Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak powstawał kultowy obiekt w Poznaniu. Mamy wyjątkowe zdjęcia sprzed 50 lat!

Grzegorz Szkiłądź
Grzegorz Szkiłądź
Decyzję o budowie hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu podjęto w 1969 roku. Pierwotnie planowano zbudować większy obiekt na kilkanaście tysięcy osób i umieścić go na terenach Cytadeli. Ostatecznie zdecydowano się na mniejszą halę w parku Kasprowicza na Łazarzu. Przejdź do kolejnego zdjęcia ---->
Decyzję o budowie hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu podjęto w 1969 roku. Pierwotnie planowano zbudować większy obiekt na kilkanaście tysięcy osób i umieścić go na terenach Cytadeli. Ostatecznie zdecydowano się na mniejszą halę w parku Kasprowicza na Łazarzu. Przejdź do kolejnego zdjęcia ---->Archiwum Głosu Wielkopolskiego/Kazimierz Przychodzki
Hala Arena to niewątpliwie jeden z symboli Poznania. W przyszłym roku wysłużony obiekt będzie świętował swoje 50. urodziny. W najbliższych latach hala widowiskowo-sportowa przejdzie gruntowną modernizację i stolica Wielkopolski znów będzie mogła gościć muzyczne gwiazdy oraz organizować imprezy sportowe światowej rangi. Postanowiliśmy przypomnieć, jak powstawał kultowy poznański obiekt. Zobacz zdjęcia sprzed 50 lat i sprawdź, jak budowano Arenę.

Decyzję o budowie hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu podjęto w 1969 roku. Pierwotnie planowano zbudować większy obiekt na kilkanaście tysięcy osób i umieścić go na terenach Cytadeli. Ostatecznie zdecydowano się na mniejszą halę w parku Kasprowicza na Łazarzu.

Tak powstawał kultowy obiekt w Poznaniu

Hala Arena powstawała przez 23 miesiące: od lipca 1972 do 28 czerwca 1974 r. według projektu Jerzego Turzenieckiego. Kształt hali - odwrócony spodek - przypomina Mały Pałac Sportowy zbudowany w Rzymie w 1958 roku.

Przez lata występowały tu światowe gwiazdy muzyki (m.in. Leonard Cohen, Iron Maiden, Deep Purple, Black Sabbath, Nazareth, Joe Cocker, Katie Melua, Marillion, King Crimson, Jethro Tull, Dream Theater, Marylin Manson czy Shakin' Stevens), a także najwięksi polscy artyści. Organizowano również wielkie festiwale muzyki elektronicznej. Odbywały się także imprezy sportowe światowej rangi.

Tak powstawał kultowy obiekt w Poznaniu. Zobacz zdjęcia sprzed 50 lat:

Niestety od lat obiekt jest w fatalnym stanie. Poznań od dłuższego omijają muzyczne gwiazdy, a na koncerty trzeba jeździć do Krakowa, Warszawy, Łodzi, Gliwic czy Sopotu.

Wielka przebudowa Areny coraz bliżej

Na szczęście jest szansa, że niedługo się to zmieni. Hala Arena ma zostać zmodernizowana i pomieścić nawet 9 tysięcy osób. Dzięki temu znowu możliwe będzie organizowanie w Poznaniu międzynarodowych rozgrywek i występów światowych gwiazd.

Wnętrze Areny zostanie przebudowane. Podłoga zostanie obniżona o 6 cm. Zmieni się też układ trybun, które będą znajdować się równolegle do boiska. Koniec wielkiego remontu zaplanowano w 2026 roku.

ZOBACZ TEŻ:
Na rynku nieruchomości w Poznaniu nie brakuje prawdziwych perełek. To piękne kamienice, często po gruntownej rewitalizacji. Są idealnym miejscem na biznes, do mieszkania lub pod wynajem. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztują kamienice wystawione na sprzedaż w stolicy Wielkopolski. Prezentujemy 10 najdroższych, których oferty znalazły się w popularnym serwisie otodom.pl. Zobacz zdjęcia i sprawdź, czy są warte miliony, które trzeba za nie zapłacić. Wszystkie informacje o kamienicach na sprzedaż w Poznaniu znajdziesz galerii zdjęć.

ZOBACZ WIDEO - Nowa hala sportowa w Szczecinku:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak powstawał kultowy obiekt w Poznaniu. Mamy wyjątkowe zdjęcia sprzed 50 lat! - Głos Wielkopolski

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto