Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z SP 4 w Koninie przyjechali dzisiejszego ranka do licheńskiego sanktuarium na wyjątkową lekcje historii

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
„Zwykli ludzie czy bohaterowie”. W lekcji muzealnej pod takim tytułem wzięli dziś udział uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej nr 4 im. Gustawa Morcinka w Koninie . Uczniowie konińskiej szkoły podstawowej przyjechali dzisiejszego ranka do licheńskiego sanktuarium, aby wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii. W trakcie spotkania z panią Anitą Rossą, historykiem sztuki pracującą w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, przyswajali wiedzę historyczną dotyczącą wybuchu II wojny światowej oraz działań zbrojnych z udziałem polskich żołnierzy.

Na początku lekcji młodzi ludzie dowiedzieli się, że pierwsze bomby zostały zrzucone przez Luftwaffe na miasto Wieluń, a następnie zostało zaatakowane Westerplatte na Wybrzeżu Gdańskim. W tym samym czasie dziewczęta i chłopcy mogli na własne oczy zobaczyć i dotknąć oryginalne przedmioty, które wykorzystywane były w trakcie działań wojennych II wojny światowej – szablę używaną w czasie bitwy pod Mokrą w 1939 r, manierkę wydaną żołnierzowi 5 września 1939 r., oraz bagnet do karabinu Mauser wz.1898. Dzieci mogły także przyjrzeć się oryginalnej gazecie z pierwszymi informacjami o napaści Niemiec na Polskę, wydanej 2 września 1939 r.

W sali „Drogi do niepodległości” uczniowie mogli zobaczyć kolejne eksponaty z okresu II wojny światowej, które patron licheńskiego muzeum, ks. Józef Jarzębowski MIC, zbierał przez całe swoje życie, m.in. pasiak z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i kufajkę z radzieckich łagrów, mundur polskiego pilota oraz krzyż i świeczniki wykonane z łusek po nabojach. Usłyszeli także historyczny zapis nagrania Polskiego Radia z 1 września 1939 roku informujący Polaków o wybuchu II wojny światowej.

Po zakończeniu zwiedzania sal wystawowych, dzieci, w celu utrwalenia zdobytych informacji, zostały poproszone o rozwiązanie krzyżówki oraz ułożenie hasła zniechęcającego do wybuchu wojny w przyszłości. Napisały także list do żołnierza, dziękując za obronę polskich granic.

Jak wyjaśniła pani Elżbieta Zawada, nauczyciel chemii w konińskiej szkole, która przybyła do Lichenia ze swoimi podopiecznymi, inspiracją do zorganizowania lekcji była rozmowa z jedną z nauczycielek historii, która wcześniej uczestniczyła w lekcji muzealnej w licheńskiej placówce. – „Przyjechaliśmy do Lichenia dlatego, że chcemy jeszcze bardziej zainteresować naszych podopiecznych tematyką II wojny światowej, gdyż jest to bardzo ważny rozdział historii naszego kraju” – wyjaśniła pedagog, która uważa, że lekcje w terenie są kreatywne i zawsze warto je organizować.

Dziś w Licheniu na lekcjach muzealnych gościły dwie klasy– klasa VI a, której opiekunem była pani Elżbieta Zawada oraz klasa V wraz z panią Małgorzatą Abramowicz, nauczycielką języka angielskiego. Łącznie była to grupa licząca 36 uczniów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto