Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczne wspomnienia z września '39 nadal żywe w pamięci mieszkańców Zdun [ZDJĘCIA]

Redakcja
W czwartek, 12 września odbyło się spotkanie poświęcone losom Zdunowiaków i ich rodzin we wrześniu 1939 r. w 20. rocznicę powstania i poświęcenia pomnika ofiar II wojny światowej i totalitaryzmów przy kościele parafialnym w Zdunach.

Spotkanie rozpoczęła kustosz Izby Muzealnej Zdunowskiego Ośrodka Kultury Łucja Długiewicz-Paszek. Później głos zabrała Leokadia Fleischer z d. Brzezicha, która we wrześniu '39

Pani Leokadia razem ze swoimi rodzicami Stanisławem Brzezichą (1892-1969) i Marią z d. Bryk (1892-1939) oraz siostrą Janiną (po mężu Streubel, 1922-2001) i bratem Mirosławem (1939-2016) została ewakuowana pociągiem na wschód. Pociąg ten jednak został zbombardowany na stacji kolejowej w Kole.

„Nasze miasta Krotoszyn i Koło połączyła tragedia”, czyli historia krotoszyńskiego pociągu śmierci [ZDJĘCIA + FILM]

W wyniku tego zginęła jej mama, która nakryła ją swoim ciałem i to prawdopodobnie uratowało jej życie. Później razem z siostrą w wyniku bombardowania szpitala w Koninie straciły kontakt z ojcem i bratem. Tułały się po całej Polsce, aż wreszcie wróciły do Zdun 2 listopada 1939 r. Tam spotkały ojca i brata. Spokojne życie nie trwało jednak długo, gdyż 31 grudnia 1939 r. Stanisław Brzezicha wyszedł po jedzenia i wrócił po... 5,5 roku. Został aresztowany i trafił najpierw po aresztu w Poznaniu, potem do Berlina, a na końcu do obozu koncentracyjnego w Dachau.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stanisław Brzezicha - poświęcił życie dla Ojczyzny [ZDJĘCIA]

Po wojnie Stanisław Brzezicha wziął ponownie ślub. Jego żoną została Elżbieta Streubel (1911-1993), z którą miał dwie córki: Krystynę Templer (ur. 1945 r.) oraz Annę Jandrysiewicz (ur. 1947 r.). To właśnie obie siostry pani Leokadii były obecne podczas spotkania w Zdunach i wspierały ją w tych trudnych wspomnieniach.

Po przemówieniu pani Leokadia została nagrodzona oklaskami oraz kwiatami. Później historię wojny w Zdunach przybliżył Zdzisław Dudek. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w piwniczce Izby Muzealnej, gdzie pani Leokadia podpisała wręczane przybyłym mieszkańcom swoje wspomnienia. Mieszkańcy na zakończenie odśpiewali jej "Sto lat!".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto