Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gniewkowie uhonorowano osoby zasłużone dla miasta [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Zasłużeni działacze sportowi: Marian Tepper, którego imię nosi stadion sportowy i Marek Jasiński - wieloletni prezes Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" zostali uhonorowani tytułem Honorowego Obywatela Gniewkowa. Do grona Zasłużonych dla gminy Gniewkowo dołączył przedsiębiorca Czesław Trela.

Podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej w Gniewkowie odbyła się uroczystość nadania tytułów Honorowego Obywatela Gniewkowa: Marianowi Tepperowi i Markowi Jasińskiemu. Oboje byli działaczami sportowymi i wychowawcami wielu pokoleń młodzieży. Statuetki przekazano synowi Mariana Teppera - Błażejowi Tepperowi oraz żonie Marka Jasińskiego - Barbarze Jasińskiej.

Podczas sesji nagrodzono też tytułem Zasłużonego dla Gminy Gniewkowo Czesława Trelę.

Wniosek grupy mieszkańców o uhonorowanie Mariana Teppera przytoczył przewodniczący Komisji Rewizyjnej Aleksander Pułaczewski. Przedstawił też sylwetkę Honorowego Obywatela Gniewkowa.

- Marian Tepper urodził się w 1911 roku w Gniewkowie. Był żołnierzem kampanii wrześniowej w jednostce 10 szwadronu pionierów przy 16 pułku ułanów w Bydgoszczy. Czas okupacji spędził początkowo w Gniewkowie, a następnie wywieziono go do Włoszczowej i Krakowa, gdzie pracował przy wydawnictwie książek. Po wyzwoleniu wrócił do rodzinnego Gniewkowa. W latach 1948-1953 był instruktorem kultury fizycznej w Aleksandrowie Kujawskim, a w Gniewkowie założył sportowy klub „Budowlani” , gdzie początkowo funkcjonowała sekcja bokserska, a następnie sekcja tenisa stołowego i piłki nożnej. W klubie tym od samego początku pełnił funkcję sekretarza. Corocznie organizował turniej tenisa stołowego o Puchar Kujaw , natomiast wraz z młodymi piłkarzami wywalczył wicemistrzostwo województwa i Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. W finale gniewkowska „UNIA” pokonała „Brdę” Bydgoszcz, zaś w półfinale zwyciężyła z bydgoską „Zawiszą”, która grała w składzie ze Zbigniewem Bońkiem. Przyczynił sie też do rozwoju obiektów sportowych. Dom Mariana Teppera był przez wiele lat „siedzibą klubu”, gdzie prano stroje sportowe i zajmowano się organizacją masowych imprez. Swoją postawą, oddaniem na rzecz sportu i lokalnej społeczności zapisał się w pamięci wielu mieszkańców, u których zyskał niekwestionowane uznanie. Za życia był już wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”. Pośmiertnie, społeczeństwo Gniewkowa wyróżniło Mariana Teppera w 2002 roku nadając jego imię stadionowi miejskiemu - przypomniał Aleksander Pułaczewski.

Wniosek o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gniewkowa dla Marka Jasińskiego przedstawiła przewodnicząca komisji oświaty i sportu Joanna Robak.

Marek Jasiński– urodził się w 1961 roku w Toruniu. W latach młodzieńczych uprawiał wioślarstwo w klubie „Budowlani”. Po osiedleniu się w Gniewkowie został członkiem TG „Sokół”. Od 2006 roku stał na czele Towarzystwa jako jego prezes. Był też członkiem Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Bydgoszczy, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Był też II Wiceprezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych w Polsce.

Za jego kadencji TG „Sokół” w Gniewkowie było organizatorem wielu turniejów tenisa stołowego np. Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sokołów, Wojewódzkich Turniejów Klasyfikacyjnych, czy Mistrzostw Wojewódzkich. W 2012 roku był Komendantem Sokołów Polskich na XV Światowym Zlocie Sokołów w Pradze.dzięki staraniom Marka Jasińskiego towarzystwo w 2010 roku otrzymało sztandar. Zarówno w historii Sokoła, jak i Gniewkowa - zapisał się jako wielki społecznik.

Z wnioskiem o przyznanie Czesławowi Treli wyróżnienia „Zasłużony dla Gminy Gniewkowo” wystąpił Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewkowie, a jego zasługi przedstawił przewodniczący komisji budżetu - Ireneusz Kopiszka.

Czesław Trela jest lokalnym przedsiębiorcą, który od lat prowadzi zakład ślusarski. Lokalnej społeczności zasłużył się głównie poprzez działalność tej właśnie firmy, albowiem z niej wywodzi się rzesza uczniów, którym umiejętności przekazane przez Czesława Trelę zapewniły pewny start zawodowy. Czesław Trela promuje Gniewkowo w regionie, województwie, czy nawet całym kraju. Jego zakład to również sponsor i podmiot wspierający dla wielu organizacji pożytku publicznego oraz instytucji, za co był już nagradzany i honorowany. Podkreślić należy też jego zasługi na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewkowie poprzez wieloletnie wzbogacanie bazy sprzętowej, a tym samym podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w gminie. Dzięki zaangażowaniu w inicjatywy mające na celu rozwój miasta i poprawę jego wizerunku przyczynił się również do trwałej zmiany jego estetyki.

Gratulacje Czesławowi Treli złożyli przewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Stefański, burmistrz Adam Roszak, a w imieniu strażaków prezes druh Edmund Głuszak.


Inowrocławianie pomagają Kenijczykom [zdjęcia]

Sekrety kaszy gryczanej
Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto