Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szef senackiej komisji nauki: w szkołach nadal będzie nauka o Powstaniu Wielkopolskim

OPRAC.:
Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Pisma do szefowej MEN ws. pozostawienia w podstawie programowej szerokiej wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przesłali już marszałek województwa wielkopolskiego oraz, wspólnie, podmioty, których inicjatywą było ustanowienie 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Pisma do szefowej MEN ws. pozostawienia w podstawie programowej szerokiej wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przesłali już marszałek województwa wielkopolskiego oraz, wspólnie, podmioty, których inicjatywą było ustanowienie 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Robert Woźniak
- W szkołach nadal będzie nauka o Powstaniu Wielkopolskim, mam zapewnienie minister Barbary Nowackiej – powiedział w piątek szef senackiej komisji nauki Waldemar Witkowski. Jak stwierdził, dobrze się stało, że o powstaniu wielkopolskim znów jest głośno.

Do 19 lutego potrwają, prowadzone przez MEN, prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które mają obowiązywać od nowego roku szkolnego. Według obecnej propozycji zmian, w programie historii przekazywanej w liceach ogólnokształcących i technikach z treści nauczania w zakresie podstawowym wypadłby punkt dotyczący genezy Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz jego znaczenia dla odrodzenia się państwa polskiego i obrony jego niepodległości w 1920 r. Natomiast nadal omawiany byłby proces kształtowania się polskiej granicy z Niemcami, z uwzględnieniem Powstania Wielkopolskiego, powstań śląskich i plebiscytów.

Pisma do szefowej MEN ws. pozostawienia w podstawie programowej szerokiej wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przesłali już marszałek województwa wielkopolskiego oraz, wspólnie, podmioty, których inicjatywą było ustanowienie 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

- Jako szef komisji edukacji pozwoliłem sobie zadzwonić do Barbary Nowackiej. Powiedziała, że ona nie zamierza wykreślać z postawy programowej informacji o powstaniu wielkopolskim – powiedział PAP senator Witkowski.

Jak dodał, w tej sprawie doszło do manipulacji i celowego nagłaśniania planów rzekomego wykreślenia Powstania Wielkopolskiego z podstawy programowej przez nieżyczliwe minister osoby.

- Walka wyborcza trwa na różnych szczeblach. Rzeczywiście, Barbara Nowacka chce coś zmienić w edukacji, ale na pewno Powstanie Wielkopolskie nie zniknie z podręczników i podstawy programowej. A to, że trwa dyskusja na ten temat, to dobrze - o Powstaniu Wielkopolskim jest więcej wiadomości, niż normalnie – powiedział.

Witkowski zapewnił, że także jako wnuk Powstańców Wielkopolskich będzie czuwał nad tym, by nie brakowało wiadomości o powstaniu wielkopolskim w szkolnych podręcznikach.

W piątek w Poznaniu wmurowany został kamień węgielny pod nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Gotowe muzeum chętni odwiedzą w grudniu 2026 roku. Wmurowanie nastąpiło w rocznicę rozejmu w Trewirze, który formalnie kończył powstanie wielkopolskie. W uroczystości uczestniczyli m.in. potomkowie powstańców.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Obserwuj nas także na Google News

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szef senackiej komisji nauki: w szkołach nadal będzie nauka o Powstaniu Wielkopolskim - Portal i.pl

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto