, wykryto nowego szkodnika pierwotnego drzewostanów iglastych, który do tej pory występował naturalnie w regionie śródziemnomorskim i na zachodzie Europy. Do tej pory w polskich Lasach Państwowych nie był obecny. Naukowcy nie wiedzą jeszcze jakie spustoszenie może zrobić przekraska sosnówka w naszych warunkach klimatycznych.

Kornik drukarz, kornik ostrozębny, a także przypłaszczek granatek i cetyńce – to chrząszcze, które śnią się po nocach międzychodzkim leśnikom. Atakują one świerki i sosny Puszczy Noteckiej na terenie Nadleśnictwa Międzychód. Dostają się pomiędzy drewno, a korę i jedynym ratunkiem i zarazem obroną przed namnażaniem się tych chrząszczy jest wycinka chorych drzew i możliwie szybka wywózka ich z lasu. Jeśli leśnicy nie zrobią tego przed okresem ich rozwoju i namnażania, to te zaatakują kolejne drzewa. W ekstremalnych przypadkach może dojść do ich gradacji, jak było w przypadku Puszczy Białowieskiej, którą trzeba było wycinać na potęgę, co powodowało społeczne oburzenie.

Przekraska sosnówka wykryta w Nadleśnictwie Międzychód

Teraz do gamy szkodników doszedł nowy – przekraska sosnówka. To kolejny gatunek szkodnika pierwotnego drzewostanów iglastych. Do tej pory w polskich Lasach Państwowych go nie było. Występował naturalnie jedynie w regionie śródziemnomorskim i częściowo na zachodzie Europy. Dlatego też nie ma krajowej literatury na ten temat. Pod koniec maja na terenie Nadleśnictwa Międzychód wykryto go w koronie 48-letniej sosny pospolitej.

- Ten owad jest szkodnikiem drzewostanów iglastych i pochodzi naturalnie z rejonu basenu Morza Śródziemnego, gdzie był notowany jako zupełnie naturalny składnik ekosystemu. W latach pięćdziesiątych jego obecność stwierdzono także w południowej Holandii oraz zachodnich Niemczech. Tam miał dobre warunki do rozwoju, ponieważ są to kraje nieco bardziej stabilne pod względem pogody. Trafił do nich najprawdopodobniej za pośrednictwem transportu roślin ozdobnych i hodowlanych, bo wiemy, że Holandia słynie między innymi właśnie z ogrodnictwa – tłumaczył na łamach „Gazety Lubuskiej” Sławomir Woźniak z Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku, który stwierdził obecność szkodnika w międzychodzkich lasach.

Przekraska sosnówka - jak działa szkodnik?

W krajach zachodniej Europy żerowanie przekraski sosnówki wyrządziło duże szkody. Doprowadzało do zamierania upraw sosnowych na dużych obszarach. Informacja o pojawieniu się tego szkodnika w Polsce jest więc bardzo niepokojąca z punktu widzenia gospodarki leśnej.

- Owad jest wyposażony w aparat gębowy typu kłująco-ssącego, czyli bardzo podobny na przykład do komara. I w podobny sposób działa. Jednak zamiast ciała człowieka nakłuwa igły i wysysa płyny fizjologiczne rośliny. Oprócz tego, że powoduje rany, to wektoryzuje również groźne bakterie i grzyby. Żerowanie wielu osobników i wielokrotne nakłucia początkowo doprowadzają do osłabienia i zamarcia igieł, które się przebarwiają, a następnie odpadają. Drzewo pozbawione igieł przeżywa duży stres fizjologiczny i wszystkie procesy związane z pobieraniem wody czy składników odżywczych zostają wstrzymane, co w konsekwencji doprowadza do obumarcia całego drzewa – tłumaczy Sławomir Woźniak.

Poza Nadleśnictwem Międzychód, przekraska sosnówka została także potwierdzona w tym roku w województwie lubuskim, ale poza terenem Lasów Państwowych. Może to wskazywać na to, że na terenie lubuskiego już bytuje populacja szkodnika, która zaczyna zwiększać areał swojego bytowania.

Przekraska sosnówka - będzie monitoring

Co dalej? Z owadem trudno walczyć, bo ciągle niewiele o nim wiadomo. Nie ma też określonych procedur służących ochronie naszych lasów przed tym szkodnikiem.

- Jest potrzebny dokładny monitoring, który pozwoli rozpoznać czy i w jakim wymiarze ten owad zaczyna nam zagrażać. Nie mamy tak naprawdę wiedzy na temat tego, ile tego owada jest, gdzie on jest i czy te miejsca, w których został znaleziony są jedyne, czy też musimy go szukać dalej. Dlatego informacja o odkryciu przekraski sosnówki wraz ze zdjęciami została przekazana wszystkim pracownikom Lasów Państwowych, którzy działają w terenie, aby mieli oczy szeroko otwarte i zwracali uwagę obecność na tego owada – tłumaczy Sławomir Woźniak.

- Będzie trzeba monitorować sytuację. Może szkodnik się u nas nie zadomowi, bo to jednak obce środowisko dla niego? A może się namnoży i będzie wyrządzał szkody? Czas pokaże – dodaje Lech Jankowiak, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzychód.

Wielkopolska Kraina Stu Jezior stała się mekką harcerskich obozów, które przyjeżdżają tu z całego kraju. Odwiedziliśmy obóz ZHP Bolesławiec nad Jeziorem Barlin w Zatomiu Nowym (8.08.2023).

Wielkopolska Kraina Stu Jezior stała się mekką harcerskich o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto