Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sto ton na miesiąc

PIT
Przez 20 lat pracy w punkcie skupu Wiesław Wróbel przyjął tysiące ton makulatury.
Przez 20 lat pracy w punkcie skupu Wiesław Wróbel przyjął tysiące ton makulatury.
W Koninie na coraz szerszą skalę prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Ponowne wykorzystanie szkła, papieru czy tworzyw sztucznych pozwala na ograniczenie ilości odpadów na wysypiskach i przyczynia się do ochrony ...

W Koninie na coraz szerszą skalę prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Ponowne wykorzystanie szkła, papieru czy tworzyw sztucznych pozwala na ograniczenie ilości odpadów na wysypiskach i przyczynia się do ochrony przyrody.

Na konińskim wysypisku prowadzona jest segregacja odpadów. Surowce wtórne przyjmowane są również w punktach skupu. Działają składnice złomu, a zmienione przepisy ułatwiły sprzedaż butelek. Najmniej jest punktów skupu makulatury.

Jedyna w Koninie

W Koninie tylko jedna firma zajmuje się taką działalnością.

– Działamy od sześciu lat. Firma zatrudnia 10 osób, ale nie prowadzimy tylko skupu makulatury – mówi Katarzyna Wojdyńska, właścicielka PHU Komex.

– Gdybyśmy ograniczyli swoją działalność jedynie do tego, podzielilibyśmy los innych punktów skupu. Dlatego oferujemy usługi w branży budowlanej i prowadzimy warsztat samochodowy – dodaje Tomasz Wojdyński.

100 ton na miesiąc

Miesięcznie skup przyjmuje 100-150 ton makulatury. Firma funkcjonuje w komunalnym systemie segregacji odpadów, odbierając makulaturę od Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

– Współpraca z władzami Konina układa się bardzo dobrze. Spora w tym zasługa Jana Skalskiego z Zarządu Miasta oraz dyrekcji ZGOK – powiedział Tomasz Wojdyński. Surowce wtórne dostarczają także centra handlowe.

Bez umowy ani rusz

Jednak prowadzenie skupu makulatury nie miałoby żadnego sensu, gdyby nie oddawano jej do zakładów przetwórczych.

– Na Zachodzie przywiązuje się dużą wagę do selektywnej
zbiórki odpadów. U nas w dalszym ciągu jeszcze nie wygląda to tak, jak powinno – mówi Tomasz Wojdyński. – Naszym atutem są długoterminowe umowy na odbiór makulatury z fabrykami w Chodczu, Ostrołęce i Świeciu. Bez tego nikt nie kupiłby od nas ani kilograma makulatury.

Tradycja zobowiązuje

Skup makulatury przy ulicy Żwirki i Wigury 29 w Koninie działa od kilkudziesięciu lat. Zmieniali się właściciele, ale skup cały czas funkcjonował.

– Pracuję tu od 20 lat. Gdy zaczynałem, maszyny były zupełnie inne. W tym czasie przez punkt skupu przeszło tysiące ton makulatury. Dzięki temu ocało od wycięcia wiele drzew – powiedział Wiesław Wróbel, jeden z pracowników punktu skupu.

Tomasz Wojdyński
PHU Komex
Miesięcznie skupujemy około 100 ton makulatury. Oprócz tego przyjmujemy folię i od niedawna także złom metali kolorowych. Nie prowadzimy jedynie skupu butelek. Makulaturę dostarczamy do trzech fabryk, z którymi mamy podpisane długoterminowe umowy. Jednak gdybyśmy ograniczyli działalność jedynie do skupu makulatury, nie utrzymalibyśmy się na rynku i podzielilibyśmy los innych punktów skupu.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto