Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare Miasto. Warsztaty przeciw „hejtowi” i mowie nienawiści

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Foto. Gmina Stare Miasto
W Kinie za Rogiem odbyła się premiera filmów „Hejt? NIE!”, uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej w Starym Mieście.

O hejcie na warsztatach filmowychw Kinie za Rogiem w Starym Mieście.

W Starym Mieście, został podjęty ważny krok, mający na celu walkę z szeroko pojętym „hejtem” wśród młodzieży. Mowa nienawiści, szczególnie w środowiskach szkolnych, rozprzestrzenia się i staje się codziennością. O „hejcie,” trzeba więc mówić głośno, aby dobitnie dać wyraz tego, że to zjawisko, jest ogromnie niebezpieczne i ma destruktywny wpływ na myślenie i działanie młodych ludzi w Kinie za Rogiem odbyła się premiera filmów uczniów Szkoły Podstawowej w Starym Mieście. Produkcje młodzieży powstały podczas warsztatów medialnych „Hejt? NIE!”, zorganizowanych dla klasy VI a w ramach autorskiego projektu „Stop mowie nienawiści”.

">

[cyt Zacząłem hejtować, ponieważ byłem zazdrosny o sukces osoby hejtowanej. Gdy zobaczyłem, że wygrała zawody, tak się zdenerwowałem, że musiałem jej dokuczyć – opowiada w programie telewizyjnym Lucek xDxD.[/cyt]

">

Lucek to postać wykreowana na potrzeby głównego wydania serwisu informacyjnego „News Six A” (też wymyślonego przez młodzież), ale problem, który porusza bohater – niestety – prawdziwy. Uczniowie VI a zbadali wcześniej skalę zjawiska mowy nienawiści wśród rówieśników, zaprezentowali wyniki przeprowadzonej przez siebie ankiety oraz brali udział w lekcji z wychowawcą poświęconej źródłom i skutkom hejtu. Jednym słowem, doskonale wiedzieli, nad czym się pochylają podczas warsztatów.

– Wpadliśmy na ten pomysł, ponieważ dotarło do naszych uszu, że osoby z naszej klasy mają problemy z hejtem – mówią twórcy innowacyjnej aplikacji w serwisie „News Six A”. – Wiele osób tego doświadcza i chcemy temu zapobiec – dodają.

Słuchając wypowiedzi uczniów wcielających się na ekranie w rolę „hejterów” oraz autorów remedium na to groźne zjawisko, łatwo ulec immersji. Z jakichś powodów widz szybko zapomina, że ma do czynienia z grą aktorską. Być może dlatego, że uczniowie improwizują przed kamerą, pewnie trochę nam się zwierzając przy okazji lub po prostu zdając relację z własnych obserwacji. Poza tym w dobie ogromnej popularności komunikatorów internetowych coraz płynniejsza staje się granica pomiędzy światem wirtualnym a realnym. Warto podkreślić, że jakkolwiek fikcyjne mogą się wydawać różne wcielenia AnonimaX, piszącego obraźliwe komentarze (np. na forach internetowych), to cierpienie, którego doświadczają na co dzień ich adresaci, „fikcyjne” na pewno nie jest…

Podczas warsztatów telewizyjno-filmowych, mających na celu uwrażliwić młodych ludzi na moc sprawczą słowa, powstały trzy produkcje: reklama, telewizyjny serwis informacyjny i reportaż z planu. Uczniowie zaczęli od wymyślenia programu jako narzędzia ograniczającego działanie mowy nienawiści, a następnie opracowali materiały promocyjne.

– Aplikacja ta zwalcza hejt, ale nie zwalcza człowieka hejtera. Tylko go zmienia – zauważa jeden z twórców innowacyjnego rozwiązania.

O szczegółach działania wynalazku szóstoklasistów można dowiedzieć się z filmów, które powstawały pod czujnym okiem Michała Baranowskiego (Good Film). Dzięki doświadczonemu operatorowi kamery, twórcy filmów dokumentalnych i montażyście młodzież poznała tajniki produkcji materiałów telewizyjnych oraz miała okazję użyć niektórych narzędzi propagowania treści w środkach masowego przekazu.

Przestrzeni do działań twórczych użyczyła nam Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto. Instytucja ta zadbała również o wspaniałe posiłki dla uczestników zajęć. Dwie projekcje efektów pracy młodzieży, w tym dla rodziców uczniów klasy VI a, zorganizowało (zawsze nam życzliwe) Kino za Rogiem w Starym Mieście.

Stare Miasto. Warsztaty przeciw „hejtowi” i mowie nienawiści

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto